Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

České děti pijí dřív než ruské. Ministr Kocáb je to chce odnaučit

  • 727
Ministr pro lidská práva Michael Kocáb se rozhodl bojovat s kouřením a pitím dětí. Přiměly ho k tomu děsivé výsledky evropského výzkumu. Šedesát procent šestnáctiletých Čechů pravidelně pije alkohol, mezi mladými ve věku 15 až 18 let je v poměru více kuřáků než mezi dospělými.

O výsledcích Evropské školní studie o alkoholu a jiných drogách (ESPAD) z roku 2007, které jsou poprvé kompletní, informoval Výbor pro práva dítěte. A pro Česko nejsou příznivé.

Podle Lenky Štěpánkové z Referenčního centra léčby závislosti na tabáku je mezi mladými ve věku 15 až 18 let zhruba 30 procent kuřáků, což řadí Česko ke "špičce" mezi evropskými zeměmi. Dospělých kuřáků v posledních letech mírně ubylo, je jich zhruba 26 procent.

Mladí Češi a legální drogy

Cigarety:
Ve věkové skupině 15 až 18 let je 30 procent kuřáků, kouří o něco více dívek. V dospělé populaci kouří 26 procent lidí. Poprvé okusí cigaretu děti průměrně v deseti letech, v praze dokonce v devíti letech.

Alkohol:
Mezi 15letými pije alkohol minimálně jednou týdně třetina chlapců a pětina dívek, nejčastěji to bývá pivo a destiláty. Takzvaných "mejdanových pijáků" (vypijí více než pět skleniček alkoholu během jednoho večera minimálně třikrát za měsíc) je 23 procent šestnáctiletých chlapců a 17 procent stejně starých dívek.
Dvě třetiny českých dětí okusí alkohol před třináctým rokem věku.
Zdroj: Evropská školní studie o alkoholu a jiných drogách (ESPAD) z roku 2007, Výzkum chování dětí školního věku (HBSC), Státní zdravotní ústav

"Od roku 1989 ale neustále stoupalo procento kuřáků mezi dospívajícími. Podle poslední studie z roku 2007 se to podařilo alespoň zastavit, ale stále kouří větší procento mladých než těch starších," upozornila Štěpánková. A překvapivě víc kouří dívky než chlapci.

Zarážející je i věk, kdy české děti poprvé vyzkoušejí cigaretu. "Průměrně to bývá v deseti letech, v Praze dokonce v devíti letech," uvedla Štěpánková s tím, že devět z deseti kuřáků začalo kouřit před osmnáctým rokem.

Češi začínají s pitím nejdříve

Česko má ještě další prvenství. Podle výzkumu chování dětí školního věku v EU, USA, Kanadě, ale i Rusku či Ukrajině, začínají české děti s alkoholem nejdřív. "Dvě třetiny okusí alkohol před třináctým rokem. Zpravidla to bývá na rodinných oslavách, nebo třeba na pivních slavnostech či vinobraní, ale opět z rukou rodičů," upozornila bývalá ministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková.

Mezi patnáctiletými pije alkohol minimálně jednou týdně třetina chlapců a pětina dívek, nejčastěji to bývá pivo a destiláty.

Přibývá také "mejdanových pijáků" – těch, kteří se opijí jednou za čas, například o víkendu na večírku. Tedy že dotyčný vypije víc než pět skleniček alkoholu za večer minimálně třikrát do měsíce.

"To se týká 23 procent šestnáctiletých chlapců a 17 procent stejně starých dívek. Zatímco u chlapců se číslo výrazně nemění, u dívek dramaticky narůstá," varuje Stehlíková. Ještě v roce 1999 se takto opíjelo jen 10 procent dívek, o čtyři roky později jich bylo už 13 procent.

Výbor pro práva dítěte proto připravil plán, jak problém řešit: například výrazně zvýšit ceny cigaret a tabákových výrobků, část spotřební daně u tabákových výrobků použít na prevenci a léčbu závislostí na kouření. (o podobném návrhu poslance Šťastného čtěte zde) 

Dále také zpřísnit postihy pro provozovatele restaurací, které prodávají alkohol nezletilým, omezit reklamu na alkohol i cigarety.

Ministr Kocáb chce návrhy předložit vládní radě pro lidská práva. Tam zřejmě získá podporu a později možná i ve vládě. Ve Sněmovně, která by musela velkou část z návrhu schválit, ale nejspíš tvrdě narazí. Tabáková a lihová lobby je silná.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video