Na chřipku existují dva speciální léky, lékaři je ale nepředepisují rádi, aby si na ně viry nepřivykly. | foto: Profimedia.cz

Česko čeká nejhorší epidemie chřipky za poslední tři roky

  • 365
Nadcházející chřipková epidemie zasáhne více lidí než v minulých letech. Virus chřipky se změnil ve verzi epidemiology nazývanou Brisbane. Méně lidí proti němu bude mít dost protilátek. Česko tak zasáhne zřejmě nejhorší chřipková epidemie za poslední tři roky.

"Virus, který nemoc vyvolává, se totiž poprvé po několika letech výrazněji změnil," řekla Marie Otavová z Národní referenční laboratoře pro chřipku.

Chřipku vždy způsobuje jeden z několika typů virů, které kolují v populaci. Zatímco loni i předloni mohl za epidemii neměnící se virus H1N1, letos je to obměněný typ H3N2 – konkrétně verze Brisbane (nazvaná podle města, kde se vyskytla poprvé).

Přestože se nemoc šíří více, její průběh bude zhruba stejný jako u jiné chřipky. "Při chřipce je člověku vždycky hodně zle, horečka šplhá přes 40 stupňů, bolí ho celé tělo a vážně se to nedá jen tak přechodit," uvedla Otavová.

Chřipka tentokrát útočí na předškolní děti

Do první třídy pražské základní školy v Korunovační ulici chodí normálně třináct dětí. V pondělí přišly jen čtyři. Do školy dorazila chřipka a nejvíce postiženy jsou tři nejnižší ročníky. Ve třídách sedí pár dětí a ve škole scházejí i učitelé.

"Zůstávají na neschopence i čtrnáct dní, to nepamatujeme," řekl ředitel školy Tomáš Komrska.

Chřipková epidemie už nabývá na síle. Zatím nejvíce nemocných je na jihu Moravy včetně Brna, v okolí Prahy a na Ostravsku. Jana Tůmová z Brna onemocněla o víkendu.

Chřipková epidemie stojí 12 miliard

Kvůli krizi a nové nemocenské bude možná levnější

"Od soboty je mi tak zle, že jen ležím. Nemůžu si číst ani třeba prohlížet internet," popisuje příznaky nemoci. Zimnice se podle ní střídá s horečkou a vyčerpání je takové, že i cesta na toaletu znamená několik minut utrpení.

"Léky na bolest to zlepšují, ale jen pomalu," popisuje rozvedená žena, která s povděkem přijala, že se jí o malou dceru během nemoci stará matka.

V Jihomoravském kraji je zatím nejvíc nemocných – 1 824 ze 100 tisíc obyvatel. Ve své ordinaci to pociťuje i dětská lékařka Danuše Menčíková, která se ve středu celý den nezastavila.

"Váš telefonát se mi moc nehodí," neskrývala lékařka stres z plné čekárny, kterou teď plní právě děti s chřipkou.

Lékařka si všimla jednoho rozdílu oproti epidemiím v předchozích letech: "Mezi nemocnými je tentokrát neobvykle velký počet dětí z mateřských škol," upozornila Menčíková. Předškolákům se přitom chřipka většinou vyhýbá víc než starším dětem.

Loni zemřelo 2 500 lidí

Chřipková "sezona" nejčastěji vrcholí na přelomu ledna a února. Právě v tu dobu se do Česka pravidelně dostávají chřipkové viry. Loni onemocnělo 1,2 milionu Čechů, dva a půl tisíce na její následky zemřelo. Většinou podlehli starší lidé, jejichž organismus se nedokázal vyrovnat s komplikacemi choroby.

"Chřipka může napadnout třeba oslabené srdce nebo slinivku," vysvětlila Marie Otavová z Národní referenční laboratoře pro chřipku. Mezi komplikace patří také těžké zápaly plic.

Chřipka, či viróza?

Mnoho lidí běžně hovoří o chřipce při každém běžném nachlazení, které doprovází rýma či kašel, případně teplota a bolest hlavy, svalů i kloubů.

Léčí se podobně - tlumí se příznaky, na chřipku navíc existují přímo protichřipkové léky.

Obě nemoci způsobují viry a mohou je zkomplikovat přidružené bakteriální infekce. Jinak se však jejich průběh liší.

Chřipka

- rychlý nástup během několika hodin z plného zdraví
- prudká bolest hlavy, silná bolest svalů a kloubů
- horečka běžně přesahuje 40 stupňů
- suchý kašel, žádná rýma
- únava a pocit vyčerpání člověku nedovolují vstát
- trvá i dva týdny, únava může doznívat i několik dalších týdnů
- někdy se přidá bakteriální rýma či zánět průdušek

Viróza

- pozvolný nástup - horečka nepřesahuje 38 stupňů
- typická je rýma
- člověk se z choroby může "oklepat" za tři čtyři dny

Na rozdíl od virózy na chřipku existují dva speciální léky – Tamiflu v pilulkách a inhalační Relenza. Oba dva však fungují jen krátce po vypuknutí choroby. Jsou jen na předpis a pacienti za ně platí doplatky ve výši několika stovek. A lékaři je nepředepisují moc rádi.

"Při častém používání hrozí, že přestanou zabírat a my tak přijdeme o lék, který by měl pomoci v případě pandemie," vysvětlil imunolog Roman Prymula. S tím, že léky nefungují, se už potýká Japonsko, kde lidé léky brali proti ptačí chřipce.

Homeopatika a babské rady

Na chřipku lze použít i homeopatika, konkrétně Oscillococcinum. "Děti i dospělí ho mohou brát preventivně a pak zvýšit dávky naráz v první den infekce," řekl homeopat a praktik pro děti Tomáš Karhan, který tímto způsobem léčí i svou rodinu.

"Chřipku tak lze úspěšně zarazit," řekl.

Pak je tu celá řada babských rad, které sice jen těžko chřipku vyléčí, ale aspoň částečně uleví. Mezi známější "zaručené recepty" patří šťáva ze syrové cibule. Nebo varianta pro méně otrlé: zázvorový nápoj s medem a citronem.

Receptů jsou desítky, liší se kraj od kraje. Například v Rusku spoléhají na léčivou sílu česneku. Hygienici jej pravidelně při chřipkových vlnách doporučují přidávat do každého jídla. Vyzkoušet můžete i silný slepičí vývar, kysané zelí, červenou řepu s křenem nebo medvědí mléko složené ze tří ingrediencí – mléka, medu a panáka rumu.

Pomůže vitamin C

Pokud se chcete chřipce vyhnout, je dobré posilovat imunitní systém a vyhýbat se prostředí, kde je hodně nemocných – hromadné prostředky, kina, divadla. Lékaři doporučují zvýšit spotřebu vitaminu C, který posílí imunitu. Pro lepší účinnost ho lékaři doporučují zkombinovat se zinkem a selenem.

"Vhodné je konzumovat i doplňky stravy s živými probiotickými bakteriemi (jsou například v jogurtech), které aktivují imunitní systém," říkají lékaři.

Chřipka k nám míří ze západu a jihu Evropy. "O plošné epidemii se v Česku bude moci hovořit nejpozději do týdne," soudí epidemioložka Otavová.

O epidemii se hovoří, pokud počet nemocných přesáhne dva tisíce na sto tisíc obyvatel. Do tří týdnů zasáhne epidemie i východ Evropy. Evropské centrum pro prevenci a kontrolu nemocí odhaduje, že by mohlo jít o nejzávažnější chřipkovou epidemii za poslední tři roky.

V současnosti se chřipky objevují každoročně. Podle dochovaných záznamů ze středověku se vlny této nemoci vracely po dvou až pěti letech. Podle odborníků souvisí zkracování období mezi jednotlivými epidemiemi s hustotou osídlení naší planety.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue