Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: František Vlček, MAFRA

Českem projde desetkrát méně běženců než v srpnu. Nejvíce je teď Iráčanů

  • 260
Česká republika se kvůli přísné politice stala „ostrovem“, kterému se běženci vyhýbají. Ministru vnitra Milanu Chovancovi se ji zjevně podařilo uprchlíkům znepříjemnit natolik, že jich Českem nyní prochází desetkrát méně než v létě. Ještě v srpnu zadržela česká policie 1 320 uprchlíků, v září 803 a v říjnu podle čerstvých údajů jen 133.

„Syřanů mezi nově zadrženými ubylo. Nejčastější národností teď asi budou Iráčané,“ říká mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová. Cestují vlakem či autobusy, ale téměř vždy v doprovodu převaděčů, které se daří zatýkat. Někteří z té říjnové skupiny běženců byli pravděpodobně lidé, které potkal Chovanec minulý týden při návštěvě záchytného tábora Bělá-Jezová.

Mluvčí Rendlová však odmítá, že by je tam policie zavírala na 40 dní a pak je musela pustit jen tak ven. To se stávalo výjimečně v létě, kdy bylo běženců v Česku ještě hodně.

„Většinu lidí teď vracíme do sousedního státu v řádu dnů,“ uvedla Rendlová. Cizinci bez dokladů by totiž měli být vráceni do státu, odkud přišli na území České republiky, což je zpravidla Slovensko nebo Rakousko.

Nikdo z těchto lidí nežádá o azyl v České republice, všichni chtějí do Německa.

Ministr vnitra Milan Chovanec se ostatně nedávno chlubil, že uprchlíci si ve svých manuálech předávají varování, že Česku je třeba se vyhnout.

„Zavedli jsme kontroly a využíváme standardní zákonné způsoby k tomu, aby se Česko nestalo tranzitní zemí. Jinak během podzimu nelegální migrace klesá každoročně,“ reagoval mluvčí ministerstva Jiří Korbel.

Místopředseda Sněmovny Petr Gazdík (STAN) si ale myslí, že současná klesající čísla ještě nemusí nic znamenat. „Nacházíme se na rozcestí, Blízký východ vysychá. Já bych byl rád, kdyby se to takhle banálně podařilo panu ministrovi Chovancovi vyřešit, ale asi nás čeká mnohem větší migrační vlna. Evropa se musí stmelit,“ míní Gazdík.

Dva převaděči, 78 převedených

Mluvčí Rendlová zveřejnila i údaj, že od začátku policejní akce zaměřené na uprchlíky (od června) bylo zatčeno 86 převaděčů. Ti vesměs čekají ve vazbě na soud.

Asi největší kauzu vyšetřuje policie v Tachově. Dva Maďaři jsou obviněni, že převedli celkem 78 lidí. „Obžaloba zatím podána nebyla, ale vyšetřování se chýlí k závěru,“ uvedl včera okresní státní zástupce v Tachově Zbyněk Eger.

Podle informací MF DNES s migranty Maďaři zacházeli hodně tvrdě. Dvojici hrozí v Česku osm let, ale vyšetřováni jsou i v Německu, kde mohou jít za mříže na 15 let. Není vyloučeno, že je Česko vydá do Německa.

V některých méně komplikovaných kauzách už byli převaděči odsouzeni, například v Brně či Plzni. „Soudci ukládají nepodmíněné tresty na spodní hranici, tedy šest měsíců až rok a půl, zabavení majetku a vyhoštění,“ doplnila Rendlová.

I když současná uprchlická vlna vyvolává obavy, ve srovnání s těmi minulými je v Česku zatím nepatrná. Sociální demograf Zdeněk Čermák připomíná, že nejvíc cizinců přibylo do země v roce 2007 – 80 tisíc. Přijížděli za prací po vstupu Česka do EU.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video