Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Správa sociálního zabezpečení odmítá chybu v kauze milionového doplatku

  • 11
Česká správa sociálního zabezpečení odmítá tvrzení kanceláře ombudsmanky o pochybení v případu milionového doplatku důchodu ženě ze Sovětského svazu, na který ve čtvrtek Kancelář veřejného ochránce práv upozornila. Žena měla nárok na důchod od roku 2006, ale správa tvrdila, že tomu tak není.

Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) uvedla, že při rozhodování v roce 2006 postupovala podle závazného stanoviska ministerstva zahraničí a ministerstva práce. Běžnou praxi prý změnil až Ústavní soud v červnu 2009, řekla mluvčí ČSSZ Jana Buraňová.

Ženě původem ze SSSR, která žije trvale v České republice, pomohla k vysokému doplatku právě kancelář ombudsmana. Podle ní ČSSZ při vyřizování ženiny žádosti o důchod nepostupovala správně. Nárok na něj jí vznikl v roce 2006. "Požádala o něj, ale Česká správa sociálního zabezpečení její žádost zamítla s tím, že nezískala potřebnou dobu pojištění, a důchod jí nepřiznala," sdělila mluvčí kanceláře Iva Hrazdílková (více o milionovém doplatku zde).

ČSSZ však takové vyjádření považuje za nekorektní. Žena prý o přezkoumání zamítavého rozhodnutí poté sama nepožádala. "Pokud by tak učinila dříve, ČSSZ by po novu rozhodovala o nároku na důchod a doplatek by nebyl tak vysoký. Případ byl znovu otevřen až v roce 2013," uvedla Buraňová. ČSSZ ženě důchod doplatila zpětně.

Kancelář veřejného ochránce práv tvrdí, že správa sociálního zabezpečení na žádost o důchod neaplikovala mezinárodní dohodu mezi Československou republikou a Svazem sovětských socialistických republik o sociálním zabezpečení. ČSSZ však prý neměla v roce 2006 důvod postupovat jiným způsobem, protože platnost dohody ve vztahu k nástupnickým státům SSSR oficiálně potvrdil až Ústavní soud v roce 2009.

"ČSSZ na nový výklad reagovala zveřejněním výzvy na svých webových stránkách, aby oprávněné osoby informovala a v souladu s ním začala rozhodovat," sdělila Buraňová. Všichni lidé přesídlení do ČR z bývalého SSSR, kterým byla dříve žádost o důchod zamítnuta, tak mohli požádat o přezkoumání tohoto rozhodnutí.

Milionový doplatek důchodu je podle Hrazdílkové v historii veřejného ochránce práv rekordní. "V případě důchodů lidí, kteří část života pracovali v některé z postsovětských zemí, se občas zpětného doplacení důchodu v řádech stovek tisíc podaří dosáhnout. Bohužel tomu ale předchází i mnoho let čekání a života s nepatrným nebo vůbec žádným důchodem," uvedla.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video