Čeští piloti se připravují na afghánskou misi v Pyrenejích

Čeští piloti se připravují na afghánskou misi v Pyrenejích | foto: Lubomír Světnička, natoaktual.cz

České vrtulníky se vracejí z Pyrenejí, teď je čeká Afghánistán

  • 4
Z francouzských Pyrenejí se dnes navracejí čeští letci s vrtulníky. Dvoutýdenní létání ve vysokohorském terénu bylo pro ně poslední zkouškou před plánovaným nasazením v misi v Afghánistánu.

V náročných podmínkách posádky nacvičovaly létání v horských údolích, přistávání na horských plošinách nebo práci s palubním jeřábem. Součástí cvičení byly noční lety se speciálními brýlemi pro vidění ve tmě.

Armáda chce na přelomu roku vyslat do Afghánistánu tři transportní vrtulníky Mi-171Š i s posádkami. Na základně Sharana v provincii Paktika na východě Afghánistánu už předsunutá jednotka připravuje mobilní velitelské stanoviště a speciální halu pro přípravu a opravy českých strojů.

Kvůli připravované misi armáda nově vytvořila místa palubních střelců, kteří budou transportní vrtulníky chránit. Ti také v těchto dnech dokončují intenzivní výcvik pro afghánskou operaci.

"Palubní střelci odvedli za necelý rok a půl, odkdy existují, obrovský kus práce," uvedl náčelník Generálního štábu Vlastimil Picek.

Vybraní vojáci museli nejdříve absolvovat řadu kurzů a pak teprve letecký a střelecký výcvik. Podle velitele palubních střelců a instruktora výcviku Libora Perničky jeho muži postupně trénovali střelbu na zemi, v přímočarém letu, ve visu i při různých manévrech včetně střelby s pomocí přístrojů nočního vidění.

"Střelba ze vzduchu je naprosto odlišná od střelby na zemi. Je spíše reflexivní, protože není možné nějaké dlouhé zaměřování. Vzhledem k podmínkám a rychlosti manévru musí mít člověk pro to cit," konstatoval Pernička.

palubní střelci

Armáda začala s výcvikem palubních střelců v roce 2008. Palubní střelci jsou členy posádky vrtulníku a jsou určeni k obraně vrtulníku při plnění úkolů. Odpovídají za zbraňové systémy na palubě vrtulníku. Stroje Mi-171Š, které chce armáda nasadit v Afghánistánu, jsou proto vyzbrojeny kulomety ráže 7,62 milimetrů. Střelci ale také obsluhují speciální vybavení včetně jeřábu, rampy nebo podvěsu. Asistují při přistávacích manévrech a v případě potřeby i při záchranných operacích. Armáda má v současnosti 33 palubních střelců.

, natoaktual.cz

Video