Českého alpinistu hledá vrtulník

  • 78
Heiligenblut, Vídeň - Pomocí vrtulníku pátrají rakouští záchranáři po posledním ze tří Čechů, stržených v pondělí lavinou. Pozemní prohledávání hory Grossglockner zůstává pozastaveno kvůli špatnému počasí, které se však zlepšuje. Na svazích nejvyšší rakouské hory také hrozí laviny. Úřady označují šance Čecha na přežití za nulové.

"Člověk musí být realista. Šance na přežití horolezce je už nulová," řekl ČTK službu konající četník ze stanice v blízkém Heiligenblutu.

Další hledání komplikuje hrozba pádů dalších ledových mas a napadaný sníh. Určitou nadějí pro obnovení pozemní akce je dnešní jasné počasí. Zároveň ale fouká ostrý vítr a ve výšce kolem 3000 metrů nad mořem, kde by měl Čech být, je desetistupňový mráz.

"Samozřejmě chceme tělo najít, ale je potřeba chápat, že to je velmi těžké," podotkl četník. Definitivní rozhodnutí o dalším pátrání padne po návratu vrtulníku.

Pátrání bylo přerušeno poté, co do jedné z trhlin spadlo několik záchranářů, kteří už prošli část oblasti i se psy. Nebylo však v jejich silách prohlédnout místa pod převislými stěnami ledovce. Plocha sesuté laviny je půl kilometru dlouhá.

"Pátrání se možná zastavilo na několik dní. Šance pohřešovaného horolezce jsou prakticky nulové," soudí také Daniel Žára z české ambasády ve Vídni.

"Byl to kvalitní horolezec," řekl ve středu Radiožurnálu Zdeněk Teplý, šéf metodické komise Českého horolezeckého svazu. "Podle mých aktuálních informací se už podařilo nalézt část výstroje a výzbroje, která patřila postiženému," podotkl.

Neštěstí se stalo v pondělí kolem 21. hodiny na místě zvaném Klein Burgstal ve výšce kolem 3000 metrů nad mořem.

Dva z trojice českých alipinistů vyvázli jen s lehkými zraněními a silným podchlazením, "Situaci jsme špatně zhodnotili," přiznal jeden ze zachráněných.

Grossglockner je magnetem horolezců

Experti hovoří o štěstí, protože teplota v noci klesla jen čtyři stupně pod nulu. Oba studenti pražské matematicko-fyzikální fakulty zůstali v obci Heiligenblut, kde čekají na výsledky pátrání po svém kamarádovi.

Rakouská média poukázala na velkou nedisciplinovanost Čechů, kteří se přes varování horské služby před nepříznivým počasím i zvolenou trasou rozhodli k výstupu, což se v Alpách nestalo poprvé.

Patří jim to, zněly hlasy Rakušanů

Tragédie českých horolezců vyvolala u některých Rakušanů prudké reakce. Svědčí o tom například diskusní fórum on-line zpravodajství ORF na webové stránce www.orf.at.

Většina necenzurovaných příspěvků Čechy tvrdě kritizovala - některé z nich však natolik vulgárně, že byly posléze přece jen smazány. Jen několik málo hlasů volalo po zdrženlivosti. Řada účastníků fóra české horolezce označila za "idioty" s tím, že si prý lavinu více méně "vysloužili", protože neuposlechli varování znalců místních poměrů.

Nechyběly ani názory, že pátrací akce zbytečně vystavila nebezpečí dobrovolníky z místní záchranné služby a horského četnictva.

Dobrá desítka názorů tvrdě požadovala, aby Češi za záchrannou akci zaplatili. Někteří volali i po soudní dohře. Zároveň se objevily i příspěvky lidí, kteří o sobě tvrdí, že poměry na Grossklockneru znají nebo jsou sami členy horské služby: ti paušální kritiku Čechů naopak většinou odmítali. Poukazovali na to, že lavinu leckdy nelze předpovědět.

Někteří účastníci fóra spekulovali také o zvolené trase výstupu českých horolezců a usuzovali, že vzhledem k její obtížnosti nebyli zas tak nezkušení.

Záchranářům se podařilo najít dva české alpinisty v úterý ráno. Jeden z nich přivolal pomoc mobilem. Oba strávili noc pod širým nebem. Aby nezmrzli, snažili se pohybovat.

"Nejsou nijak těžce zraněni, jenom podchlazeni a mohou v doprovodu pátrací skupiny sestoupit," informoval Rader.

Odvoz vrtulníkem nebyl zprvu kvůli špatnému počasí možný. V oblasti dopoledne hustě sněžilo a byla mlha.

Horolezci podcenili počasí
Všem třem Čechům je podle informací rakouského veřejnoprávního rozhlasu a televize ORF kolem pětadvaceti. Považují se za zkušené horolezce. Na Grossglockneru byli už loni.

Místní je varovali jak před zvolenou trasou, tak před špatnými povětrnostními podmínkami.

Na místo neštěstí nejdříve v úterý krátce před osmou ráno dorazilo osm členů Horské záchranné služby z Heiligenblutu a dva horští četníci. Během dne se k nim přidali desítky dalších záchranářů, vrtulníky a psi.

"Masy ledu jsou tak těžké, že rozdrtí každého, kdo se pod nimi ocitne," prohlásil četnický inspektor Harald Rader.

Češi zanedbali výbavu
Pátrání celkem 34 záchranářů ztížilo fakt, že Češi nebyli vybaveni přístroji, které by je pomohly lokalizovat. I proto je horské četnictvo ještě v pondělí výslovně před výstupem varovalo.

Čeští horolezci však neuposlechli a přes zhoršující se počasí vyrazili na Glockner. Podle informací ORF kvůli hustému sněžení nenašli včas přístřeší v chatě.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video