Kuchyňský protest (V Rusku můžete svobodně projevit názor leda tak ve své...

Kuchyňský protest (V Rusku můžete svobodně projevit názor leda tak ve své kuchyni?). Česká sekce Amnesty International se připojí k mezinárodní kampani na podporu práv a svobod v Rusku. Akce se koná symbolicky v den výročí zavraždění ruské novinářky Anny Politkovské. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Rusové mohou svobodně mluvit jen ve vlastní kuchyni, upozorňuje kampaň

  • 171
Před budovou ruské ambasády v Praze v pondělí posnídali ochránci lidských práv. V županech a s šálkem čaje v ruce tak chtěli upozornit na skutečnost, že Rusové mohou svůj názor svobodně vyjádřit jen doma. Akce s názvem Kuchyňský protest chce upozornit na porušování lidských práv v největší zemi světa.

Čaj ze samovaru, chleba s máslem a k tomu četba ruského tisku. Neobvyklou scénu sehráli dobrovolníci z Amnesty International v pondělí před ruskou ambasádou u pražské Stromovky.

V županu a pantoflích chtěli upozornit na to, že v Rusku se k politice a dění v zemi můžou lidé vyjadřovat pouze v teple svého domova a opozice je nucena se scházet neoficiálně. „Lidé mají dnes v podstatě možnost se svobodně vyjádřit pouze ve své kuchyni, což je jedno z ruských přísloví ještě z dob sovětské éry,“ popsal situaci vedoucí kampaní Amnesty International ČR Martin Balcar.

Na podporu mezinárodní kampaně nazvané t Russia for Freedom (Promluv za svobodu, Rusko) vystavili desítky fotografií sympatizantů kampaně, kteří posílali vzkazy ze svých kuchyní.

„Připojujeme se k tomuto protestu, abychom vyjádřili absurditu situace, hlavním smyslem je podpořit aktivisty a neziskové organizace v Rusku, které to nezabalily a které ještě stále bojují za lidská práva a svobody, byť jsou omezovány ve všech směrech. Ať už je to svoboda slova, blokace internetu či nemožnost jakkoli se setkávat ve veřejném prostoru,“ řekl pro ČTK Balcar.

Myšlenka kuchyňských protestů se podle něj zrodila v Moskvě, kde ji poprvé uskutečnila jedna z aktivistek před moskevským chrámem Krista Spasitele.

Putinovy zákony

Zhoršení lidských práv v Rusku je spojováno se sérií zákonů, které byly přijaty poté, co byl potřetí zvolen prezidentem Vladimir Putin.

Od roku 2012 prošla Státní dumou řada kontroverzních zákonů (více zde), které ovlivnily každodenní život statisíců Rusů. Ruský parlament schválil mimo jiné homofobní legislativu zakazující „propagaci netradičních sexuálních vztahů“.

V reakci na vystoupení punkové protestní skupiny Pussy Riot v největším ortodoxním chrámu v Moskvě nabyl v roce 2013 v platnost zákon zakazující rouhání. V Rusku je blokována řada internetových stránek a zprávy nezávislých pozorovatelů varují, že výhrůžky novinářům a tlak na nezveřejňování kontroverzních nesouhlasných materiálů je na denním pořádku.

Nevládní a neziskové organizace, které na svůj provoz přijímají alespoň část peněz ze zahraničí, musí být podle zákona z roku 2012 zaregistrovány jako „organizace plnící funkce zahraničních agentů“ a vystupovat pod tímto označením na veřejnosti. Jinak jim hrozí vysoké pokuty a jednotlivci mohou být stíhání za jakékoli jednání, které by mohlo být hodnoceno jako aktivita proti národní bezpečnosti.

Květiny do kuchyně pro Annu Politkovskou

Zahájení kampaně připadlo na výročí smrti Anny Politkovské, ruské novinářky, která byla zastřelena v říjnu 2006 ve výtahu svého domu v Moskvě.

Byla jednou ze čtyř novinářů z deníku Novaja Gazeta, kteří byli zavražděni během několika let od roku 2006. Dalším novinářům z těchto liberálních novin bylo vyhrožováno a několik z nich napadli neznámí útočníci.

Za vraždu známé novinářky padl v červnu roku 2014 rozsudek pro dva policisty a tři členy čečenské mafie. “Dosud stále nevíme, kdo si matčinu vraždu objednal a státem kontrolovaná média se tváří, že případ je dávno uzavřený,“ soudí však i po verdiktu syn zavražděné novinářky Ilja.

Novináři Novaye gazety si připomněli Annu Politkovskou umístěním bronzové plakety na budovu redakce. Aktivisté vyzvali lidi na celém světě, aby se připojili ke kampani fotkami z vlastních kuchyní a podpořili snahy bojovat proti omezování svobody slova v Rusku.

“I přes nebezpečí, které jim hrozí, mluví spousta Rusů bez obalu a riskují své životy. Tímto poklidným protestem chceme připomenout jejich odvahu a oslavit kuráž všech, kteří pokračují v boji proti utlačování a nebojí se mluvit o nespravedlnosti,“ říká John Dalhuisen, programový ředitel Amnesty International pro Evropu a Sřední Asii.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video