Databáze hrobů by měla pomoci odborníkům i turistům. Ilustrační foto

Databáze hrobů by měla pomoci odborníkům i turistům. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

České hroby se ocitly v databázi, včetně souřadnic

  • 11
Kdo hledá hroby a pohřebiště, může si nyní výrazně usnadnit pátrání. Ministerstvo pro místní rozvoj totiž dokončilo projekt digitální databáze takových míst v Česku. V seznamu jsou k mání územní i právní detaily. Pro lepší orientaci nechybí ani satelitní údaje GPS.

Detailní seznam pohřebních míst v Česku je výsledkem dlouholetého výzkumu.

"Úřadům pomůže vnést světlo do právně-nájemních vztahů k hrobovým místům, občanům i zahraničním turistům usnadní třeba dohledání místa odpočinku jejich předků," sdělilo médiím ministerstvo.

Soupis čítá 5799 nezrušených veřejných a neveřejných pohřebišť. Jsou v něm údaje o katastrálním území, provozovateli, výměře, vlastnických právech a také upřesňující GPS souřadnice.

Digitální verze kartotéky je k mání na webových stránkách ministerstva pro místní rozvoj. "Tištěná publikace je již nyní distribuována na krajské úřady, kanceláře informačních služeb a dalším zájemcům," upřesnil úřad.

Výsledky průzkumu ukázaly, že 56 procent pozemků pohřebišť vlastní obce a dalších 34 procent patří církvím a náboženským společnostem.

Dokument, který bude stále doplňován, by mohl pomoci také archeologům při doplňování chybějících informací při bádání.

Nejsou v něm ovšem záznamy o uložení ostatků lidí, kteří zahynuli kvůli válčení nebo účasti v odboji. Vedení takové evidence ukládá zákon ministerstvu obrany.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video