Některým politikům se nová podoba relace nezamlouvá. Expertům spíše ano. Ilustrační foto

Některým politikům se nová podoba relace nezamlouvá. Expertům spíše ano. Ilustrační foto | foto: David Votruba, iDNES.cz

Česká televize si změnou Událostí příliš nepomohla

  • 501
Před měsícem Česká televize změnila formát svého hlavního večerního zpravodajství. Události jsou delší, začínají dříve, podle některých se ale potýkají s rozvláčností. Sledovanost se však oproti prosinci 2006 téměř nezměnila.

Po porovnání sledovanosti večerních zpravodajství všech tří stanic - ČT, Novy a Primy - je jasné, že si Česká televize úpravou stylu zpráv nepohoršila. Ale ani nepolepšila.

Sledovanost večerních zpráv (12/2006 a 1/2007) v %

Prosinec 06 Rating Prosinec 06 Share Leden 07 Rating Leden 07 Share
ČT 15.0 35.31 15.2 34.61
NOVA 31.2 69.47 34.3 70.56
Prima 12.9 33.78 9.9 22.82

Rating (sledovanost) - poměr počtu diváků dané cílové skupiny k celkovému počtu osob v této cílové skupině.

Share (podíl kanálu) - podíl počtu diváků z dané cílové skupiny k celkovému počtu diváků této cílové skupiny sledujících televizi na všech sledovaných kanálech.

Večerní Události doznaly některých změn, ale sleduje je stejný počet diváků. Alespoň podle srovnání konce minulého a začátku nového roku.

Podíl diváků, kteří zasednou před obrazovku kvůli večerním zprávám na ČT 1, se změnil jen nepatrně - o pár desetinných míst směrem dolů.

Nejsledovanější stále zůstává zpravodajská relace Novy, tu sledují necelé 3 miliony lidí. Večerní Události České televize jsou na druhém místě, nejméně diváků zpráv má Prima.

Mediální analytik a šéfredaktor odborného týdeníku Marketing & Media Daniel Köppl však soudí, že z aktuálních dat nelze zatím vyvozovat konkrétní poznatky.

V lednu se podle něj stalo několik událostí, které nahrávají spíše České televizi - vznikla nová vláda, pozornost vzbuzovalo také počasí. "Efekt tohoto kroku uvidíme až za čas. Zvláště zajímavé to bude v létě, kdy lidé většinou zůstávají déle mimo domov," sdělil Köppl iDNES.cz.

Úspěšné jsou Události z regionů
Česká televizeSama Česká televize si však změnu relace pochvaluje a s diváckým ohlasem na novou formu svého hlavního zpravodajského pořadu je spokojena.

"Čísla sledovanosti vykazují oproti podzimu postupný růst, stoupají především u Událostí z regionů," říká tiskový mluvčí Martin Krafl. "Tento trvalý zájem diváků ukazuje, že proměna této relace - její délka, začátek i skladba - byla dobrým krokem."

Podoba regionálních Událostí se líbí i Danielu Köpplovi. "Současný roztříštěný styl zpráv není špatná varianta. Od televize je to celkem chytrý krok. Počítá s digitalizací a s možností, vysílat regionální zprávy třeba i více tématicky, v každém regionu jiné," domnívá se.

Senátor: Zprávy jsou přehnaně dlouhé
Některým politikům se ale nová podoba relace nezamlouvá. Například senátoři z mediální komise mají výhrady k obsahové náplni. Zprávy jsou podle nich dlouhé a rozbředlé, chybí jim hutnost.

Podle senátora Milana Bureše (ODS) ze Stálé komise pro sdělovací prostředky je prodloužení zpravodajské relace poměrně nešťastné.

"Nepřipadá mi, že by ta změna měla diváky získat," řekl senátor iDNES.cz.

Nelíbí se mu, že se posunul začátek vysílání o čtvrt hodiny. Lidé prý byli zvyklí na původní čas, navíc dříve sledovali zprávy i na dalších stanicích. Nyní, když se zprávy překrývají, musí mezi kanály přepínat.

Zpravodajství je navíc přehnaně dlouhé. "V tuto chvíli vydržet jako divák celou tu hodinu zpravodajství mi připadá náročné. Je to příliš natažené," dodal senátor.

Posun nevadí, myslí si Köppl. "Čas pro diváky není zase až tak důležitý, protože z dat vyplývá, že většina populace se domů vrací mezi 4. a 6. hodinou večer, takže posun o čtvrt hodiny neřeší."

Hlavní zpravodajská relace České televize Události začíná od ledna tohoto roku už o čtvrt hodiny dříve, tedy v 19:00. Zprávy dostaly větší prostor, přibylo upoutávek, obsah je rozdělen na tématické bloky. Samostatná část patří Událostem z regionů.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video