Bakterie C. difficile už zabíjela v Kanadě, USA a Británii.

Bakterie C. difficile už zabíjela v Kanadě, USA a Británii. | foto: Profimedia.cz

České nemocnice se chystají na útok zákeřné bakterie

  • 78
Nemocnice v Evropě sužuje vysoce nakažlivý typ infekce, kterou roznáší agresivní typ bakterie. V Británii a Kanadě už zabila tisíce pacientů a epidemie hrozí v blízké budoucnosti i Česku, varují experti. Ministerstvo je zřejmě vyslechne - zřídí speciální monitorovací centrum.

V nemocnicích je bakterie s názvem Clostridium difficile známá řadu let. Pacienti léčení antibiotiky, kterým způsobuje akutní průjem a těžký střevní zánět, však dosud umírali málokdy.

Před pěti lety se situace změnila. V Kanadě a USA se objevil velmi agresivní typ, který se lavinově šířil nemocnicemi a nechal za sebou tisíce infikovaných, z nichž mnozí zemřeli.

Před časem bakterie spustila stejnou hysterii i ve Velké Británii a omezeně se s ní potýkali i v Belgii, Holandsku, Francii nebo Rakousku. Základní opatření lékařů - důkladné mytí rukou - se tu přitom míjí účinkem.

"Bakterie se šíří pomocí odolných spor, na které běžná dezinfekce nefunguje. O to je hrozba vážnější," řekl iDNES.cz primář mikrobiologického oddělení nemocnice Na Homolce Vlastimil Jindrák.

Bílé pláště s rukávy v Británii končí
Úřady v Británii, kde nákaza zahubila už 3800 lidí, přišly s radikálním řešením. Na příkaz ministra zdravotnictví zmizí z nemocnic do konce roku populární bílé pláště s dlouhými rukávy. Zdravotníci pod rizikem pokuty sundají i hodinky, prstýnky, náramky a kravaty.

Toho se čeští lékaři zatím bát nemusí, byť sám primář Jindrák připouští, že třeba v mytí rukou mají zdravotníci stále velké rezervy. K optimismu je ale daleko. 

Není důvod si myslet, že se u nás nestane totéž co jinde v Evropě, tvrdí shodně experti. Žádná studie, která by zkoumala výskyt této infekce v Česku, ale neexistuje.

"Vím, jaký je stav u nás v nemocnici, a kolegové zase u nich. Ale jak vypadá situace v republice, nevíme," vysvětlil Vlastimil Jindrák.

České centrum bude zřejmě v Motole
Další země EU, kde se problému věnuje mnohem větší pozornost, už rozhodly o vytvoření sítě národních referenčních center. Výskyt nebezpečné bakterie tak budou cíleně monitorovat speciální laboratoře, které budou umět na epidemii rychle zareagovat.

Česko se zřejmě přidá. "Ministerstvo zdravotnictví považuje Clostridium difficile za vážný problém. O referenčním pracovišti se rozhodne do konce roku," řekl iDNES.cz mluvčí rezortu Tomáš Cikrt s tím, že zřízení laboratoře hraničí s jistotou, nyní jde pouze o organizační vyřešení. Sídlit bude pravděpodobně v motolské  nemocnici.


Nemocniční bakterie

Bakterie C. difficile se přirozeně vyskytuje ve střevech zvířat i lidí. Bakterii v sobě přenášejí až dvě třetiny zdravých malých dětí, aniž by se u nich rozvinuly typické příznaky onemocnění. U zdravých dospělých osob je to ještě méně, jen dvě až pět procent.

Jiná je situace v nemocnicích, kde je bakterií kolonizováno zhruba 16 - 35 % pacientů. Nebezpečí přenosu se navíc zvyšuje úměrně délce pobytu v nemocnici. U pacientů léčených antibiotiky může tato bakterie způsobovat akutní průjem a těžký střevní zánět. Nový, vysoce virulentní kmen bakterie produkuje obrovské množství toxinů a je spojen s vysokou úmrtností. Ohroženi jsou hlavně starší lidé.

Zdroj: www.sestra.cz, www.ecdc.eu.int


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video