Česko bude unii nejdřív dávat

  • 75
Měsíc před vstupem České republiky do Evropské unie hrozí, že Češi budou zpočátku do pokladny unie více peněz dávat, než z ní brát. Hned 2. května pošle Česko do pokladny EU přes dvě miliardy korun jako první splátku členského příspěvku, který bude 19 miliard korun.

Zpět dostane 9 miliard jako už dříve domluvenou kompenzaci. Dalších 15 miliard korun, které může země získat z různých fondů Evropské unie, je ohroženo.

Šéf lidovců Miroslav Kalousek kvůli tomu požádal premiéra Vladimíra Špidlu o schůzku vládní koalice, ale neuspěl.

Premiér Vladimír Špidla ve středu MF DNES řekl, že žádné koaliční jednání není potřeba. "Nepochybuji, že budeme schopni peníze získat, v poslední době jsme podstatně postoupili dál," míní.

Lidovecký hejtman Olomouckého kraje Jan Březina prohlašuje, že situace je kritická. "Řada ministerstev dodnes nevytvořila pro čerpání peněz podmínky," varoval.

Česko čeká v unii nejméně úlev
Na první pohled to vypadá nespravedlivě. Evropské zákony a předpisy dopadnou za měsíc na obyvatele Česka tvrději než na občany ostatních zemí vstupujících do unie.

Obyvatelé Česka mají smůlu. Třeba Malťané a Kypřané budou moci hned po rozšíření unie pracovat bez omezení kdekoli v Evropě. A zájemci o práci z Česka budou pořád potřebovat povolení skoro všude (s výjimkou Irska a Británie).

Poláci, Maďaři, Slovinci a Kypřané se zase nemusí obávat, že by se jim od 1. května zdražilo jídlo a pití v restauracích. A Češi mají jistotu, že při návštěvě pohostinství zaplatí o poznání víc.

Česko si před svým vstupem ve smlouvě s unií vymínilo vůbec nejmíň dočasných úlev ze zákonů ze všech vstupujících zemí: jen dvacet čtyři. Poláci jich mají dvojnásobek, včetně té, která jim odkládá povinnost zatížit jídlo a pití v restauracích vyšší daní.

Provozovatel restaurace U Lípy v Ústí nad Labem Vlastimil Žáček se na české vyjednavače za to, že odklad zdražení s unií nedojednali, zlobí. "Až začne platit vyšší devatenáctiprocentní daň místo nynější pětiprocentní, začnou restaurace krachovat," tvrdí Žáček.

Téhož názoru jsou opoziční politici. Kritizují za to Pavla Teličku, který jednání vedl. "Ta smlouva je špatná, proto jsme nechtěli, aby se Telička stal eurokomisařem," upozorňuje poslanec Jan Zahradil z ODS.

Sami čeští vyjednavači to vidí opačně. Upozorňují, že počet úlev svědčí o tom, jak je země připravená na vstup. Takže to, že jich má Česko nejmíň, znamená, že je na vstup nejpřipravenější.

"Měřit to podle výjimek je zavádějící. Čím víc jich země má, tím víc se vyčleňuje z vnitřního trhu unie," řekl Jaroslav Zajíček z Teličkova týmu.


Video