Na jídlo pro chudé ubude peněz. Ilustrační foto

Na jídlo pro chudé ubude peněz. Ilustrační foto | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Česko blokuje peníze určené na jídlo pro chudé

  • 291
Česko spolu s pěticí dalších zemí opět zablokovalo navýšení peněz pro program rozdávání potravin pro chudé. Ve fondu se tak nejspíš bude masivně škrtat. Z částky 500 milionů eur, kterou navrhla Evropská komise, zůstane asi 113,5 milionu eur.

Podle lidoveckého europoslance Jana Březiny česká vláda hází evropské chudé přes palubu.

"Přístup české vlády považuji za bezohledný a bezcitný k našim vlastním chudým občanům. V roce 2011 z programu o celkové dotaci 480 milionů eur čerpáme mizivých 120 tisíc eur. Méně než my program z celé EU využívá pouze Lucembursko (107 tisíc eur)," řekl Březina.

Program funguje od konce 80. let. Rozdělované potraviny se dřív získávaly hlavně z intervenčních nákupů, při kterých jsou v rámci společné zemědělské politiky od farmářů vykupovány jejich produkty za pevně stanovené ceny.

Jejich množství se ovšem v poslední době razantně zmenšilo, takže je potřeba na trzích potraviny dokupovat. Podle některých kritiků to ale nabourává trh.

Česku vadí, že by věci, které spadají pod sociální oblast, měly být financovány ze společné zemědělské politiky.

"Považujeme finanční pomoc chudým za důležitou. Ale ať je to ponecháno na úrovni jednotlivých států, ať ony posoudí, kteří jsou ti potřební a komu pomoci," řekl ministr zemědělství Petr Bendl.

"Myslím, že to hodně přestřelil," reagoval na Březinu Bendl, podle něhož asi Březina využívá šance ke zviditelnění. "Chudým určitě v Evropě ubližováno není a už vůbec ne v České republice," zdůraznil ministr s tím, že je na každé zemi, jak si nastaví svoji sociální politiku.

S tím souvisí i jedna z výtek, kterou Praha vůči programu má. V každé zemi je totiž různě nastaveno, kdo je považován za chudého. Zatímco v ČR se to v tomto případě vztahuje jen na bezdomovce, v jiných státech je to jinak.

Šest odpůrců

Program využívá kolem 18 milionů nejchudších v EU. Jenže zatímco třeba Francie a Itálie z něj čerpají kolem 70 až 100 milionů eur, tak v případě Česka jde spíše o desítky tisíc.

Hlavní brzdou většího zapojení ČR do programu je podle Březiny ministerstvo práce a sociálních věcí, které vychází z představy, že chudí jsou u nás jen bezdomovci.

"Přitom existuje mnoho lidí, kteří sice bydlí, ale celkově vzato živoří a nevystačí s prostředky na obživu. Těmto lidem pak MPSV vyplácí sociální dávky zatěžující národní rozpočet, místo aby využilo možností nahradit část těchto dávek potravinovou pomocí z programu EU, a tím jednak zvýšit efektivitu poskytované pomoci, jednak ušetřit peníze daňových poplatníků," podotkl Březina.

Mezi šesticí zemí, které disponují blokační menšinou, je kromě ČR ještě Německo, Británie, Dánsko, Švédsko a Nizozemsko.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video