Česká televize vysílala v jeden čas dvoje Události

Situace v České televizi se natolik vyhrotila, že na Štědrý večer veřejnoprávní televize vysílala v jeden čas dvoje Události. Jednu relaci vysílal tým pod vedením nové ředitelky zpravodajství Jany Bobošíkové, a to z náhradních prostor na Barrandově, druhou připravili dosavadní redaktoři zpravodajství, kteří nesouhlasí se jmenováním nového generálního ředitele ČT Jiřího Hodače, ani s jeho rozhodnutími. A tak diváci přijímající signál ČT klasickou cestou přes pozemní vysílače viděli Události "Hodačovské" uváděné moderátorkou z pardubické redakce, část republiky přijímající signál přes satelit sledovala zprávy natočené "vzbouřenci".

V Událostech, které natočili Hodačovi lidé, vystoupil sám generální ředitel a podpořil novou šéfku zpravodajství Janu Bobošíkovou. Ta - zřejmě donucena nedostatkem loajálních podřízených - dokonce sama namlouvala zpravodajský šot o svém jmenování (ve 3. osobě) a o situaci v televizi.

Krizový štáb zatím neví, jak bude reagovat. "Nevím, za chvíli budeme jednat," řekl iDNES ještě v průběhu Událostí jeden z mluvčích štábu Patrik Kaizr.

Před budovou ČT na Kavčích horách se zatím shromáždilo asi tři sta lidí, kteří přišli podpořit "vzbouřence".

Bobošíková zasáhla rázně
Pár hodin předtím Jana Bobošíková rázně zasáhla do chodu redakce: na hodinu propustila editora zpravodajské relace Události Štěpána Hájka, který jí odmítl seznámit s obsahem poledních zpráv. Odmítla také vpouštět do takzvaného velína, kde se připravují zprávy, neloajální redaktory. "Nemůžu tam ani já," řekl iDNES šéf domácí redakce Petr Závozda.

Bobošíková, která loni od ledna do června pracovala v týmu poradců předsedy Poslanecké sněmovny Václava Klause, byla jmenována ředitelkou zpravodajství ČT v sobotu.

Přečtěte si glosu k tématu.

V budově ČT na Kavších horách byla dokonce policie. Přivolali ji tam "vzbouřenci", kteří si stěžovali, že ochranka omezuje jejich volný pohyb po budově. Policisté po chvíli jednání se zaměstnanci budovu opustili. Jeden z nich zpravodaji ČTK řekl, že k zásahu není důvod, pokud nejsou ohroženy životy, zdraví či majetek. Spor vyhodnotili jako vnitřní záležitost vedení se zaměstnanci.

Propuštěného editora Hájka nahradil další z editorů, který byl ochoten se Bobošíkové podřídit - Stanislav Kněnický.

Obavy z Bobošíkové
Krizový výbor ČT, ale i někteří poslanci a senátoři se obávají, že se tímto krokem stupňuje politizace zpravodajství. Bobošíková totiž loni v prvním pololetí pracovala pro Václava Klause. "Od ledna do června 1999 na třetinový úvazek v mém odboru jako ekonomický analytik," uvedl šéf Klausových poradců Ladislav Jakl.

Letos Bobošíkovou ODS neúspěšně navrhovala do Rady pro rozhlasové a televizní vysílání. 
   

Hodač nabízel tlustou čáru
Nový generální ředitel České televize Jiří Hodač ještě v sobotu nabízel členům redakce zpravodajství ČT, kteří se proti němu vzbouřili a požadují jeho rezignaci, spolupráci a jakousi "tlustou čáru" za dosavadními akcemi. Krizový štáb však jeho gesto odmítl.

"Neuznáváme vaši volbu, takže nemůžeme uznat ani vaše rozhodnutí," uvedl mluvčí krizového štábu Adam Komers.

Hodač popřel informace, že by se mělo přestat vysílat z pražské zpravodajské budovy televize.

Omezil však přístup do budovy zpravodajství lidem, kteří nemají prokazatelný pracovní důvod účastnit se vysílání a jeho přípravy. Na dnes pozval zástupce odborů k jednání o aktuálním vývoji v televizi. Na 25. prosince stanovil jednání kolegia generálního ředitele.

S přístupem do budovy zpravodajství měli již v sobotu problémy také zpravodaj veřejnoprávního Českého rozhlasu, fotograf ČTK a další novináři. Generální ředitel Hodač pověřil ostrahu budovy, aby jim ve vstupu zabránila.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video