České dívky se podle odborníka na závislosti chtějí vyrovnat mužům a svobodně si zapálit na ulici

České dívky se podle odborníka na závislosti chtějí vyrovnat mužům a svobodně si zapálit na ulici | foto: Václav Pacner, MF DNES

České dívky patří k největším kuřačkám na světě, kouří každá třetí

  • 150
Větší procento kuřaček mezi mladými dívkami ve věku od 13 do 15 let mají pouze v sedmi zemích na světě. Před Češkami jsou jen děvčata z neevropských zemí. První místa v žebříčku patří Libanonkám, mladým kuřačkám z Cookových ostrovů a z Papuy-Nové Guiney. V Česku po cigaretě sáhne přibližně každá třetí dospívající dívka.
Jen o něco málo lépe jsou na tom čeští chlapci ve stejném věku. V žebříčku více než sto devadesáti zemí jsou jedenáctí.

Proč patří zrovna české dívky k největším kuřačkám na světě? Podle odborníka na závislosti Ladislava Csémyho je rostoucí počet kuřaček, který se v Česku týká i žen nad 15 let, důsledkem rovnostářství za každou cenu.

"Chtějí se mužům vyrovnat i ve svobodě zapálit si na ulici, což bylo dřív nemyslitelné a nevhodné," říká. "Je to tak bohužel trend všech vyspělých zemí, který kopírujeme."

Je to tak trochu odvrácená tvář feminismu. Češky si tak moc užívají možnosti svobodně se rozhodovat, že převzaly od mužů i zvyky, které jim ničí zdraví. Vyplývá to z čerstvě zveřejněné stude Světové zdravotnické organizace.

Kouření ve světě

Procento dívek do 15 let, které kouří
1. Libanon 54,1
2. Cookovy ostrovy 49,6
3. Papua N. Guinea 40,3
4. Chile 39,8
5. Mikronésie 39,8
6. Gambie 36,6
7. Středoafrická rep. 34,5
8. Česko 34,1

"Dlouhodobě sledujeme, že dívky kouří mnohem více než chlapci," říká odborník na závislosti Ladislav Csémy.

"Tabákové firmy to dobře vědí a nabízejí k cigaretám tu kosmetické taštičky, tam zrcátka... No nekupte to, když vedle máte reklamu na krásnou štíhlou dívku s cigaretou v ruce," zlobí se lékařka Eva Králíková z poradny pro odvykání kouření.

Navíc se traduje, že cigarety urychlují metabolismus a umožňují tak ženám snáz si udržet štíhlou linii.

Spotřeba cigaret je v Česku nadprůměrná

"Je pravda, že celosvětově jsme ve spotřebě cigaret nad průměrem, a to i když se započítají země, kde je tabák odjakživa tradiční plodinou, nebo jižní národy, kde se obecně kouří víc," říká Jakub Hrkal z Ústavu zdravotnických informací a statistiky, který se studií Světové zdravotnické organizace zabýval.

Co je pak platné, že co do úmrtnosti žen u porodu jsme celosvětově třetí – umírají u nás v průměru čtyři ženy na sto tisíc živě narozených dětí. Tabulku vede Irsko s jedinou ženou, ale i takové dokonalé Japonsko je se šesti ženami za námi.

Stejně tak dlouho patříme k zemím, kde dlouhodobě umírá minimum kojenců, nebo třeba ve výskytu případů tuberkulózy a jiných vážných nemocí, stejně jako počtu lékařů na obyvatele. Máme jich na jednoho člověka třikrát víc, než je celosvětový průměr.

Ani procento obézních dětí není u nás tak tragické. Máme necelých čtrnáct procent obézních chlapců do patnácti let a něco přes šestnáct procent obézních dívek. To třeba ve Spojených arabských emirátech je obézních dětí více než třetina.

Kromě toho peníze, které vynakládáme na péči o zdraví, jsou poměrně vysoké: dvojnásobek celosvětového průměru. Za průměrem Evropy zaostáváme jen o pár korun.

Všechno napomáhá tomu, aby se v Česku dobře žilo a abychom se dožívali vysokého věku. Mimochodem – v průměru o tři roky vyššího, než má Evropa.

Přibývá žen s rakovinou

"Jenže statistiky jsou neúprosné. Zatímco u mužů pomalu klesá počet onemocnění na rakovinu plic, protože přestávají kouřit, u žen rakoviny dramaticky přibývá," říká Králíková.

Onkologové už spočetli, že ročně Česko vydá z téměř dvousetmiliardového rozpočtu zdravotnictví 53 miliard na léčku onkologických nemocí. Z nich je přibližně čtvrtina způsobena důsledky kouření.

"Vzhledem k tomu, že výdělek největšího tabákového výrobce u nás dosahuje necelých čtyř miliard, skoro by se vyplatilo jim ty peníze dávat za to, že u nás nebudou prodávat cigarety," podotýká Králíková.

V neblahém trendu se navíc ještě pár let zřejmě nic nezmění. "Za pět let se u žen možná dostane rakovina plic na první místo a teprve pak pomalu počet kuřaček poklesne," míní lékařka.

Až bude Světová zdravotnická organizace za pár let dělat další statistiku, zdaleka na tom nemusíme být tak růžově. Právě proto, že tolik holdujeme neřestem.

Jak jsme na tom?

parametr                Česko                Evropa
doba dožití (let)        77                      74
výskyt HIV*               17                      336
kuřáků (%)               31                      35
očkovanost dětí do jednoho roku
na spalničky (%)      97                      94
počet lékařů**          36                      32
výdaje na zdraví na jednoho
obyvatele***             1 511                 1 719


Spotřeba alkoholu na osobu (ročně)
1. Lucembursko 15,5 l
2. Irsko + Maďarsko 13,6 l
3. Moldavsko 13,1 l
4. Česká republika 12,9 l


* na každých 100 tisíc obyvatel
** na každých 10 tisíc obyvatel
*** přepočítáno včetně zohlednění rozdílné
kupní síly v zemích

Zdroj: Světová zdravotnická organizace


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video