Česká nemocnice funguje v mírových silách

  • 16
Česká polní nemocnice se začlenila do mezinárodních mírových sil v afghánské metropoli. Podle mluvčího generálního štábu Vladimíra Palána byla nemocnice oficiálně podřízena veliteli mírových sil. O vyslání nemocnice požádal v březnu britský ministr obrany. Češi poslali kromě lékařů také protichemickou jednotku do Kuvajtu a čeští vojáci působí i v kosovské misi KFOR.

"Naši v rámci možností převzali práci britské nemocnice, ale je potřeba říct, že mezi naší a britskou nemocnicí je 70 kilometrů," poznamenal náčelník generálního štábu české armády Jiří Šedivý. Dodal, že až Britové vyřeší své epidemiologické problémy, budou normálně pracovat dál. O epidemii čtěte více ZDE.

Palán doplnil, že Češi mohou v případě potřeby vyslat do Bagrámu, kde je britská nemocnice umístěna, například pohyblivou část svého zdravotnického zařízení.

Češi znají původ záhadné infekce 
Čeští vojenští lékaři v Afghánistánu koncem minulého týdne oznámili, že už vědí, co působí "záhadnou infekci", která v posledních dnech napadla nejméně čtyřicet britských vojáků. "Není to žádná záhada. Jde o střevní katar způsobený bakterií shigella," uvedl v rozhovoru pro MF DNES velitel české polní nemocnice v Afghánistánu plukovník Jindřich Sitta.

Epidemie ještě zvýšila význam české nemocnice v Kábulu, neboť její personál částečně nahradí kapacitu britské nemocnice, která je v karanténě. "Po dobu karantény budeme přebírat nemocné a zraněné vojáky, kteří by jinak mířili do britské nemocnice," uvedl plukovník Sitta.

Infekce, která zaskočila Brity, se projevuje vysokými horečkami, průjmy a zvracením. Jen v pátek bylo ze základny Bagrám hlášeno dvaadvacet nových případů. Nejméně osm vojáků muselo být od počátku týdne letecky dopraveno do nemocnic v Evropě.

Britští velitelé opakovali, že si nejsou jisti, o jakou nemoc jde. Nikdo z personálu české nemocnice ani členů chirurgického týmu, který působil právě v britské nemocnici, se zatím nenakazil.

Řádí tu střevní katar, říká velitel nemocnice
Šéf české polní nemocnice v Afghánistánu plukovník Jindřich Sitta v rozhovoru pro MF DNES vysvětluje, o jakou chorobu jde, a říká, že čeští lékaři budou po dobu karantény léčit nemocné či zraněné spojenecké vojáky.

Co je to za zvláštní nemoc, jež paralyzovala britskou nemocnici?
Není to žádná záhada. Jde o střevní katar způsobený bakterií shigella.

Jak jsou na tom Češi?
Všichni jsme v pořádku.

Ale jestli je britská nemocnice uzavřena, tak přebíráte i její kompetence. Budete pracovat za dva?
Za chvíli má přijet velitel britské nemocnice, abychom se domluvili. Nepodceňujte Brity, pokud vím, tak mají situaci pod kontrolou. Britský špitál je v karanténě - to je pravda. Ale to je tak vždycky, když někde propukne podobné onemocnění. V tomto případě je v karanténě dokonce celá základna. Jde o standardní postupy. Po dobu karantény budeme přebírat nemocné a zraněné vojáky, kteří by jinak mířili do britské nemocnice.

Funguje britská nemocnice alespoň částečně?
Své lidi, kteří jsou zasaženi epidemií, jsou Britové i při nynějších potížích, které mají, schopni léčit.

Jste tedy - kvůli možnému zvýšenému přijmu pacientů - v pohotovosti?
Nejsme v žádné pohotovosti. Od příletu do Afghánistánu pracujeme při stavbě nemocnice až na doraz. Víc už to nejde.

Vaši lidé se střevním katarem potíže nemají?
Ani nejmenší. Ale vyléčili jsme z něj českého novináře Petra Vavroušku z Radiožurnálu. Už je v pořádku a propustili jsme ho.

Na vás kvůli tomu karanténu neuvalí? Proč?
Místních lidí s tímto onemocněním jsou tu mraky. Když dodržujete zásady hygieny a správné léčebné postupy, tak se nakazit nemůžete. To bychom tu chytli kdeco - včetně tuberkulózy - a nemohli léčit žádné pacienty.

Britové tedy v něčem podcenili zásady hygieny, že u nich střevní epidemie propukla?
Naprosto netuším. To na tu dálku, která nás od nich dělí, nemohu posoudit.

Jak jste daleko s budováním české nemocnice?
V pondělí hlásíme plnou připravenost.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video