Českého komisaře vybere Prodi

  • 5
Ručička se blíží k dvanáctce: do několika týdnů bude i Česko znát jméno svého evropského komisaře, svého prvního člena vlády EU. "Mým konečným termínem (pro výběr komisařů) je konec února," podtrhl šéf Evropské komise Romano Prodi.

Právě on prvního českého komisaře vybere. Češi a další uchazeči mu mohou jen předložit své návrhy. "Prodi to určí," tvrdí mluvčí Evropské komise Reijo Kemppinen, podle nějž je šéf komise s výběrem příštích komisařů "někde uprostřed".

Shodu na osobě příštího komisaře, či spíše komisařky zatím oznámila jen Litva. Kdo má největší šanci? Především ženy. Prodi už řekl, že mezi novými členy jeho týmu musí být aspoň tři.

V "nabídce" byly dosud jen dvě: polská ministryně pro Evropu Danuta Hübnerová a šéfka lotyšské diplomacie Sandra Kalnieteová. Až nyní k nim přibyla třetí, litevská ministryně financí Dalia Grybauskaiteová.

Komisaři bývají obvykle vybíráni z řad politiků nebo vysokých úředníků - tedy z lidí, kteří mají značnou zkušenost s politikou. "Nejsou formální požadavky na kvalifikaci. Ale očekáváme, že to budou vysoce ceněné osobnosti s politickou zkušeností," konstatoval Kemppinen.

Politickou zkušenost vybraných osob zdůrazňují i Češi. Podle českého prezidenta Václava Klause by měl být první komisař "zkušený (člověk) s nějakou ministerskou praxí, kdo má už něco za sebou, kdo řídil nějaké velké ministerstvo, kdo ví, co znamená vládnout stovkám úředníků".

Lidé, o nichž se zatím v Česku mluví, by tato kritéria splňovali. Ten, na koho padne Prodiho volba, má velkou šanci přežít dnešního šéfa komise a zůstat ve vládě EU více než pět let.

Prodi totiž oznámil, že nebude usilovat o to, aby opět stanul v čele komise. Zároveň upozornil, že v příští komisi, která nastoupí 1. listopadu, "pravděpodobně zasednou titíž komisaři", aspoň za kandidátské země.

Je to logické. Komisi zbude v době, kdy do ní nastoupí první Čech, jen šest měsíců do konce funkčního období. On ani jeho kolegové ze Slovenska, Maďarska či Polska navíc nebudou mít zpočátku stejné postavení jako nynější komisaři.

"Podle posledních úvah v Evropské komisi by měli mít hlasovací právo, ale ne specifickou agendu. Začínali by přidružením k jednomu z nynějších komisařů, u nichž by se učili. V polovině termínu, tedy po třech měsících, by se vyměnili a šli k jinému komisaři," uvedla mluvčí české mise při EU Petra Mašínová.

"V přechodném období, tedy do konce října, budou (noví komisaři) připojeni k tomu či onomu (stávajícímu) komisaři," potvrdil Kemppinen. Jinak to ostatně ani nejde. Dnešní komise má jen dvacet úřadů - generálních ředitelství - které řídí stávajících dvacet komisařů. Pro další desítku prostě "není práce", a tak nováčci budou zatím jen "dělat kolečko" a seznamovat se s fungováním celého orgánu.

Ale jak upozornil Kemppinen, první český komisař bude mít od začátku "plná hlasovací práva". To znamená, že se už od počátku bude podílet na rozhodování unijní vlády. Ta se totiž přijímají společně, v kolegiu.


Video