České počítače přestupný den většinou zvládly

- V České republice datum 29. února 2000 žádné větší problémy nezpůsobilo.
Zato v Japonsku selhaly počítače meteorologické agentuře, která naměřila stovky milimetrů srážek, ačkoli vůbec nepršelo. Na celém území Japonska rovněž zklamaly bankomaty na všech poštách.

Podle mluvčího meteorologické agentury chyby v počítačích na stanicích v jihozápadním Japonsku způsobil starý program, na jehož základě počítače 29. únor pokládaly za 1. březen. K poruchám došlo v počítačích, které mají zpracovávat informace o místních teplotách a srážkách, a to v 43 z 1300 pozemních monitorovacích stanic.

Již v pondělí mnoho počítačů meteorologické agentury uvedlo špatné datum pro platnost předpovědí počasí.

Podle ministerstva pošt a telekomunikací postiženo bylo také 1200 zařízení na automatické vydávání peněžních hotovostí na poštách po celé zemi.

Japonské bankovní sdružení sdělilo, že nemá zprávy o závadách v bankomatech, které patří soukromým bankám.

Počítače mají již dlouho potíže v přestupných rocích: 29. únor považují za 1. březen nebo 1. březen za 30. únor. Letos bylo ještě větší nebezpečí chyby, protože rok 2000 je dvojnásobně výjimečný.

Jeden den navíc se vkládá do kalendáře obvykle každé čtyři roky s výjimkou roků dělitelných 100; roky dělitelné 400 však přestupné jsou, což je také případ letošního roku.

Přestupný rok u nás
Datum 29. února nezpůsobilo dosud výpočetní technice v ČR žádné problémy, řekl Vladimír Iliev z Národního koordinačního střediska pro řešení problému takzvané počítačové chyby tisíciletí. Odborníci se obávali například problémů v bankách při výpočtu úroků nebo posunutí data u některých automatických zařízení.

Přestupné datum může podle počítačových odborníků způsobit kupříkladu potíže s účetnictvím. "Problémy by mohly mít především malé a střední firmy," upozornil Vladimír Iliev, mluvčí Národního koordinačního střediska pro řešení "počítačové chyby tisíciletí" Y2K.

Programy na účetnictví, které často používají malé a střední firmy, bývají zastaralé, mnohdy využívající ještě operační systém DOS.

Problémy s počítači by ovšem mohly mít i banky a větší účetnické firmy.

Středisko právě kvůli tomuto datu stále provozu bezplatnou informační telefonní linku
0800-11-2000.

Kromě Národního koordinačního střediska zůstává v pohotovosti i informační systém Monis, které sledovalo přechod počítačových systémů do roku 2000.

Monis propojuje 129 uživatelů především ze státní správy a informuje je o stavu, v němž se nacházejí jednotlivé resorty a okresy. Autoři systém rozšiřují tak, aby mohl být v budoucnosti použit například při přírodních kalamitách.

Monis bude situaci související s datem 29. února sledovat ode dneška do 6. března. Tehdy by měl být podle Zdeňka Černého z tohoto střediska v České republice ukončeno důkladné sledování problému Y2K.

Další nebezpečná data
Jiný zádrhel může přinést 1. leden 2070. Aby totiž byla odstraněna takzvaná chyba roku 2000, řada programů konečná dvojčíslí 70-99 přiřkla dvacátému století a 00-69 století jedenadvacátému. V roce 2070 tedy "brouk" opět zahrozí. Tím ovšem problémy zdaleka nekončí. K 1. lednu 2108 skončí datace systémů MSDOS. I když je těžko představitelné, že by se ještě používaly. A úplný zmatek by nadělal v počítačích, pokud by vypadaly jako dnes, 1. leden 10 000. Rok vyjádřený pěti čísly, to už vypadá na pořádného brouka. Ovšem i toto datum by přežily současné počítače Apple MacIntosh. Ty by měly problémy s kalendářem až 1. ledna 29 940. Je to tedy dobré, pořád se máme čeho bát.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video