Česká vláda pozastaví ratifikaci protipirátské smlouvy ACTA

  • 1311
Česká vláda se rozhodla pozastavit ratifikační proces protipirátské dohody ACTA. Novinářům to řekl premiér Petr Nečas. Kabinet chce problematiku ještě analyzovat, premiér se obává ohrožení občanských svobod. Už v pátek pozastavilo ratifikaci smlouvy sousední Polsko, váhá i Slovensko.

Premiér se k dohodě vyjádřil po tiskové konferenci na téma strategie podpory exportu.

Smlouva ACTA

Cílem mezinárodní dohody, ke které se v lednu připojilo 22 unijních zemí včetně Česka, je vytvořit pravidla pro posílení dodržování práv k intelektuálnímu vlastnictví, tedy bojovat proti šíření nelegálních kopií a padělků všeho druhu. Mimo jiné záznamů hudebních či filmových děl, připomněla agentura ČTK.

Dohoda ale může obtěžovat i řádné občany. Na zahraničních letištích by údajně mohl být kontrolován obsah notebooků, telefonů či USB pamětí. Smlouva byla dojednávána zcela tajně a signatáři chtěli utajit i její obsah.

"Nikdy ani omylem nehrozily v České republice nějaké kontroly laptopů na hranicích, monitorování uživatelů internetu, nějaká filtrace apod. To nehrozilo nikdy ani na okamžik. Na druhou stranu nechceme v žádném případě připustit situaci, kdy by nějakým způsobem byly ohroženy občanské svobody a svobodný přístup k informacím," řekl premiér Petr Nečas.

"Ratifikační proces ke smlouvě ACTA bude pozastaven a znovu to podrobíme analýzám. Vyžádáme si i nezávislé posudky, musíme se podívat na to, co by to obnášelo v reálném životě," dodal předseda vlády.

Premiérova slova ocenila politická strana Piráti. "My to určitě kvitujeme, že se tím vláda začne zabývat. Skandální mi přijde, že se tím ministři nezabývali, než tu dohodu schválili," řekl iDNES.cz její místopředseda Mikuláš Ferjenčík.

"Sobotní protesty ale nezrušíme, ty jsou celoevropské. Čekáme, že by se mohlo sejít deset tisíc lidí," uvedl Ferjenčík.

Avizovaný postup vlády uvítala i opoziční ČSSD. "Ochrana zisků soukromých společností se v demokratickém právním státě nesmí stát důvodem pro omezování svobody občanů a zásahy do jejich soukromí. Rozhodně si nepřejeme zahájení éry pronásledování a kontroly uživatelů internetu, k čemuž by ratifikace smlouvy mohla podle prvotních analýz přispět," uvedl předseda socialistů Bohuslav Sobotka.

Útočníci si vzali na paškál ODS

Proti mezinárodní dohodě se ve světě i v Česku vzedmula vlna odporu, její součástí jsou i internetové útoky. Buď jemnější, kdy útočníci "jen" vyřadí nějaký web z provozu takzvaným útokem DDoS (zahltí server požadavky na zobrazení), nebo drsnější.

Hackeři takto například před pár dny přepsali úvodní stránku webu ODS a nejnověji získali osobní data všech členů ODS (o odcizených datech čtěte zde). Útoky také na čas vyřadily stránky Sněmovny či vlády.

Dohoda by začala v českém právu platit teprve poté, co ji ratifikuje parlament. Mnozí poslanci už dali najevo, že mají s dokumentem velké problémy. Podle ministerstva průmyslu by byl k přijetí smlouvy třeba i souhlas prezidenta. Bouřlivé jednání ve výborech a na plénu ACTA zřejmě čeká i v Evropském parlamentu, uvedla ČTK.

Slováci nepodepsali, nejdřív chtějí diskusi

Slovensko zatím neplánuje přistoupit k mezinárodní smlouvě proti padělání ACTA. Ministerstvo hospodářství v pondělí oznámilo, že přípravy na schválení dokumentu přerušilo a nejprve o něm hodlá uspořádat veřejnou diskusi.

Slovensko na rozdíl od většiny členských zemí EU dohodu ACTA, jež se vztahuje i na boj proti internetovému pirátství, nepodepsalo. "Dohoda ACTA a její aplikace obsahuje množství nepřesností. Nepodpořím dohodu, která by mohla jakkoliv oklešťovat základní práva a svobody," uvedl slovenský ministr hospodářství Juraj Miškov.

2. února 2012

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue