Policie rozbila teroristům výrobnu dokladů, v ČR měli střelnici i modlitebnu

  • 302
Poprvé v historii čeští policisté rozkryli případ podpory terorismu na našem území. Kriminalisté obvinili osm cizinců, kteří teroristům ze severního Kavkazu vyráběli falešné doklady. Dokonalé padělky pro "nové bojovníky" vznikaly v utajeném objektu, kde měli radikálové i střelnici nebo modlitebnu.

Podezřelé, kteří byli napojeni na radikální islamistickou organizací Džamát Šaríat, zadrželi detektivové Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu na začátku dubna.

O tom, že by skupina měla v Česku působit, se ale detektivové dozvěděli už v roce 2008. "Od německých kolegů bylo potvrzeno, že islamističtí radikálové měli část své činnosti přesunout z Berlína do Prahy," uvedl mluvčí ÚOOZ Pavel Hanták. Od té doby byla celá skupina pod pečlivým dohledem.

Džamát Šaríat

Radikální islamistická organizace označovaná též jako Dagestánská fronta, vznikla během druhé rusko-čečenské války na konci 90. let. Založil ji Rasul Makašaripov a nejdříve bojovala proti Rusům, kteří vpadli do Dagestánu. Později se přesunula do Čečenska. Je součástí plánovaného separatistického severokavkazského státu, o který usilují islámští radikálové.

Organizace provedla několik nezdařených atentátů na místního ministra vnitra Adilgereje Magomedtagirova. Nejkrvavější akcí byl útok na kolonu vojenského orchestru kaspijské námořní pěchoty v květnu 2002. Výbuch usmrtil 43 lidí a kolem stovky lidí bylo zraněno. Džamát Šaríat měla podíl na útoku sebevražedných atentátnic v moskevském metru loni v březnu, který si vyžádal na 40 obětí. Jednou z atentátnic byla vdova po někdejším veliteli organizace Umalatu Magomedovovi.

Obvinění podle policie zajišťovali podporu pro teroristické akce zejména na severu Kavkazu. V Česku se pro teroristy měly zajišťovat falešné osobní doklady, peníze, zbraně a výbušniny. "Je to opět ukázka skutečnosti, že Česká republika není pro teroristy cílovou zemí, ale spíše logistickou základnou," řekl policejní prezident Petr Lessy.

Policisté uklidňují, že aktuální nebezpečí teroristického útoku v České republice nehrozí. Časová shoda se zabitím Usámy bin Ládina je podle nich čistě náhodná.

Modlili se i při zatýkání

Členové organizace měli v jednom z domů, kde je pozatýkali, střelnici, kde cvičili, modlitebnu a pokoje. Zatčení se uskutečnilo 6. dubna brzy ráno, během modlitby. "Působili velice chladně a profesionálně," řekl šéf Útvaru rychlého nasazení Libor Lochman. "Akce proběhla bez střelby a zranění," doplnil. 

"Jsme zvyklí, že se lidé při zatýkání brání a perou se s námi. Tito se modlili i během nasazování pout. Působilo to až děsivě," podotkl šéf ÚOOZ Robert Šlachta. Kde se ale skupina ukrývala, nechce policie sdělit. Podle všeho šlo o starší průmyslový areál, kde si cizinci mohli vybudovat dobré zázemí i se střelnicí a přitom nebudit pozornost sousedů.

Skupina složená z Bulharů, Dagestánců a Moldavanů vyráběla nejenom pasy, ale pomocí všech dokladů dokázala vytvořit celou novou identitu pro takzvané "nové bojovníky" na Kavkaze. Sedm lidí čelí obvinění z padělání a pozměňování veřejné listiny. Dva Bulhaři se toho dopustili jako členové organizované skupiny působící ve více státech, pět cizinců tak činilo s úmyslem umožnit nebo usnadnit provedení teroristického útoku. Osmý člověk je obviněn z nedovoleného ozbrojování a padělání a pozměňování peněz.

Obviněným hrozí až desetileté tresty. "S policii nespolupracují, nijak nekomunikují," popsal postoj cizinců Šlachta.

Při domovních prohlídkách detektivové zajistili literaturu v arabském jazyce a v azbuce, písemnosti s vazbou na radikální hnutí, pravé i falešné doklady, razítka různých tuzemských i zahraničních státních institucí, přístroje potřebné k výrobě dokladů, počítače, padělané bankovky a větší množství drog.

Kromě toho se policisté dostali i do bytu jednatřicetiletého Čečence, u kterého nalezli značné množství zbraní a střeliva. "Jeho spolupráce s ostatními obviněnými je předmětem dalšího šetření," uvedl Hanták.

,

Video