České studentky v Miláně: Přednášky jsou akční, ne jako u nás

  11:24
V rámci studia vymýšlely propagaci parfému, design lyžařské boty, poznaly kariéru basketbalového trenéra a na přednáškách sledovaly YouTube. Takovou zkušenost učinily na jedné z nejlepších ekonomických univerzit v Evropě tři české studentky. Nikdy se nestalo, že by jen hodinu poslouchaly vyučujícího.
Tři studentky z pražské VŠE strávily zimní semestr na univerzitě Bocconi v italském Miláně.

Tři studentky z pražské VŠE strávily zimní semestr na univerzitě Bocconi v italském Miláně. - Kristýna Lajnerová, Lucie Jílková a Zuzana Šenoltová ve vstupní hale univerzity Bocconi. | foto: Barbora Říhová, iDNES.cz

Společně s dalšími přibližně 1 200 zahraničními vysokoškoláky strávily tři studentky z Vysoké školy ekonomické v Praze letošní zimní semestr na univerzitě Bocconi v italském Milánu. Dostaly se tam díky programu Erasmus, který umožňuje vysokoškolákům strávit jeden či dva semestry na zahraniční univerzitě.

"Bocconi jsem si vybrala kvůli dobré reputaci a také proto, že leží na severu Itálie, tedy blízko České republiky," vysvětluje čtyřiadvacetiletá Lucie Jílková, která studuje na fakultě mezinárodních vztahů.

Bocconi

Bocconi (celým jménem Università Commerciale Luigi Bocconi) nabízí ekonomické vzdělání v bakalářském, magisterském a doktorandském studiu. Z celkového počtu dvanácti tisíc studentů tvoří deset procent zahraniční vysokoškoláci. V žebříčku nejlepších ekonomických škol na světě, který každoročně sestavuje americký deník The Wall Street Journal, se univerzita loni umístila na 17. pozici, a to především díky programu M.B.A. (Master of Business Administration je titul, který udělují univerzity manažerům s praxí). V letošním žebříčku časopisu Forbes je Bocconi na prvním místě v kategorii, která porovnává soukromé univerzity. V britském deníku Financial Times se Bocconi dostala na 5. místo v Evropě a 15. ve světě v žebříčku škol nabízejících manažerské vzdělání. Zdroj: Wikipedie

Soukromá univerzita Bocconi patří k nejuznávanějším italským akademickým institucím zaměřeným na ekonomii. Loni se v žebříčku amerického deníku Wall Street Journal dostala mezi dvacet nejlepších ekonomických univerzit na světě.

Studentky se shodují v tom, že na soukromé univerzitě Bocconi, kde se školné pohybuje mezi 4 500 až 9 000 eury za rok (zhruba 117 až 234 tisíc korun), je poznat, že tu peníze opravdu nechybí.

"Učitelé mají přednášky profesionálně připravené, což nás motivuje k tomu, abychom se ke studiu také stavěli profesionálně, tedy se pořádně připravovali na hodiny a úspěšně složili zkoušku," tvrdí Zuzana Šenoltová, která na VŠE studuje magisterský obor Podnikání a právo.

Přednášejí i zástupci firem či sportovci

Pro přednášky na Bocconi je typické, že se na nich často objevují zástupci firem, manažeři či úspěšní sportovci. Bývalý basketbalista a v současné době trenér například studentům vysvětloval, co všechno musí hráč udělat pro to, aby se stal úspěšným trenérem.

"Jednou přišel na přednášku manažer filmového festivalu, aby nám řekl, jak se takový festival organizuje. S sebou měl i překladatele a technika. Technik propojil dvě místnosti a udělal on-line přenos pro studenty, kteří neuměli italsky," vypráví Kristýna Lajnerová, studentka mezinárodních vztahů.

"Pro ně prostě není problém zorganizovat on-line přenos s překladem pro deset zahraničních studentů," dodává.

Studenti procházející vstupní halou milánské univerzity Bocconi.

Univerzita Bocconi se může pochlubit kontakty s řadou známých firem jako je L´Oréal, Nestlé, Reebok či Heineken, "VŠE sice také spolupracuje s různými firmami, ale ne v takovém rozsahu, jako je tomu na Bocconi,“ porovnává univerzity Lucie Jílková.

Studenti vytvářeli značku parfému pro L´Oréal

"Stává se tu, že sedíte na přednášce a hodinu a půl posloucháte výklad vyučujícího?" ptám se studentek. "Ne, to ne. Na některých přednáškách sami prezentujeme kapitoly z knih, často nám zadávají týmové práce, vymýšlíme nový parfém či lyžařské boty a jejich propagaci, učitelé zase při hodinách využívají internet," vyjmenovávají studentky to, jakým způsobem se na Bocconi zpestřuje výuka.

Studium v cizině

Nejrozšířenějším způsobem, jak vycestovat do zahraničí, je pro vysokoškoláky studijní pobyt Erasmus. Zájemce si může vybrat zhruba z třicítky evropských zemí. Na své domovské univerzitě ale nejprve musí projít výběrovým řízením. V zahraničí pak studuje jeden nebo dva semestry. V České republice Erasmus funguje deset let a studijní pobyt absolvovalo více než 25 tisíc českých studentů.

Na přednášku o módním managementu, kde se učí o těch nejluxusnějších značkách, přišli během zimního semestru zástupci L´Oreálu, kteří studentům zadali marketingový projekt. V rámci něho měli vytvořit novou značku parfému. "Tři nejlepší týmy pak mají svůj projekt prezentovat před L´Oréalem," doplňuje Kristýna Lajnerová.

Standardní výbavou každé učebny je počítač s přístupem na internet. "Učitelé tu hodně využívají YouTube. Když nám chtěl učitel v předmětu o marketingové komunikaci ukázat nějakou reklamu, kliknul na internet a našel ji na YouTube," vypráví Kristýna.

Mezi slabší stránky univerzity patří ovšem podle studentek sportovní vyžití, toho tu podle nich moc není. Dalším minusem je bydlení. Univerzita sice nabízí zahraničním studentům kolej, ta ale stojí 600 eur měsíčně (skoro 16 tisíc korun). "Proto jsme si raději našly podnájem, který nás vyšel levněji," uzavírá Zuzana Šenoltová.

Výše školného závisí na příjmu rodičů

Oproti třem studentkám, které přijely na Bocconi na studijní stáž, je jednadvacetiletá Kateřina Tušlová "plnohodnotnou" studentkou univerzity Bocconi. Právě dokončuje tříleté bakalářské studium a v příštím akademickém roce by chtěla na magisterské studium. V Itálii žije deset let, do české školy chodila naposledy ve čtvrté třídě.

Jak se ti studuje na Bocconi?
Celkově jsem tu spokojená. Mám se tu lépe než na některé ze státních univerzit, kde je teď dost rušno. Hodně se tu stávkuje kvůli nové reformě, která chce školám dát méně peněz, mají se rušit některé fakulty a řeší se i to, že by se na státních univerzitách zavedlo školné.

Ty na Bocconi školné platíš?
Mně studium platí univerzita. Když máš málo peněz a dobré studijní výsledky, tak na Bocconi školné platit nemusíš. Každý rok musím donést potvrzení, kolik moji rodiče vydělávají a jaký mám studijní průměr. Podle toto se univerzita rozhodne, jestli budu platit školné, nebo ne. Školné je tu vysoké, za bakalářské studium se platí mezi 4500 a 9000 eury. Magisterské studium stojí pro všechny stejně - 9000 eur.

A podle čeho se univerzita rozhoduje, kdo jí zaplatí tu nejnižší částku a kdo naopak tu nejvyšší?
Školné je rozdělené do čtyř kategorií, studenti přinesou do školy potvrzení, kolik jejich rodiče vydělávají a jak jsou majetní a podle toho je přiřadí do jedné ze skupin. Kdo nechce přiznávat nic, tak zaplatí 9000 a univerzita se ho na nic neptá.

Jak si stojí Univerzita Bocconi v porovnání s ostatními vysokými školami v Itálii?
Pokud chce někdo studovat ekonomii a chce najít po studiu uplatnění, tak jde na Bocconi. Výhodou je i to, že škola sídlí v Milánu, finančním centru Itálie.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Šebo: Rodiče neočkovaných dětí jsou zločinci, černý kašel je pro kojence smrtící

  • Nejčtenější

V Baltimoru obří loď zbořila dálniční most. Selhal motor, kolos byl neovladatelný

26. března 2024  8:17,  aktualizováno  27.3 1:10

Aktualizujeme V Baltimoru na východním pobřeží Spojených států se v pondělí zřítil čtyřproudový silniční most, do...

Střelba, výbuchy a požár. Ozbrojenci zabili na okraji Moskvy přes 62 lidí

22. března 2024  18:41,  aktualizováno  23.3

Přímý přenos Nejméně 62 mrtvých, včetně dětí, a 146 zraněných si vyžádal ozbrojený útok v koncertním centru na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

K útoku u Moskvy se hlásí Islámský stát, teroristé prchli v bílém renaultu

22. března 2024  22:04,  aktualizováno  23.3 7:01

K zodpovědnosti za útok v Krasnogorsku u Moskvy se na ruské sociální síti Telegram přihlásila...

„Ukrajinci to nebyli.“ Islámský stát ukázal video z masakru u Moskvy

24. března 2024  14:47,  aktualizováno  17:17

Islámský stát (IS) prostřednictvím zpravodajské agentury Al-Amaq zveřejnil video z pátečního útoku...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

ANALÝZA: Čtyři Tádžici svlékli Putina do naha. Ten musí něco udělat

25. března 2024

Premium Sotva týden poté, co si Putin zajistil páté prezidentské období, masakr v Moskvě rozbil moderní...

Vyřizování účtů, nebo ruská vlivová operace? Polské odvolání generála šokuje

28. března 2024  21:10

Varšava náhle odvolala generála Jaroslawa Gromadzińského z prestižní funkce velitele evropského...

Potíže se srdcem i početím. Zvyšující se teploty ohrožují zdraví Čechů, více ženy

28. března 2024  20:32

Stále vyšší teploty a častější vlny horka výrazně ovlivňují zdraví Čechů. S měnícím se podnebím...

V Kladně srazil vlak nezletilou dívku, se zraněnou hlavou musela do nemocnice

28. března 2024  17:19,  aktualizováno  20:08

Osobní vlak ve čtvrtek odpoledne srazil v Kladně-Rozdělově nezletilou dívku. Záchranáři ji se...

Rusko Rusům! Putin kráčí nad propastí, nenávist k migrantům nabírá na síle

28. března 2024

Premium V Rusku po teroristickém útoku na koncertní centrum na okraji Moskvy rostou protiimigrantské...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...