České armádě chybí souhra

  • 3
Diskuse o nových zbraních pro Českou armádu se často smrskávají na otázku nákupu nových nadzvukových letadel. Sami vojáci však upozorňují, že našim ozbrojeným silám chybí něco zcela jiného. I ty nejdokonalejší zbraně se totiž mění v pouhé hračky s mizivým účinkem, pokud je neovládá sehraný tým lidí.

Například srbská armáda při válce s NATO měla k dispozici moderní stíhačky MiG-29. Proti sehranému týmu aliance však neměly šanci. Průzkumný letoun NATO AWACS odhalil Srby už při nastartování motorů. Informace "vzdušných průzkumníků" bleskově putovala do řídícího střediska na italské lodi v Jaderském moři, která obratem vydala pokyn "válečníkům". Americké letouny zničily pak srbské stíhačky ještě na zemi.

Armáda je jako orchestr
Vrchní plánovač vzdušných úderů v Perském zálivu John Warden přirovnává podobnou souhru k symfonickému koncertu. Také náčelník českého generálního štábu Jiří Šedivý si za jednu z priorit vytkl zlomení desetiletí pěstovaného zlozvyku, při němž si každý z velitelů hrál na svém písečku. "Nejsou cíle zvlášť pro pěšáky a letce - všichni jsme součástí jednoho 'orchestru', jemuž to buď ladí, anebo ne," říká generál.

Přesto je týmová práce v české armádě podle absolventa US Air Force Univerzity Alabama (univerzity vzdušných sil) Rostislava Stroina zatím v plenkách. "Bojové použití české armády v součinnosti s aliančními jednotkami je dnes iluzorní," říká.

Letectvo Stroin opustil letos i kvůli ztrátě víry, že se v něm dočká nezištné týmové práce. Stroin se například netají averzí k "pilotům - primabalerínám", kteří pracují jen na sebe. "Jejich výcvik stojí daňové poplatníky astronomické částky, což je ale v jejich namyšlenosti vůbec nezajímá. Letectvo je tu přece proto, aby uspokojilo egoistickou touhu elity létat a předvádět se v roli takzvaných tygřích pilotů," míní Stroin.

Stroin: Jsou to soběstřední kniplaři
Těmto lidem zahleděným do sebe Stroin přezdívá "kniplaři" (podle řídí páky letounu, které se říká knipl). Pilot - kniplař vyniká podle Stroina v akrobacii a vyžívá se v situacích, při níž břicho letounu lízá špičky stromů.

"Individualismus, hraní si na elitu a zhlížení se v improvizaci, která je vydávána za českou schopnost - to je hrozný nešvar mnohých pilotů. Bojové vzdušné akce NATO jsou přitom léta pečlivě secvičovanou, a někdy až nudnou, rutinou, v níž není místa pro improvizaci. A úspěšné jsou vzdušné akce aliance proto, že každý dělá přesně jen to, co má," vysvětluje Stroin.

Válku pilot chápe jako snahu vojáka přežít a zvítězit. "A šanci na přežití v konfliktu, kdy vám jde kdekdo po krku, máte jen jen v týmu," dodává pilot. Americká armáda nemohla před druhou světovou válkou ani zdaleka obstát proti japonským či německým ozbrojeným silám. Změnil to v roce 1939 až generál George Marshall, který se stal náčelníkem štábu US Army.

Jeho první krok v nové funkci ale šokoval: do předčasného důchodu totiž poslal 500 zasloužilých generálů a plukovníků. Nahradil je mladými, týmové práci nakloněnými důstojníky. Byla mezi nimi jména jako Eisenhower, Patton nebo Bradley, kteří se pak Marshallovi odvděčili vítězstvím ve druhé světové válce.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video