Česko bude mít svého komisaře v lednu

Od zpravodaje MF DNES - Do konce ledna bude jasné, kdo bude zastupovat Českou republiku v Evropské komisi. Komisaře navrhne vláda Vladimíra Špidly. "Už probíhají konzultace," řekl premiér při návštěvě Bruselu. Šéf kabinetu prý už s některými kandidáty mluvil.

Jména však odmítl prozradit. Dodal jen, že někteří z těch, s nimiž o této věci mluvil, s případnou kandidaturou souhlasili.

Podobně tajnůstkářský byl i ministr zahraničí Cyril Svoboda, který v úterý každý dotaz na toto téma odmítl s tím, že uchazeče o místo v Evropské komisi nekomentuje.

Prodi chce ženy
Opatrnost při vyjadřování může plynout i z toho, že navržený český kandidát bude mít své místo téměř jisté – ale právě jen téměř.

Bude záležet na tom, zda o něj šéf Evropské komise Romano Prodi projeví zájem. Při Prodiho rozhodování nebudou hrát roli ani tak osobní sympatie či antipatie, ale spíše to, zda nováčci nezmění složení komise. V ní se dbá například na to, aby tam byl přiměřený počet žen.

V komisích jsou exministři, nebo vysocí úředníci
Špidla aspoň naznačil, z jakého okruhu lidí může být příští komisař vybírán. Uvedl, že si nechal udělat přehled kariér dosavadních evropských komisařů.

Z něj vyplývá, že státy vysílají do komise buď bývalé členy vlády nebo vysoké státní úředníky. Jedná se o "uznávané osobnosti s politickou zkušeností".

Znamená to, že šanci by mohli mít nejen současní či bývalí ministři jako Cyril Svoboda, Jan Kavan, Pavel Mertlík, Zuzana Roithová a Ivan Pilip, ale také úředníci jako velvyslanec při EU Pavel Telička.

Zeman moc velké zvíře?
Vedle těchto jmen se v českém tisku objevily úvahy také o expremiérovi Miloši Zemanovi, v dějinách EU však dosud není zaznamenán případ, kdy by se "pouhým" komisařem stal bývalý předseda vlády.

Špidla při ranní snídani v Královském institutu pro mezinárodní vztahy také potvrdil, že Česko chce bojovat o udržení svého trvalého místa v komisi i do budoucna.

"Považuji za zásadní, aby členem tohoto kolegia byl jeden příslušník každého státu unie," řekl Špidla a podtrhl, že tito komisaři musí mít "stejná práva".

Špidla: Chceme silnou komisi
Premiér také hájil myšlenku silné komise, přestože v Česku bývá tento orgán často vydáván za skupinu problematických byrokratů.

"Na hřišti musí být silný, kompetentní a nestranný rozhodčí, který odpíská porušení pravidel bez ohledu na to, kdo je porušil," uvedl premiér.

Složení Evropské komise je jedním z klíčových sporných bodů při jednání o evropské ústavě. Boj o ni vyvrcholí tento pátek a sobotu na schůzce šéfů vlád a států 25 zemí rozšířené unie.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video