České vakcíny mizí z trhu

  • 3
Po mnoha letech přestanou být novorozenci očkováni českými vakcínami. Na vyhlášce ministerstva zdravotnictví, která zavedla dvě nová očkování, vydělají zahraniční firmy. Od tohoto měsíce podstupují děti dvě nová povinná očkování: proti hemofilové infekci a hepatitidě B. Již předem bylo zřejmé, kteří dodavatelé vyhrají výběrové řízení a ovládnou zdejší trh - francouzsko-německá firma Aventis a britské GlaxoSmithKline.

Jen tyto dvě firmy totiž mohly vyhovět stanoveným podmínkám soutěže. Spolu se dvěma novými očkováními přebírají i očkování novorozenců proti záškrtu, černému kašli a tetanu. Hlavní hygienik České republiky Michael Vít to nepopírá. "Ano, samozřejmě," odvětil na dotaz, zda jsou pravdivé kuloárové zvěsti o předem jasných vítězích, protože jen oni mají v zemi zaregistrované požadované preparáty.

Problém je v tom, že domácí výrobce, podnik Sevapharma, vakcínu proti hemofilové infekci a hepatitidě B zatím nemá. Novorozenci by tak museli dostat tři injekce najednou: proti těmto dvěma chorobám a - jako dosud proti tetanu, záškrtu a dávivému kašli, což byla osvědčená česká vakcína.

Konkurenční Aventis však má poslední tři zmiňované choroby spolu s hemofilem v jedné injekci, takzvané tetravakcíně. Tím se počet bolestivých vpichů snižuje na přijatelnější dva. A právě tak zněla kritéria soutěže. "Nechceme dělat z dětí jehelníček," kvitoval to přednosta dětské kliniky Thomayerovy nemocnice v Praze Ivan Novák.

Jinak řečeno: jakkoli veřejná soutěž vypadá jako předem dohodnutá akce, kdy bylo pouze potřeba udělat zákonu zadost, těžko proti kritériím něco namítat. Stát tak ovšem ztížil domácí továrně plnění toho, co jí uložil před dvěma lety při privatizaci: zachovat po dobu 15 let výrobu vakcín, jinak zaplatí pokutu 20 milionů korun.

Lékaři tvrdí, že i když jsou zahraniční vakcíny bezpečné a kvalitní, českých je škoda. "Naše očkovací látky byly vždy jedny z nejlepších, děti je dobře snášely," uvedla lékařka Jitka Škovránková z ambulance očkování ve Fakultní nemocnici v Motole.

Pokud by chtěl stát svůj podnik "podržet", musel by jedno očkování odložit - proti hepatitidě B. "Je zarážející, že v době, kdy chudý státní rozpočet nemá peníze, je zaváděno očkování, které za cenu desítek milionů korun zabrání malému počtu onemocnění," napsal ředitel Sevapharmy Pavel Oberhofer ministru průmyslu a obchodu Grégrovi.

Ani mezi lékaři nepanují jednoznačné názory na to, zda mají být očkováni už novorozenci. Státní úředníci však trvají na tom, že rozhodnutí je správné, model očkování doporučila Světová zdravotnická organizace.

"Sevapharmě prostě ujel vlak. Zahraniční konkurence je předběhla," řekl v neoficiálním rozhovoru jeden z vysokých úředníků ministerstva zdravotnictví.
Pokud je to tak, pak ovšem "onen vlak" ujel Sevapharmě i za přispění předchozích ministerských úředníků: až do privatizace koncem roku 1999 podnik prakticky řídili. Sevapharma je následníkem někdejšího Ústavu sér a očkovacích látek, v němž kdysi pracovali špičkoví vědci.

Jak připomíná jeden z nich, Dimitrij Slonim, Česko mělo jednu z nejlepších látek proti černému kašli na světě, vakcína proti pravým neštovicím patřila mezi čtyři nejlepší. Slonim odešel z ústavu v polovině 90. let na protest proti tomu, že vedení v něm spolu se zástupci státu omezilo výzkum.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video