Při bohoslužbě v kostele Jana Nepomuckého vojáci zapalovali svíčky za své slovenské kolegy.

Při bohoslužbě v kostele Jana Nepomuckého vojáci zapalovali svíčky za své slovenské kolegy. | foto: David Port, MF DNES

České vojáky zdrtila smrt slovenských kamarádů

  • 44
Návrat domů po delší době si většina lidí spojuje s radostí, že uvidí své blízké. Pro české vojáky, kteří se v pátek vrátili z mise v Kosovu, to ale bylo přece jenom jiné. Mysleli na své slovenské kolegy, kteří se vraceli domů jen den před nimi. Až na jednoho však let do Košic nepřežili.

ČTĚTE TAKÉ:
Z antonova vyprostili 42 mrtvých i černou skříňku
Přežil pád letadla a šel hledat signál

Na kbelském letišti byly vlajky na půl žerdi. Letadlo s Čechy dosedlo pár minut před 19. hodinou. Bylo v něm 28 vojáků.

"Pocity jsou hrozné. Je to, jako když vám zemře velmi blízký přítel. S těmi lidmi jsme žili společně šest měsíců. Společně jsme chodili na kontroly, hledali ukryté zbraně a udržovali pořádek. Nedivte se, že nás to tak všechny zasáhlo," řekl kapitán Pavel Lösler.

Šokováni byli i další Češi. "My jsme se o tom dozvěděli z televize. Je těžké k tomu uvádět, jak se cítíme," řekl nyní už bývalý velitel mezinárodního kontingentu Aleš Vodehnal, který se v pátek vrátil domů z kosovské mise.

"Ty vojáky jsme všichni znali, každý den jsme s nimi spolupracovali. Byli jsme si velmi blízcí," dodal.

Češi veleli společné brigádě, ve které byli i Slováci
I kvůli havárii přiletěli v pátek čeští vojáci se zpožděním. Původně měli přistát v Praze ve tři hodiny. Protože však armáda raději kontrolovala znovu letadlo, které do Kosova poslala, přiletěli až v sedm večer.

Slovenská jednotka v Kosovu spadala dokonce přímo pod velení Vodehnala. Česko totiž od srpna 2005 převzalo vedení mezinárodní brigády Střed, která má kolem 1600 vojáků a v neklidné balkánské provincii zajišťuje pořádek.

Část obou jednotek dokonce bydlela v městečku Šajkovac ve společném areálu. Česká republika má nyní v oblasti pět set vojáků, Slovensko stovku.

"Vztahy mezi Čechy a Slováky byly vynikající, mnohem lepší než s vojáky z ostatních jednotek jiných států," vzpomíná hlavní kaplan Armády České republiky Tomáš Holub.

"Hodně tam hrálo roli to, že mezi námi nebyla žádná jazyková bariéra. Řada lidí to brala tak, že to je jednolitá jednotka," doplnil kaplan.

Holub strávil v Kosovu dva měsíce, některé z vojáků, kteří zahynuli ve čtvrtek při letecké havárii, znal osobně.

"Přišel při ní o život i kaplan slovenské armády. Byl to můj velmi dobrý kolega, střídali jsme se na vojenských misích. Naše armády měly dohodu, že církevní záležitosti má po určitou dobu v obou jednotkách na starosti on, pak jsem ho vystřídal zase já," řekl Holub, který byl v Kosovu naposledy loni na podzim a sloužil mši pro vojáky obou států.

Stále výbušný region Misi v Kosovu navštívil loni v prosinci také ministr obrany Karel Kühnl. V pátek řekl, že i on sám se s řadou slovenských vojáků, kteří zemřeli při katastrofě, znal osobně.

I kvůli tomu, že obě jednotky velmi úzce spolupracovaly, se v pátek konala v pražském kostele Jana Nepomuckého bohoslužba.

Mezinárodní vojenský kontingent dohlíží v Kosovu na pořádek už od července 1999. Přestože se zde situace od té doby výrazně uklidnila, bez přítomnosti vojáků by se střety mezi Albánci a menšinovými Srby, kteří v regionu ještě zůstali, znovu rozhořely.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video