Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

České nevládní organizace mají šanci ovlivnit budoucnost NATO

  12:58aktualizováno  12:58
Češi mohou zasáhnout do budoucnosti Severoatlantické aliance. Několik nevládních organizací se vůbec poprvé pokusilo definovat společné stanovisko ke klíčovému tématu české i zahraniční bezpečnostní politiky, k nové strategické koncepci NATO.

Severoatlantická aliance. | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

V Severoatlantické alianci v těchto dnech začala finální fáze přípravy nové strategické koncepce NATO. Doporučení ohledně toho, jak by se v ní měly odrazit zájmy ČR, předkládají českým špičkám přední odborníci sdružení v projektu "Nová strategická koncepce NATO: zájmy a priority České republiky".

Jeho výsledkem je sborník, který ve čtyřech doporučujících zprávách jednak navrhuje, jaká témata a v jaké formě by se měla v nové strategické koncepci NATO objevit, ale zejména jak by se k nim měla stavět Česká republika. Zprávy zahrnují oblasti od analýzy současného bezpečnostního prostředí a vnějších aktérů přes schopnosti NATO až po spolupráci Aliance s Evropskou unií.

Spolupráce napříč bezpečnostní komunitou

Autoři se nedrží jen obecných návrhů typu "sledovat své bezpečnostně-politické priority", ale ve velkém rozsahu analyzují i konkrétní postupy, například ve vztahu s Ruskem. "Aliance by měla počítat s tím, že může dojít ke zdánlivě paradoxní situaci, kdy je například Rusko užitečným partnerem Aliance v jedné oblasti, ale zároveň problémem v jiné oblasti. Podobně pohlíží na vztah s NATO i nová ruská vojenská doktrína," píše v textu Jan Jireš z CEVRO Institutu, který projekt koordinoval.

Podle něj je však i zájmem Česka, aby se Aliance pokusila o jednotné a solidární vystupování vůči externím aktérům, a především Rusku.

O projektu:

Výzkumného projektu "Nová strategická koncepce NATO: Zájmy a priority České republiky" se účastní celkem 7 akademických pracovišť a nevládních think-tanků, které se zabývají evropskou bezpečností, českou bezpečnostní politikou, Severoatlantickou aliancí a transatlantickými vztahy. Cílem je analyzovat témata a problémy, které jsou v souvislosti s přípravou nové Strategické koncepce NATO relevantní pro Českou republiku, a identifikovat české zájmy a priority.

Více informací na stránkách projektu zde

V tomto právě vydaném sborníku doporučení se na vůbec prvním společném projektu sešli hlavní čeští představitelé bezpečnostní komunity – sedmi českých nevládních výzkumných organizací.

"Projekt se snažil zprostředkovat pohled české bezpečnostní komunity na problematiku nové strategické koncepce NATO, a proto jsme si mohli dovolit občas formulovat pregnantněji, než to bude ve výsledném oficiálním dokumentu NATO možné," popisuje výhody spolupráce nevládních organizací Jireš.

S nápadem oslovit své české kolegy přišel zhruba před rokem na základě zkušenosti z USA. "Ve Spojených státech je běžné, že se při nastolování zásadních témat jednotlivé think-tanky sejdou a bez ohledu na své například teoretické zaměření či blízkost k politické straně spolu spolupracují a dokážou vyprodukovat reprezentativní materiál," vysvětluje pozadí projektu Jireš.

Právě zapojení co nejširší části odborné i laické veřejnosti do diskuze o bezpečnosti stála u počátku tvorby nové strategické koncepce, NATO, jejíž přípravu chtěl sám generální tajemník NATO bezprecedentně co nejvíce otevřít. "Právě do této myšlenky náš projekt "Nová strategická koncepce NATO: zájmy a priority České republiky" na začátku roku vstoupil," připomíná Jan Jireš, "protože oproti zahraničí nám tu aktivity na toto téma chyběly. Čili jsme se snažili minimálně na rovině nevládních organizací a think tanků zabývajících se bezpečnostní politikou ten nedostatek debaty trochu nahradit."

Význam dokumentu se teprve ukáže

Dokument, který sedm českých organizací předložilo, padne na úrodnou půdu ovšem jen v případě, že jej využijí ti, kterým je určen. A našlápnuto má dobře, pochvalují si jej nejen ministerstva, ale i organizace stojící mimo tento projekt.

"Toto společné úsilí sedmi expertních organizací je dobrá investice a bude důležitým příspěvkem do debaty o bezpečnostní politice v Česku," shrnul za ministerské úředníky přítomné na představení knihy minulý týden náměstek ministra zahraničí Jiří Schneider.

"Je to dobrý dokument, který věřím bude sloužit jako vhodný podnět k diskuzi nejen politiků, ale i veřejnosti," řekl o sborníku další host semináře, historik Miloslav Had z Rady pro mezinárodní vztahy.

Z koncepce NATO vyjdou i české dokumenty

Na nadcházejícím summitu NATO v Lisabonu koncem letošního listopadu má Aliance schválit svou novou strategickou koncepci, tedy klíčový dokument o směřování osmadvacetičlenného bloku. Půjde o první aktualizaci tohoto dokumentu od roku 1999, kdy byla schválena stávající koncepce a kdy zároveň Česko vstoupilo do NATO.

analýzy natoaktual.cz

Souhrn původních expertních analýz k tématu najdete na portále natoaktual.cz zde

"Těch 10 let, co jsme v NATO, je do určité míry 10 let hledání vlastní role NATO," řekl na úvod středečního semináře k představení výsledků projektu "Nová strategická koncepce NATO: zájmy a priority České republiky" ředitel odboru bezpečnostní politiky ministerstva zahraničí Ivan Počuch. "Tento projekt, v němž se sešlo sedm předních českých nevládních organizací, jsme podpořili právě proto, aby proběhla debata v rámci všech těch změn, které se staly za 11 let od vydání poslední strategické koncepce NATO."

Nová koncepce NATO bude důležitým dokumentem i pro Českou republiku, protože se objeví v době, kdy bude o svých nových strategických dokumentech jednat i ČR. "Čekám, že debata kolem alianční strategické koncepce bude důležitá i pro aktualizaci českých strategických dokumentů, o níž vláda rozhodla, tedy Bezpečnostní strategie a Bílé knihy o obraně," připomněl Schneider.

Jeho slova potvrdilo i ministerstvo obrany. "Tento alianční dokument bude důležitý nejen pro NATO, ale i pro Českou republiku právě při tvorbě její Bílé knihy o obraně," potvrzuje širší význam koncepce náměstek ministra obrany Michal Hrbata.

Ambici, že by tento projekt skutečně mohl být základem debaty v Česku a to napříč politickým spektrem, potvrzuje i Jan Jireš. "Já jsem rád, že se podařilo do projektu zapojit celé spektrum nevládních organizací a že tedy ten výsledný text je skutečně slibné východisko i pro přípravu českých strategických dokumentů."

Důležitost takového přístupu podle mnoha pozorovatelů tkví v tom, že samotná debata nové koncepci jak uvnitř NATO, tak uvnitř členských zemí, včetně ČR, bude pro další vývoj bezpečnostní politiky NATO i jednotlivých členů minimálně stejně přínosná jako samotný výsledný dokument.

Organizace zapojené do projektu

Autoři:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Zteč mechanizované jednotky na Dnech NATO v Ostravě
PŘEHLED: Co ve volbách slibují strany pro armádu a obranu

Jak se politické strany a hnutí, ucházející se o přízeň voličů ve sněmovních volbách, staví k otázkám zajištění bezpečnosti a obrany? Přinášíme ucelený...  celý článek

Americké stroje F-22 Raptor na základně Lakenheath v Británii
Superstíhačky jsou zpátky v Evropě. Raptory se zapojí do několika cvičení

Hned šest superstíhaček F-22 Raptor vyslaly Spojené státy o víkendu znovu do Evropy v rámci balíčku na odstrašení Ruska. Jde o teprve třetí nasazení těchto...  celý článek

Mimořádný neplánovaný nácvik skupiny Saudi Hawks za zrušená vystoupení na Dnech...
Jestřábi z Arábie nakonec předvedli nad Ostravou úchvatnou podívanou

Obě plánovaná vystoupení skupiny Saudi Hawks na víkendových Dnech NATO v Ostravě překazilo počasí. Fandové letectví však nakonec o úchvatné představení...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.