V zahraničí čekají na lékaře lepší platy. Oblíbené je především Německo a Anglie

V zahraničí čekají na lékaře lepší platy. Oblíbené je především Německo a Anglie | foto: shutterstock.com

České lékaře nejvíce táhne Německo a Británie. Už jich tam jsou stovky

  • 333
Pokud se čeští lékaři rozhodnou na konci roku podat v nemocnicích výpověď a odejít do zahraničí, zamíří hlavně do německy mluvících zemí a do Británie. Vyplývá to z mezinárodní ankety ČTK.

Lékaři, kteří nejsou v Česku spokojeni, se zapojili do projektu Děkujeme, odcházíme... a podávají od 29. listopadu výpovědi. Část z nich uvažuje o odchodu do zahraničí. Podle informací ČTK pracuje už nyní v Británii 884 českých lékařů. V Německu pak 355, z toho 288 v nemocnicích, a to nejčastěji v Bavorsku a Sasku, tedy kolem hranic s Českou republikou.

Na nedávném pražském Veletrhu nabídlo místa 31 německých klinik, v německých nemocnicích je volných pět tisíc lékařských míst. Kromě jazykové a teritoriální dostupnosti hovoří pro práci v Německu i plat. Začínající doktor si v městské nemocnici měsíčně vydělá kolem 3 700 eur, tedy něco před 92 tisíc korun.

Práce je v malých městech

Počet českých lékařů roste i v Británii. Podle místního registru lékařů Britové tvoří jen 63 procent z téměř 240 tisíc lékařů v zemi. Z postkomunistických zemí je jich nejvíce z Polska, Rumunska a Maďarska. Nedostatek lékařů je zejména mimo velká britská města.

ZÁKONY EU

Unijní zákony lékařům hledání zahraniční v zemích EU usnadňují. Od roku 2004 mohou ti lékaři, kteří se kvalifikují v jedné zemi EU, pracovat po celé Unii a nemusí skládat zkoušky, a to ani jazykové. Za jejich kompetence a splnění požadavků pak odpovídá nemocnice či zařízení, které je zaměstná.

V Rakousku zatím lékaři potřebují získat pracovní povolení od tamního úřadu práce. Ale jen do května, kdy alpská republika otevře svůj pracovní trh občanům z nových členských zemí. České lékařské diplomy se v Rakousku uznávají za stejných podmínek jako diplomy ze starých států EU a nostrifikaci provádí rakouské lékařské univerzity. Teď je pro zápis na seznam lékařské komory v příslušné spolkové zemi nutné doložit vzdělání i znalost němčiny.

Rakouské sdělovací prostředky o zájmu českých lékařů odejít pracovat do ciziny informují. Podle rádia Ö1 se Rakousko a Německo snaží získat "dobře vzdělané české doktory". Server Nachrichten.at uvádí, že přijetí lékařů z Česka v Rakousku, Německu či Švýcarsku není problém, protože v těchto zemích panuje nedostatek doktorů.

Deník Die Presse připomenul velký počet slovenských zdravotníků pracujících v nemocnici v dolnorakouském Hainburgu. Je prý známá tím, že "se tam nejlépe člověk domluví bez znalosti němčiny".

Rozdělená Belgie neláká

Zájem o práci lékařů v Belgii komplikuje jazykové rozdělení země na vlámsky a francouzsky hovořící část a také odlišný systém atestací. Velkou konkurencí jsou lékaři z bývalých kolonií, z nichž mnozí v Belgii studovali.

O práci lékaře ve Švédsku se musí žádat u tamního úřadu Socialstyrelsen, který vydává povolení zahraničnímu zdravotnickému personálu. Od vstupu ČR do EU o povolení požádalo 165 českých lékařů.

S přílivem českých lékařů nepočítá Slovensko, protože tamní platové a pracovní podmínky nejsou pro Čechy lákavé.

DĚKUJEME, ODCHÁZÍME...

K výzvě LOK Děkujeme, odcházíme se přihlásila asi čtvrtina ze 16 tisíc lékařů pracujících v nemocnicích. Od 29. listopadu mohou posílat výpovědi LOK a jeho právníci je v posledním pracovním týdnu roku pošlou vedením nemocnic. Doktoři současně podepisují dohodu o vzájemné solidaritě, v níž mimo jiné potvrzují, že výpověď neodvolají. Požadují zvýšení platu podle kvalifikace až na trojnásobek průměrného platu. Při započítání přesčasů a služeb teď mají v průměru 50 tisíc korun, chtějí, aby jejich základní plat činil 70 tisíc korun. Průměrná mzda v ČR ve druhém čtvrtletí letošního roku činila podle Českého statistického úřadu 23 513 korun.

ZDRAVOTNICTVÍ V ČÍSLECH
* V roce 2003 promovalo 874 absolventů lékařské fakulty, v roce 2009 jen 784. Jejich počet neustále klesá.
* Z České republiky odchází z 65 procent lékaři - muži. Více než polovina odcházejících lékařů je ve věku 30 až 40 let. Jsou tedy již kvalifikovaní a mají před sebou dlouhou profesní kariéru.
* Pracující lékaři tedy stárnou. Zatímco v roce 2000 pracovalo ve zdravotnictví 11,5 procenta lidí nad 60 let, v roce 2007 to bylo 16 procent.
* V roce 2003 u nás pracovalo 829 cizinců, v roce 2009 už 2129.

Zdroj: LOK, ČLK

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video