České ambasády čelily útokům antiglobalizátorů

Protesty odpůrců globalizace pocítila po Praze také česká zastupitelství v některých evropských metropolích. Aktivisté protestovali před ambasádami proti zadržení jejich kolegů při demonstracích během zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky. Poslední incident hlásí ambasády v Římě a Oslu, před každou se v pátek shromáždilo zhruba čtyřicet demonstrantů. Během posledních pár dnů je to tedy po Barceloně, Berlínu a Bernu další konflikt mezi odpůrci globalizace a českými diplomaty.
Policisté do čtvrtečního dopoledne předvedli na pražské služebny 859 aktivistů k podání vysvětlení v souvislosti s demonstracemi proti zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky. Celkový počet zahrnuje 330 cizinců, z nichž 129 čeká v záchytném zařízení ministerstva vnitra v obci Balková v okrese Plzeň-sever na rozhodnutí o ukončení pobytu nebo na správní vyhoštění.

Římská ambasáda je pod ochranou policie

Asi čtyři desítky mladých lidí se v pátek k večeru shromáždily před budovou českého velvyslanectví v
Římě a požadovaly propuštění údajných osmi set českých odpůrců globalizace z vězení. Účastníci protestní akce měli také výhrady k chování policie při zásazích proti demonstrujícím v Praze a při jejich zadržování.
Tisková mluvčí zastupitelského úřadu Dana Pavlousková k tomu řekla, že to byla už druhá demonstrace anarchistů,
komunistů a zelených před českou ambasádou. Tentokrát však protestující nebyli organizováni, zato však byli o něco
agresivnější. Na budovu pověsili transparent.


Policisté transparent strhli a demonstranty vytlačili od budovy velvyslanectví. Demonstranti vykřikovali, že se dnes odpoledne k budově velvyslanectví vrátí. Policejní ostraha české ambasády byly odvolána ve čtvrtek odpoledne, po předčasném ukončení pražského zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky. Po páteční demonstraci však český zastupitelský úřad požádal o její obnovení. Ostraha budovy potrvá nyní nejméně do začátku příštího týdne.

Antiglobalisté pronikli na zastupitelství v Bernu
Asi 11 demonstrantů proniklo kolem jedné hodiny po poledni do budovy českého velvyslanectví ve švýcarském hlavním městě Bernu, aby žádali propuštění aktivistů zadržených v Praze.

Po zhruba půldruhé hodině dobrovolně diplomatický objekt opustili, když předtím hovořili také s velvyslancem Jaroslavem Šedivým.

Podle tiskového tajemníka zastupitelského úřadu Vítězslava Pura, demonstranti nejdříve prostřihli plot a pronikli do zahrady s větší vilou, v níž je velvyslanectví umístěno.

Dostali se až do pracovny šéfa mise a z balkónu vyvěsili tři transparenty s požadavky na propuštění zajištěných. Mobilním telefonem pak sezvali místní novináře, s nimiž po opuštění budovy hovořili v zahradě.

Velvyslanec Šedivý antiglobalisty mimo jiné upozornil, že mohli požádat o setkání a nemuseli na cestě do diplomatického objektu poničit oplocení. Když demonstranti opustili objekt, museli se legitimovat švýcarské policii, ale zadrženi nebyli.

Zastupitelský úřad ČR v Bernu nebyl střežen policií.

Aktivisté protestovali u české ambasády v Berlíně
Skupina asi třiceti německých odpůrců globalizace protestovala kolem poledne před velvyslanectvím České republiky v Berlíně proti zadržení svých kolegů při zasedání MMF a SB v Praze.

Demonstranti vyjádřili svůj nesouhlas s tvrdými zásahy české policie vůči účastníkům protestů a "nelidskými" podmínkami v českých celách.

Ohlášenou demonstraci provázela zvýšená bezpečnostní opatření německé policie, která již po celý týden preventivně střeží objekt českého velvyslanectví i další česká zastoupení v Německu.

Demonstranti se odvolávali na informace již propuštěných účastníků pražských protestů či dokonce na zprávy zadržených předané prostřednictvím mobilních telefonů, žádný případ údajného porušování zákonnosti však nebyli schopni konkrétně doložit.

Aktivisté chtěli velvyslanectví obsadit
Asi dvanácti účastníkům protestu, které zprvu nebylo možné odlišit od běžných žadatelů o víza, se podařilo proniknout do prostoru konzulárního oddělení, kde vyvolali menší incident.

Rozvinuli zde transparent, vykřikovali hesla a pokusili se proniknout do dalších prostor, přičemž lehce poškodili jedny dveře. Poté byli okamžitě vyvedeni policisty.

Zástupce protestujících, z nichž se někteří zúčastnili i demonstrací v Praze, přijal velvyslanec ČR v SRN František Černý, který vyslechl jejich stížnosti a požadavky na urychlené propuštění zbývajících zadržovaných odpůrců globalizace v Praze.

Přispěl tak k tomu, že účastníci protestu se asi po půldruhé hodině pokojně rozešli a svou akci ukončili. Německá policie vyjádřila zastupitelskému úřadu ČR vděčnost za vstřícný přístup, který jí umožnil vyhnout se použití násilí.

Zhruba stejně početná skupinka, v níž byli i státní příslušníci dalších zemí, vracející se z protestů v Praze, vyvolala drobné incidenty již ve čtvrtek večer u českého konzulátu v Drážďanech. Napřed se tam pokusila vylepovat transparenty a později psát nápisy sprejem na zdi konzulátu, policie však tyto pokusy v zárodku překazila.

Aktivisté ve čtvrtek vnikli do konzulátu v Barceloně
Asi 45 lidí se ve čtvrtek dopoledne sešlo před českým honorárním konzulátem v Barceloně, aby  dali najevo nesouhlas se zásahem české policie vůči odpůrcům Mezinárodního měnového fondu a Světové banky a požadovali jejich propuštění. Asi 15 z nich násilím vniklo do bodovy. Policie, kterou honorární konzul přivolal, je zajistila a odvedla.

"Jen personál konzulátu a dva právě přítomní Češi si zažili několik nepříjemných chvil. Ti lidé, kteří sem pronikli, jsou podobnými aktivitami známí. Požadovali propuštění Španělů zadržených při demonstracích v Praze, žádali zrušení MMF a podobně," řekl zpravodaji agentury TVD honorární konzul José Maso Portavella z Barcelony. 

Nikdo nebyl zraněn, na zařízení konzulátu vznikly menší škody. Mluvčí českého ministerstva zahraničí Aleš Pospíšil tvrdí, že škody lze vyčíslit v řádu tisíců nanejvýš desetitisíců korun.

České ministerstvo zahraničí se bezprostředně po incidentu podle Pospíšila spojilo se španělským diplomatickým protokolem, který mu vyšel vstříc a zařídil posílení ostrahy českých diplomatických misí nejen v Barceloně, ale i v Madridu.

"Ministerstvo podniká bezpečnostní opatření i v souvislosti se zadrženými odpůrci globalizace z dalších zemí," dodal Pospíšil.

Německo posílilo ostrahu české ambasády
Německé ministerstvo vnitra i bez žádosti české strany poskytlo českému velvyslanectví v Berlíně zvláštní policejní ochranu před případnými útoky radikálních odpůrců globalizace v souvislosti s výročním zasedáním MMF a SB v Praze. Tato ochrana zatím naštěstí nebyla potřebná. Ani z dalších zastupitelských úřadů České republiky v Německu není podle sdělení velvyslanectví hlášen žádný incident.

Řecko tlačí na propuštění aktivistů
Také před českým zastupitelským úřadem v Řecku vládl ve čtvrtek podle sdělení velvyslanectví klid. V otázce zadržených antiglobalistů cítí prý velvyslanectví určitý tlak řeckého ministerstva zahraničí, které se zasazuje o propuštění pěti zatčených Řeků. Řekové totiž tvořili nezanedbatelnou část zahraničních účastníků pražských demonstrací.

Rakouská policie odradila demonstranty
Rakouští demonstranti, kteří každý týden protestují v rakouské metropoli proti politice současné vlády, si ve čtvrtek večer za jeden ze svých cílů vybrali i českou ambasádu. Tady chtěli demenstrovat proti zatýkání lidí během pražských protestů namířených proti Mezinárodnímu měnovému fondu a Světové bance.

Policie však kolem půl desáté ještě před příchodem davu uzavřela oba konce ulice, kde české velvyslanectví sídlí a demonstranti od svého původního záměru upustili. K žádným střetům mezi policií a demonstranty nedošlo. Přes sto policistů, z nichž někteří byli vybaveni štíty a přilbami, tak nakonec nemuselo zasáhnout.

Před pařížskou ambasádu se demonstranti vrátí
Před budovou českého velvyslanectví v Paříži se ve čtvrtek navečer sešlo asi 30 lidí, kteří žádali informace o dvou Francouzích zadržených v Praze.  O akci byla předem informována policie, která rozmístila kolem budovy preventivně bariéry. Manifestace proběhla v klidu a její účastníci se rozešli po setkání se zástupci velvyslanectví.

Ti jim sdělili, že dosud nemají k dispozici informace o obou případech. "Dohodli jsme se, že se mohou v pátek znovu telefonicky informovat v jakém stádiu je proces vyhoštění obou zadržených," uvedla zástupkyně velvyslance Ivana Holoubková.

Demonstranti se chtějí před velvyslanectví vrátit i v dalších dnech, než se záležitost nevyjasní.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video