Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

České škodliviny zatěžují okolní státy

  0:01aktualizováno  0:01
Česká republika sice výrazně omezila své exhalace, ale i tak stále zatěžuje okolní státy škodlivinami víc než ony ji. Novou hrozbou z okolních zemí se stává přízemní ozon. Z území republiky se do okolních států už dávno nevalí taková mračna černého kouře z elektráren či chemiček. A v řekách, vytékajících přes hranice, už není zdaleka tolik jedovatých látek jako před lety. Přesto v mezinárodním srovnání stále platí: Česko je spíše vývozcem škodlivin než jejich dovozcem.

"Tak to je u většiny průmyslově vyspělých zemí," říká Jaroslav Šantroch, náměstek ředitele Českého hydrometeorologického ústavu.

Česko má i trochu smůlu. Leží v srdci Evropy, takže řeky zde pramení a odtékají za hranice. "U látek přenášených vzduchem je to dáno převládajícím prouděním, kvůli němuž škodliviny spíše vyvážíme," dodává Šantroch. Poslední mezinárodní údaje, které jsou k dispozici, pocházejí sice už z roku 1998, ale i tak lze podle Šantrocha konstatovat, že poměr export-import zůstává přibližně stejný.

Česko posílá více škodlivin do Polska, Rakouska a na Slovensko, než z těchto zemí přichází k nám. Naopak s Německem má Česko "příznivější" bilanci: Víc škodlivin importuje než exportuje. Existují ale regionální výjimky.

Například škodliviny, které poškozují Krkonoše a Jizerské hory, pocházejí z převážné míry z ciziny, především z Polska, ačkoli celkově Česko do Polska více škodlivin exportuje.

Opakem jsou Krušné hory, které poškozují především české zdroje. Více škodlivin sice přichází z Německa, ale když se proudění vzduchu otočí, Krušné hory včetně německého území na to doplácejí víc. Proudění z východu či jihu je totiž pomalejší než západní či severní. "A to znamená, že koncentrace škodlivin v ovzduší jsou větší než při západním nebo severozápadním proudění," vysvětluje Jaroslav Šantroch z hydrometeorologického ústavu.

Ukázalo se to například v zimě na přelomu let 1995 a 1996, kdy se jihovýchodní proudění vzduchu podepsalo na tom, že v Krušných horách byly poškozeny desítky tisíc hektarů lesa - českého i německého.

Z německého pohraničí se rovněž pravidelně ozývají stížnosti na to, že ze severních Čech k nim vítr zanáší zápach. Naposledy před několika měsíci se z obcí těsně za hranicemi sešlo na 250 stížností.

"Zjistili jsme, že zápach byl cítit vždy při jihovýchodním proudění," říká Šantroch. "Zatím se jednoznačně neprokázal zdroj zápachu, i když se mluví o petrochemickém průmyslu v okolí Mostu a Litvínova. Němci však uznali, že nebyly překročeny žádné limity znečištění ovzduší."

V posledních letech se totiž množství vypouštěných škodlivých látek výrazně snížilo, což platí o ovzduší i o vodě. Emise síry z hnědouhelných elektráren klesly zhruba o devadesát procent. Republika se rovněž přihlásila k mezinárodním dohodám o snižování dálkového znečištění. "Daří se nám je plnit," říká Pavel Jílek z odboru ochrany ovzduší ministerstva životního prostředí.

Koncem osmdesátých let přitom měla republika jednu z největších emisí síry na jednoho obyvatele v Evropě. Od roku 1985 však klesl vývoz oxidu siřičitého do zahraničí téměř čtyřnásobně. O třicet procent se snížil rovněž export oxidů dusíku. Také okolní země k nám posílají stále méně těchto škodlivých látek.

Problémem se naopak začíná stávat přízemní ozon, odborně nazývaný letní fotochemický smog. Vzniká složitou chemickou reakcí a na jeho vzniku se podílí automobilová doprava.

Jaroslav Šantroch z hydrometeorologického ústavu uvádí, že se v letních měsících kromě průmyslových oblastí objevují vyšší koncentrace přízemního ozonu i na Šumavě, v Českém lese a Krušných horách. "Hlavím zdrojem ozonu je automobilový provoz, do těchto hor se dostává především z Německa a má negativní dopad na tamní lesy," říká.

Za znečišťování okolních států se podle mezinárodních dohod zatím neplatí žádné pokuty. "Hovoří se spíše o hanbě státu," dodává Jaroslav Šantroch.

Autoři:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Lubomír Zaorálek a Andrej Babiš (19. října 2017)
Máte máslo na hlavě, řekl Zaorálek. Co jste dokázal za 27 let? opáčil Babiš

Více než tři roky spolu šéf ANO Andrej Babiš a volební lídr ČSSD Lubomír Zaorálek seděli v jedné vládě, ale to už podle jejich posledního televizního duelu den...  celý článek

Jiří Hynek, šéf Asociace obranného průmyslu, který má být podle Realistů...
V šesté Otázce vyhrál Hynek, zrušil by možnost udělit milost během stíhání

V šestém kole Otázky pro prezidenta zvítězil její nejnovější účastník Jiří Hynek. Podle šéfa Asociace zbrojního průmyslu není třeba pravomoci prezidenta...  celý článek

Natáčí se na 4K kamery RED, nastavení ostření a expozice má na starosti obsluha...
České volby v zahraničních televizích: Japonci sledují Okamuru, Němci ČSSD

Výsledky sněmovních voleb budou ve štábech českých politických stran sledovat zástupci médií z celého světa. Vyplývá to z informací mluvčích jednotlivých...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.