Lékařům čím dál tím více znesnadňují práci zbytečné a mnohdy absurdní směrnice.

Lékařům čím dál tím více znesnadňují práci zbytečné a mnohdy absurdní směrnice. | foto: Profimedia.cz

Směrnice o vlasech i ztrátě umělých zubů. Lékaře zdržuje byrokracie

  • 19
Kdo neví, jak mýt vlasy, může se přiučit ve směrnici, kterou vytvořila jedna fakultní nemocnice. Ne, to není legrace, podobné byrokratické směrnice zasílají šéfové lékařům v mnoha nemocnicích. A ti kvůli tomu mají čím dál méně času na pacienty. MF DNES se podařilo získat směrnice z Fakultní nemocnice v Olomouci, v Motole, Královských Vinohradech a z Thomayerovy nemocnice.

Už zmíněná směrnice s prostým názvem "Vlasy" má dvacet bodů a zjistíte v ní objevné skutečnosti, že zdravotník má "splachovat hlavu pacienta tak dlouho, dokud nepoteče čistá voda...", nebo že po vysušení vlasů se má vyvětrat pokoj. Stejná nemocnice rozeslala lékařům směrnici o funkci, životě a­ "smrti" razítka.

"Razítko je malé značkovací zařízení, vytvářející jednobarevné otisky. Životní cyklus razítka končí v ­místní spalovně," dočetli se lékaři. Není divu, že administrativa zdravotníkům v řadě nemocnic pije krev natolik, že už novým nařízením vyhlásili osobní bojkot.

Jak se rodí směrnice?

Zrod směrnice je poměrně složitý: ti, kdo cítí potřebu ji vyrobit, ji vyrobí a rozešlou kolečku lidí, kterých se směrnice týká, aby se vyjádřili. Pak putuje náměstkům, odtud na právní oddělení, dál na specializované oddělení, které ji uhladí do jisté "štábní kultury". Pak se směrnice vrací zpět náměstkům a skončí na stole ředitele nemocnice, jenž má právo veta.

"Poslední kapkou pro mě byla směrnice o ztrátě zubní protézy a o nosnosti regálů. Řekla jsem si: Tak dost! A nic dalšího, co přijde, už nečtu," říká patoložka z velké fakultní nemocnice. Jako všichni ostatní oslovení lékaři sice ochotně poslala nejbizarnější nařízení, ale nepřeje si být jmenována. Proč? Protože jim jedna ze směrnic zakazuje mluvit s novináři bez povolení vedení.

Lékaři směrnice číst musí

"No jo, když ona zrovna ta ztracená zubní protéza je zatraceně drahá věc," povzdechl si ředitel Fakultní nemocnice v Motole Miloslav Ludvík, jeden z těch, kteří schvalují nové směrnice mířící k zaměstnancům. Kdo je vytváří? A ­čte je vůbec někdo?

"Čte. Musí. Máme tak nastavený program, který vás bez přečtení nepustí dál. Jednou jsem tak už málem podepsal směrnici o záchodovém papíru, ale to jsem se včas zarazil a řekl svému náměstkovi, že i když je životnost toaletního papíru v naší nemocnici deset minut, směrnicí ty krádeže řešit fakt nebudeme," popisuje ředitel.

Administrativa bere lékařům skutečně dost času. Na jedné konferenci o digitalizaci zdravotnictví praktičtí lékaři spočítali, že když věnují minutu navíc na papíry o každém pacientovi, za rok je to týden života, který stráví nad lejstry.

"Lékař nemá být placen za to, aby administroval," kroutí hlavou specialista na elektronické zdravotnictví Pavel Kubů. Jedinou cestou, jak zachránit doktory před lavinou papírů, je podle něj právě digitalizace.

"Ta navíc pomůže zabránit lidské chybě. Vezměte si třeba heparinového vraha. Kdyby nemocnice měla elektronicky sledovaný výdej heparinu, tak by vrah zabil nanejvýš dva lidi, pak už by systém lékaře varoval. Kdežto papírové dokumenty nezapípají," říká Pavel Kubů.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video