Česká nemocnice ještě nestojí

  • 16
Česká vojenská polní nemocnice se v irácké Basře oproti plánům ještě nezačala stavět. Britští ženisté zjistili, že vybrané místo je natolik podmáčené, že ji tam nelze postavit, hlásí z Basry zpravodaj ČRo1-Radiožurnálu.

INFOGRAFIKA:
Schéma polní nemocnice

Britové tak spolu s českými vojáky a velvyslankyní v Kuvajtu Janou Hybáškovou hledají náhradní prostory. "Město Basra je postavené na nízkých naplaveninách, takže je podmáčené téměř všude. Někde je z tohoto hlediska situace horší, jinde lepší, ale nikde ideální," řekla ČTK velvyslankyně Hybášková.

Zatím se zdá nejlepší prostor u bývalé vojenské nemocnice v Basře. Hybášková uvedla, že pro umístění nemocnice bylo stanoveno pět hlavních kritérií, a zvolená lokalita musí nakonec vyhovovat všem. Prvním požadavkem je, aby umístění vyhovovalo obyvatelům, tedy bylo blízko k husté zástavbě chudinských čtvrtí (bohatí zpravidla humanitární ošetření tolik nepotřebují).

Druhým je strategická hodnota polohy - místo musí být uhájitelné před případnými choutkami davu na rabování, a také musí být snadno zásobovatelné. Až na dalším místě je stavební vhodnost, tedy aby místo nepotřebovalo velké úpravy. Podmáčenost lze řešit vysypáním místa silnou vrstvou štěrku, protože ale ten se musí dovážet až z Kuvajtu (v okolí Basry lze těžit leda písčité bahno), je žádoucí, aby tohoto štěrku bylo zapotřebí co nejméně.

Následuje vhodnost "ideologická", aby umístění neprovokovalo třeba z náboženských či jiných důvodů. Tato otázka se řeší jednáním s místními orgány.

Posledním, ale neméně závažným požadavkem je, aby nemocnice byla poblíž nějakého většího iráckého špitálu, a to jednak kvůli širšímu zázemí, jednak kvůli přesměrovávání pacientů.

Mezitím příslušníci sedmé vojenské polní nemocnice poprvé vyrazili do jihoirácké Basry. Měli by se seznámit s podmínkami na místě a také s prací, která je čeká. Také dnes přivezli naši vojáci do Basry více než 70 kubíků pitné vody. Necelou polovinu věnovali Všeobecné nemocnici a zbytek je distribuován na pěti místech v chudinkých čtvrtích Basry. Přímou ochranu přitom českým vojákům poskytují jejich britští kolegové vybaveni těžkou vojenskou technikou.

České zdravotní týmy budou zpočátku do Basry každé dva dny dojíždět a poskytovat tam ambulantní péči. Polní nemocnice by totiž měla začít plně fungovat až koncem dubna.

DÁLE ČTĚTE:
Předvoj lékařů vyrazil do Basry
Basra žízní, sužují ji epidemie
Do irácké mise vyrazil první Ruslan

,

Video