Loňský pochod homosexuálů v Bratislavě

Loňský pochod homosexuálů v Bratislavě | foto: SME.sk

Česká velvyslanectví podpořila zahraniční festivaly sexuálních menšin

  • 34
Ambasády České republiky letos v několika případech podporovaly festivaly sexuálních menšin v cizině stejným způsobem, jaký nyní ostře kritizuje prezident Václav Klaus. Společně s dalšími zeměmi podpořilo Česku přehlídku Budapest Pride v Maďarsku i estonskou Baltic Pride.

"U příležitosti šestnáctého ročníku festivalu Budapest Pride vyjadřujeme naši podporu a solidaritu s lesbickými, gay, bisexuálními a transgender komunitami v Maďarsku," začíná společné prohlášení k maďarskému festivalu ze 17. června.

Společně jej vydala velvyslanectví Rakouska, Belgie, Kanady, Chorvatska, České republiky, Dánska, Finska, Německa, Irska, Lucemburska, Nizozemska, Norska, Portugalska, Slovinska, Španělska, Švédska, Švýcarska, Velké Británie a Spojených států.

Gay aktivista Jiří Hromada

"Rádi jsme zjistili, že celou dobu příprav se žádné velké akce proti nám nechystaly, a možná, že i to vadilo panu Hájkovi nebo panu prezidentovi, že se nic nechystá na obranu těch konzervativních hodnot, že tak jako dali vizitku, aby je podnítili," snažil se Jiří Hromada na rádiu Impuls vysvětlit výroky prezidenta Václava Klause a jeho vicekancléře Petra Hájka. Podle něj mohou jejich slova lidi vyprovokovat. "Uvidíme po průvodu, po skončení celé té akce, jestli skutečně ty výroky, které jsou rasistické, jsou homofonní, jestli nakonec podnítily k nějaké agresi. Pak bychom museli uvažovat i o dalších krocích," dodal. 

Podobný je text k Baltic Pride, v němž diplomatičtí zástupci vlád evropských zemí mimo jiné ocenili oficiální uznání, kterého se přehlídce dostalo od estonské vlády. Toto prohlášení k akci odehrávající se mezi 6. a 11. červnem podepsali velvyslanci Rakouska, Belgie, ČR, Dánska, Finska, Francie, Irska, Nizozemska, Norska, Španělska, Švédska a Velké Británie.

Podle Klause by prohlášení čeští velvyslanci nenapsali

"Prohlášení velvyslanců - které, jak jsem se i od několika z nich dozvěděl, ani nečetli - považuji za bezprecedentní krok, jaký nikdo z nás nepamatuje. Nedovedu si představit, že by si jakýkoli náš velvyslanec dovolil formou petice zasahovat do vnitropolitické diskuse v jakékoli demokratické zemi světa," uvedl v pondělí Klaus k analogické akci, kdy diplomaté ze 13 zemí včetně USA či Velké Británie vyjádřili v prohlášení podporu chystanému pražskému festivalu sexuálních menšin Prague Pride.

Za "kontraproduktivní a přebytečné" označil snahu cizích diplomatů v ČR vyjadřovat podporu právům sexuálních menšin také ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Zdůraznil přitom, že tato práva nikdo nepopírá ani neupírá.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video