Česká televize chystá boj proti neplatičům

  • 180
Česká televize hodlá mnohem razantněji zakročit proti neplatičům koncesionářských poplatků a plánuje dokonce nasazení takřka špionážní techniky. Záleží už jen na parlamentu, jestli po ulicích začnou jezdit auta se speciálními přístroji, které dokážou i na velkou vzdálenost lokalizovat zapnutý televizor. A zda budou po domech chodit lidé s přenosnými detektory a zjišťovat, ve kterém bytě se na televizi dívá "černý" divák.

Technický záznam by pak České televizi mohl posloužit jako jeden z důkazů u případného soudního sporu s neplatičem. Lidé z ČT totiž tvrdí: Máme sice vytipováno, kdo neplatí, ale dokázat mu to je velmi obtížné.

Ale požene skutečně Česká televize odhalené neplatiče rovnou k soudu? Anebo poskytne neplatiči dobu, aby dluh urovnal a začal pravidelně platit? "Přece vám předem neprozradím, jakou zvolíme taktiku, metod může být víc," říká vedoucí oddělení televizních poplatků ČT Eva Dubová. Dodává, že cílem není lidi za každou cenu pokutovat, ale především je přimět k tomu, aby dluh zaplatili a začali pravidelně odvádět televizní poplatky.

Nápad s "odposlouchávacími" auty není původní. Takové vozy už jezdí v Británii a ve Švédsku. Zdá se, že novela zákona o televizních poplatcích by v parlamentu neměla narazit na zásadní odpor. "Neznám ve sněmovně prakticky nikoho, kdo by se bránil tomu, aby se vybírání poplatků zlepšilo," prohlásil předseda mediální komise sněmovny Ivan Langer z ODS.

Stejný názor má i Miloslav Kučera (ČSSD): "Bylo by dobré, aby novela byla přijata. Nálada ve sněmovně na to je." Pro veřejnoprávní televizi jsou televizní poplatky klíčové. Koncesionářské poplatky tvoří větší část příjmů televize.

"Každý rok se ale výnos z poplatků snižuje," upozorňuje mluvčí České televize David Jirušek. Dodává, že ČT však platí České poště za zprostředkování výběru peněz i za ty, kteří neplatí.

"Nikdo si nedovolí neplatit vodu, plyn a elektřinu. Hrdinstvím je ale neplatit televizi," tvrdí ředitel televize Jiří Balvín. Auta s anténami a kontroloři s detektory jsou jen jednou z metod, jak přimět lidi, aby si svůj televizor přihlásili a každý měsíc zaplatili 75 korun. ČT usiluje také o to, aby každý občan při přihlašování televize musel uvést rodné číslo, což dosud nemusí.

"Pro identifikaci poplatníka je to dost podstatné," tvrdí Dubová. Dodává, že novela by rovněž umožnila televizi získávat údaje z registru obyvatel anebo žádat informace o občanech z jiných úřadů, na což dosud nemá právo. "V Německu může veřejnoprávní televize požadovat informace od obecních úřadů," říká Dubová.

Česká televize si od všech nových pravomocí slibuje, že by si mohla lépe porovnat, kdo vlastní televizní přijímač a kdo za něj platí. "Pokud bychom mohli použít údaje z registru obyvatel a z jiných úřadů a použili bychom zároveň technické prostředky, určitá část lidí by se určitě zastyděla a přijímač si přihlásila," věří Dubová. Těm, kdo nemají přihlášenou televizi, už dnes hrozí pokuta deset tisíc korun.

Návrh novely zákona o poplatcích, která obsahuje rovněž ustanovení o technických prostředcích na zjišťování televizních přijímačů, připravila Česká televize už v roce 1999 a předala ho ministerstvu kultury. Návrh od té doby neopustil ministerskou budovu.

Mluvčí ministerstva Dita Fuchsová uvedla, že úřad měl snahu novelu předložit, ale kvůli různým důvodům se to dosud nepodařilo. Jedním z nich byla například loňská krize v ČT. Česká televize proto předložila novelu přímo mediální komisi sněmovny a teď očekává, že si ji vezme za svou některý z poslanců a předloží ji jako vlastní iniciativu.

"Pokud to neudělá nikdo z mých kolegů, asi se toho ujmu," slibuje poslanec Miloslav Kučera z ČSSD. Také jeho kolega z mediální komise Ivan Langer z ODS nevylučuje, že se novely ujme.

Ředitel ČT Balvín si od novely slibuje i zažehnání napjaté situace v televizi, kde odbory hrozí stávkou. Jelikož Česká televize hospodaří několik let po sobě se ztrátou, nechce přistoupit na požadavek odborů valorizovat mzdy a vyplatit třinácté a čtrnácté platy.

Podle Balvína neplatí poplatky až 600 tisíc domácností. "Kdyby se podařilo vybrat aspoň třetinu, budeme si moci dovolit valorizaci i třináctý a čtrnáctý plat," tvrdí Balvín. Ředitel ČT se v minulých měsících snažil prosadit, aby byl koncesionářský poplatek zvýšen, ale neuspěl. Předseda mediální komise sněmovny Ivan Langer uvedl, že lepší variantou je najít rezervy uvnitř televize a zlepšit výběr poplatků.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video