Smrt českého vojáka v Kosovu.

Smrt českého vojáka v Kosovu. - Čestná jednotka vynáší z letounu rakev s ostatky českého vojáka, který zemřel na následky střelného zranění v Kosovu. | foto: Lubomír Světnička, natoaktual.cz

České vojáky zasáhla smrt kolegy

  • 2
Nebyla to obvyklá cesta z půlroční mise domů. S šedesátkou českých vojáků, kteří se v pondělí vrátili z Kosova, totiž armádní speciál přepravoval do České republiky i rakev s tělem jejich kolegy. Smrt praporčíka vojenské policie české vojáky zasáhla.

Na očekávané objetí s rodinou po dlouhém odloučení museli čeští vojáci, kteří se v pondělí večer vrátili z mise v Kosovu, počkat. Jejich návrat měl trpkou příchuť. Smuteční pochod a ceremoniál s čestnou jednotkou.

Tělo čtyřiatřicetiletého vojáka v neděli objevil kolega v jednom z obytných kontejnerů na základně Šajkovac v Kosovu. Podle vyšetřování zemřel na následky zranění střelnou zbraní, bez cizího zavinění. Armáda zatím nekomentovala, zda šlo o sebevraždu či nešťastnou náhodu.

Do jihosrbské provincie společně s čerstvým 9. kontingentem přicestoval teprve před několika týdny. - více zde

"Jsme daleko od rodin a taková věc zapůsobí na každého, ačkoliv ho nezná. Je to tragédie," řekl velitel 8. českého kontingentu Miroslav Hlaváč, který se spolu se svými vojáky po půlroční misi v Kosovu vracel domů.

Smuteční průvod zažil během jediného dne hned dvakrát. Nejprve na letišti v kosovské metropoli Prištině, když rakev s ostatky vojáka putovala na palubu armádního speciálu. Podruhé pak o dvě hodiny později v Ruzyni, kde čestná jednotka vyzvedla rakev pokrytou českou vlajkou z letounu.

Přímo z letiště vojákovy ostatky putovaly do Ústavu soudního lékařství v Praze, kde mají lékaři definitivně určit, co bylo příčinou smrti.

Smrt kolegy, kterého čekal půlroční pobyt v Kosovu a u armády sloužil deset let včetně dvou předchozí misí, české vojáky zasáhla. "Hned jsme udělali nástup a s vojákem jsme se rozloučili. Všichni to pochopitelně vnímají," řekl velitel 9. českého kontingentu Pavel Lipka.

"Vojáci jsou všichni v pořádku, samozřejmě to lidsky dolehlo na každého. Profesionál určitě počítá s i touto situací a měl by být na ní připraven," řekl vojenský kaplan jednotky Jaroslav Knichal.

Zpráva o smrti čtyřiatřicetiletého praporčíka jej osobně zaskočila. S dotyčným vojákem se setkal několikrát. "Nebylo na něm vůbec vidět, že by byl nějak psychicky nevyrovnaný, naopak jsme se často bavili o budoucnosti," popsal své pocity kaplan.

Bez problémů se jevil armádní psycholožce, která u jednotky v Kosovu pracuje. "Chtěl informace o možné rehabilitaci po misi," popsala setkání s vojákem Zdeňka Košvancová.

Armáda zatím nekomentovala, jestli šlo o nešťastnou náhodu nebo sebevraždu. Všichni vojáci se před odjezdem do mise učí, jak zvládat situace v nestabilních regionech. Musí projít náročnými psychotesty a specializovaným lékařským vyšetřením.

"Sebevražda probíhá v určitém zkratovém jednání, ani nejlepší psychotest neodhalí jakoukoliv budoucnost," konstatovala Košvancová.

Zástupce náčelníka generálního štábu Emil Pupiš potvrdil, že kriminalisté mají už všechny podklady, aby určili skutečnou příčinu smrti. Podle generála je to otázka několika dnů.

V misi KFOR v jihosrbské provincii Kosovo doposud zahynuli tři čeští vojáci. V září 2002 při nehodě obrněného transportéru OT-64 přišli o život dva čeští příslušníci KFOR a další tři byli lehce zraněni. Nehoda se stala nedaleko základny 1. česko-slovenského praporu KFOR poblíž obce Šajkovac.

, natoaktual.cz

Video