Řidičský průkaz

Řidičský průkaz

Česko čeká velká výměna průkazů, začne pasy

  • 75
Mnohé důležité průkazy letos či v příštím roce skončí a nahradí je nové. Příští rok přestanou platit některé občanské průkazy a řidičáky. Největší změna čeká pasy - už od září a navíc výrazně podraží.

INFOGRAFIKA:
CO A KDY JE NUTNÉ VYMĚNIT

Kvůli novým zákonům a protiteroristickým opatřením budou muset miliony lidí vystát fronty na úřadech. Musí si opatřit nové průkazy. Už koncem tohoto roku přestanou platit občanské průkazy, které jsou starší než deset let - tahle změna se dotkne přibližně 230 tisíc lidí.

Horší je to s řidičskými průkazy. Odhadem tři a půl milionu řidičáků vydaných před rokem 1994 přestane platit příští rok.

Od letošního září se navíc začnou vydávat nové - dražší - cestovní pasy. Budou obsahovat biometrický čip, díky kterému má být doklad nezfalšovatelný. Právě kvůli němu bude také třikrát dražší.

Levné pasy již jen týden
Protože si do nového pasu rodiče už nebudou moci zapsat své potomky, může se čtyřčlenné rodině prodražit výlet do zahraničí až o tisíc korun. Rodiče se dvěma školáky doposud zaplatili za cestovní doklady čtyři sta korun. Od letošního září to bude čtrnáct set.

Tomu, kdo chce ještě stihnout staré levné pasy, zbývá přesně týden. Od 21. srpna se už může žádat jen o nový "čipový" pas. Nově navíc nemohou rodiče zapsat své dítě k sobě do pasu. Doklad bude muset mít i batole. Pro děti do pěti let stojí pas 50 korun a bude platný jen jeden rok.

Od roku 2008 budou čipy, které na první pohled nejsou téměř vidět, zaznamenávat i otisk prstů. Tak to požaduje Evropská unie s odůvodněním, že se zamezí zneužití dokladů.

Úměrně tomu, jak cestovní doklady "zbezpeční", také prodraží a protáhne se doba strávená na úřadě - úředníci si vás budou fotit a osobní údaje zaznamenávat až na místě. Navíc může podle některých úředníků nový pas člověku způsobit v zahraničí problémy. Čip se může v cizině poničit, a cesta domů se tak může výrazně zkomplikovat.

Ministerstvo vnitra však slibuje: nic takového se stát nemůže, protože jsme se poučili z chyb všech zemí, které zaváděly čipové pasy před námi.

Nový pas bude mít také své výhody. Kdyby nám například Spojené státy ze dne na den zrušily vízovou povinnost, bude do Ameriky moci vyjet bez víza jen ten, kdo má v pase čip. Tak to funguje v západoevropských zemích, které mají se Spojenými státy bezvízový styk. Z bezpečnostních důvodů pustí Američané do země jen toho, komu můžou osobní data přečíst z čipu. „Čechů se to teď netýká,“ tvrdí mluvčí americké ambasády Jan Krč. „Kvůli vízu do Spojených států si nikdo pas měnit nemusí. Do víz totiž ukládáme své vlastní bezpečnostní prvky a to nám stačí.“

S pěticípou hvězdou do ciziny
Do minulého roku bylo v oběhu deset typů občanských průkazů včetně takzvaných "knížek". Od května 2004, kdy stačí k překročení hranic v rámci Evropské unie občanský průkaz, však byla situace neúnosná. Cizí pohraniční policie si totiž nevěděla rady, jestli pustit do země člověka s rudou knížkou z plastu, na které byla ještě vytlačená pěticípá hvězda. "Bylo to velmi nepřehledné," tvrdí mluvčí ministerstva vnitra Radka Kovářová. "Komplikovalo to výměnu informací se zahraničím."

Proto se vláda rozhodla občanské průkazy sjednotit. Od minulého roku už občanské průkazy typu knížka neplatí, do konce letošního chce vláda stáhnout růžové občanky vydané před rokem 1996 a od konce příštího roku už budou platné jen ty, které mají strojově čitelnou zónu. Tedy dva řádky znaků a písmen, které lze přečíst digitální čtečkou.

"Kdo si nezařídí nový občanský průkaz, spáchá přestupek," varuje Kovářová. Takovému člověku mohou podle ní úřady například odmítnout vyplatit důchod.

Výměna občanských průkazů se přitom netýká lidí, kteří se narodili před rokem 1936, ti si můžou staré průkazy ponechat. "Starší lidé si stěžovali, že nezvládnou dojít na úřad. Proto jsme udělali výjimku," vysvětluje Kovářová. A tak bude mezi nejnovějšími průkazy kolovat jako platný i nejstarší občanský průkaz z roku 1948.

Místo tří průkazů jeden?
Lidi, kteří budou v příštích měsících čekat ve frontách na úřadech, aby si zajistili všemožné doklady, tahle otázka určitě napadne. Proč nemůže existovat jediný průkaz, který by zároveň sloužil jako řidičák, pas nebo třeba i jako průkaz pojištěnce?

"Technologicky už to problém není," říká stínový ministr vnitra Ivan Langer. "Už teď existují centrální registry, které by byly pro zřízení jednotné karty  potřeba."

Zavedení jediné identifikační karty by se však podle něj prodražilo. Všude by totiž musely být k dispozici drahé čtečky. Navíc se nabízí otázka: Co když se průkaz ztratí? Čím člověk prokáže svou identitu?

Že je normální mít občanský průkaz a přirozené ukazovat ho policistům na vyzvání, si nemyslí například Britové. Občanské průkazy nikdy neměli a jejich policistům to komplikuje život. Když chytnou zloděje, musí jeho identitu poskládat z obsahu jeho kapes - kreditních karet, účtů za plyn nebo průkazky do videopůjčovny. Vláda Tonyho Blaira však trvá na tom, že v době globálního terorismu je ostrovní idyla neudržitelná.

Takže se zatím zdá, že od roku 2010 bude mít většina Britů občanku, stejně jako lidé na kontinentu. V zemi to vyvolalo velkou diskusi. "Spousta lidí má za to, že se Británie po zavedení občanek promění v zemi Velkého bratra," tvrdí Brit Anthony Burns. Jemu by občanský průkaz v zásadě nevadil - kdyby však byly jeho údaje v bezpečí.

Od chvíle, kdy začal Blair o občankách mluvit, však předvádějí britští hackeři, jak snadné je nabourat se do centrálního registru. "Osobní údaje v elektronické podobě prostě nemůžou být bezpečné," tvrdí Burns.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video