Dnešní deváťáci umí méně počty i gramatiku, zato víc rozumějí anglicky. Ilustrační foto

Dnešní deváťáci umí méně počty i gramatiku, zato víc rozumějí anglicky. Ilustrační foto | foto: Petr Lemberk, MAFRA

České žáky trápí zlomky i gramatika, zjistily testy. Přesto nehloupnou

  • 267
Žáci se horší v matematice i češtině, ukázaly srovnávací testy dnešních deváťáků s těmi, kteří tuto roli nesli před šesti lety. Test studijních předpokladů přitom ukázal, že děti nehloupnou. Zlepšení vědomostí zaznamenala společnost Scio, která srovnávací testy uskutečnila, pouze u angličtiny.

Zatímco obecné studijní předpoklady mají žáci stejné, v počtech i gramatice se horší. Testy studijních předpokladů dopadly stejně jako před šesti lety.

Děti na 273 školách absolvovaly stejné testy jako jejich předchůdci před šesti lety. "Hlavní zjištění je, že děti 'nehloupnou', v češtině a matematice však ubylo nadprůměrných, těch, kteří jsou skutečně dobří, a přibylo těch průměrných a podprůměrných," řekl iDNES.cz Bohumil Kartous ze společnosti Scio.

Srovnání znalostí žáků

Předchozí testy proběhly v roce 2005

Matematika:

nadprůměrní - pokles z 25 na 21 %
průměrní - nárůst z 44 na 47 %
podprůměrní - nárůst z 31 na 32 %

Čeština:

nadprůměrní - pokles z 28 na 23 %
průměrní - nárůst z 41 na 43 %
podprůměrní - nárůst z 31 na 35 %

Angličtina:

nadprůměrní - nárůst z 24 na 25 %
průměrní - nárůst 42 na 45 %
podprůměrní - pokles z 34 na 30 %

U češtiny stoupl počet podprůměrných z 31 na 35 procent, ovšem u matematiky byly výsledky ještě horší. Děti se nezlepšily ani u jedné otázky. "Z analýzy výsledků je patrné, že žákům činí potíže poměrně jednoduché numerické počítání, zlomky a kombinace jednotek a různých forem zápisu čísel," uvedl Kartous. 

Mírně pozitivní zjištění naopak testy ukázaly v angličtině. "U deváťáků se určité procento podprůměrných posunulo mezi průměrné," shrnul výsledky Kartous. Skutečně excelentních angličtinářů ale mezi žáky nepřibylo. U angličtiny se děti zlepšily v konverzaci, čtení i porozumění textu.

Celkově však podle Kartouse převažují špatné zprávy, propad žáků v češtině a matematice nevyvažuje dílčí zlepšení některých v angličtině.

Podle náměstka školní inspekce Libora Vacka výsledky odpovídají tomu, co tato instituce sama zjistila, jen jiným způsobem; u matematiky ukazují na stereotypy, které při její výuce leckde přetrvávají - děti sice umí mechanicky počítat, ale neumí řešit praktické problémy, například slovní úlohy.

Zhoršování znalostí českých školáků konstatovaly v minulých letech mezinárodní průzkumy. Testovat žáky chce i ministerstvo školství, které vkládá naděje do srovnávání znalostí žáků pátých a devátých tříd. Projekt za 300 milionů má za sebou první zkoušku (o jejím průběhu čtěte zde) a naplno by se měl rozběhnout v roce 2014.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video