Někteří členové Rady ČT a televizních odborů se obávají, že obří zakázka je malou domů pro některou ze spřízněných firem.

Někteří členové Rady ČT a televizních odborů se obávají, že obří zakázka je malou domů pro některou ze spřízněných firem.

Česká televize vypsala obří zakázku, za výběr poplatků zaplatí miliardu

  • 586
Vedení České televize se rozhodlo vydat opravdu velké peníze. Výběr koncesionářských poplatků svěří soukromé firmě. Za šest a půl roku správy, vybírání a kontroly poplatků zaplatí 1,06 miliardy korun. Jak zjistila MF DNES, výběrové řízení už bylo potichu vypsáno.

Koncesionářský poplatek veřejnoprávní musí podle zákona platit České televizi každá domácnost s televizním přijímačem, ale i firmy.

Vedení televize tvrdí, že vydělá, pokud veškeré služby spojené s koncesionářskými poplatky svěří cizí společnosti. Prý se tím zvýší příjem televize o 300 milionů korun ročně a fakticky se vysoké náklady zaplatí.

Někteří členové Rady ČT a televizních odborů se však obávají, že jde o malou domů pro některou ze spřízněných firem a tunel na veřejnoprávní médium. "Proč se televize zbavuje kontroly nad základním zdrojem příjmů? Nemá to žádné logické vysvětlení. Máme podezření, že jde o nehorázný pokus vyvést peníze do soukromého sektoru," uvedl odborář Adam Komers.

Vedení České televize však s obavami kritiků nesouhlasí. "V žádném případě to neznamená, že by se ČT vzdávala kontroly nad procesem vybírání poplatků," říká mluvčí Ladislav Šticha.

Loni se na koncesionářských poplatcích vybralo 5,8 miliardy. Na konci loňského roku je platilo 3,6 milionu lidí a firem. Vyhledávání neplatičů a vymáhání poplatků veřejnoprávní televize zadala advokátům: ti jí loni vymohli 45 milionů korun.

Čtěte v páteční MF DNES

V MF DNES čtěte, co vše soukromá firma s výběrem koncesionářských poplatků získá, proč Rada České televize s projektem souhlasí a jestli je výběrové řízení v pořádku.

.
,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video