České genové banky s klopováním nepočítají

Také genové banky při českých vědeckých ústavech mají za úkol uchovat dědičné vlastnosti živočichů, avšak pouze hospodářsky užitečných zvířat.
Také genové banky při českých vědeckých ústavech mají za úkol uchovat dědičné vlastnosti živočichů, avšak pouze hospodářsky užitečných zvířat. Národním koordinátorem projektu je docent František Urban z Výzkumného ústavu živočišné výroby v Praze-Uhříněvsi.

Podle čeho vybíráte, která zvířata by měla být uchována v genové bance?

Soustřeďujeme se na plemena, kterým hrozí vyhynutí, avšak jejichž vlastnosti by se mohly v budoucnu hodit pro další křížení. Například česká červinka, což je plemeno skotu, dnes existuje v počtu jen asi 45 kusů, ale myje chceme uchovat. Podobně si udržujeme ubývající plemena koní, koz, ovcí a prasat, ale i embrya hospodářských ryb, jako je třeba sumec a jeseter.

Skladují se ve vědeckých ústavech zvířecí tkáně vhodné ke klopování?

Ne, s tím vůbec nepočítáme. Uchováváme zmrazené semeno samců a také zmrazená embrya. Máme je uložené v tekutém dusíku při teplotě minus 196 stupňů Celsia. Kdykoli je pak můžeme vzít a použít pro umělé oplodnění nebo přímo pro implantaci embrya náhradní matce a jeho donošení.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video