České podniky se neobávají vstupu do EU

Praha - Centrum pro evropskou integraci při Hospodářské komoře České republiky dnes zveřejnilo výsledky průzkumu CAPE 2001, který proběhl na přelomu února a března a který se zabýval připraveností podniků na vstup do Evropské unie v deseti kandidátských zemích střední a východní Evropy. Jde o vůbec první průzkum tohoto druhu. CAPE 2001 zpracovalo sdružení evropských hospodářských komor EUROCHAMBRES.

Na dvacet šest otázek odpovídalo celkem 1.658 středo- a východoevropských podniků, z toho 207 z České republiky. Z odpovědí českých respondentů vyplynulo, že se v porovnání s ostatními zeměmi cítí být relativně dobře informováni o acquis communautaire (plnou informovanost uvedlo 11% a částečnou 59% dotázaných podniků). Pozitivně hodnotí také svou připravenost na vstup na evropský vnitřní trh. Tři čtvrtiny českých podnikatelů věří, že do data stanoveného vládou ČR (31. prosince 2002) dostojí všem závazkům vyplývajícím ze slaďování naší legislativy s legislativou EU. Až 70% z nich se chce v souvislosti s blížícím se vstupem do Unie zaměřit zejména na školení a přípravu vlastních zaměstnanců.

Přestože se většina českých respondentů v průzkumu CAPE 2001 vyjádřila o své budoucnosti v EU velmi optimisticky (8% dotázaných dokonce tvrdí, že jsou jejich vyhlídky z hlediska budoucího působení na společném evropského trhu vynikající), většina z nich s konkrétními přípravami na jednotný vnitřní trh Unie ještě nezačala. Přípravy přitom zpravidla trvají i několik let.

Téměř čtvrtina (22%) dotázaných českých podniků se domnívá, že jejich budoucnost nebude vstupem České republiky do EU negativně ovlivněna. O optimismu české podnikové sféry svědčí i fakt, že konkurence ze zemí EU se obává pouze 10% respondentů průzkumu (nejméně mezi kandidátskými zeměmi).


Video