Památník z plakátu nechala postavit loni v říjnu organizace RSF ve francouzském městečku Bayeux. Má uctít novináře, kteří zemřeli během výkonu své profese.

Památník z plakátu nechala postavit loni v říjnu organizace RSF ve francouzském městečku Bayeux. Má uctít novináře, kteří zemřeli během výkonu své profese. | foto: Profimedia.cz

Česká média se propadla v žebříčku svobody

  • 22
Organizace Reportéři bez hranic zveřejnila žebříček svobody médií. Takřka neexistuje v Eritreji, Severní Koreji a Turkmenistánu. Na opačném konci pomyslného žebříčku stojí Island a Norsko. Česko si oproti loňsku pohoršilo.

Na třetím místě žebříčku se umístilo společně Slovensko a Estonsko. Česká republika je čtrnáctá. Slovensko si
proti loňsku polepšilo o pět, Česko si naopak pohoršilo o devět míst.

Stále však patří mezi padesátku zemí, které nemají se svobodou médií v podstatě problémy a občas se tu objeví jen mírné "vady na kráse". Tlaky na nezávislost médií tu na rozdíl od jiných zemí nepřicházejí ze strany státu či vlády.

"Podle našich zdrojů je pro mnohá česká média těžké zachovat si nezávislost vůči inzerentům," vysvětlila mluvčí organizace RSF.

"Jde například o potíže s kritikou hlavního akcionáře nebo s investigativní novinařinou, která by mohla způsobit problémy akcionáři nebo někomu, kdo v novinách běžně inzeruje," dodala.

Do první desítky zemí, které ctí svobodu médií, patří vedle již jmenované čtveřice také Belgie, Finsko, Švédsko, Dánsko, Irsko a Portugalsko.

V Itálii polevili mafiáni, v Nizozemí přitvrdil soud
Do první padesátky se z členů Evropské unie nevešly jen Bulharsko (51.) a Polsko (56). Protlačily se tam naopak Spojené státy, kde podle RSF zásahy do svobody médií poklesly. Ještě loni byly na 53. místě.

Rusko naproti tomu nezaznamenalo žádné zlepšení a zůstává 144. Například Nizozemsko se ale z loňského prvního sdíleného místa propadlo na letošní 12. Důvodem je dvoudenní vězení pro dva zdejší novináře, kteří soudu odmítali sdělit zdroje svých politicky laděných zpráv.

I dříve problémovější Itálie si polepšila a je na 35. místě. Příčinou je podle RSF zmírnění útoků mafiánských skupin na novináře. "Hrozby od těchto skupin ale
zůstávají", konstatuje zpráva.

Soukromá média nemají v Eritreji šanci
Organizace RSF hodnotila úroveň svobody médií již po šesté, tentokrát ve 169 zemích. Letos poprvé byla do hodnocení zařazena Eritrea, která získala nezávislost poměrně nedávno, a ihned "vytlačila" z posledního místa
komunistickou KLDR.

"Eritrea si poslední místo zasloužila," komentuje RSF situaci. Místní autoritářský prezident Isajas Afewerki totiž zakázal všechna soukromá média a novináře kritické vůči jeho režimu dává věznit.

Ze světadílů je na tom se svobodou tisku nejhůře Asie. Z 20 zemí na konci žebříčku je sedm asijských, konkrétně Pákistán, Srí Lanka, Laos, Vietnam, Čína, Barma a Severní Korea. Pět zemí se zvlášť zřetelnou cenzurou médií leží v Africe, čtyři na Blízkém východě a tři jsou bývalými sovětskými republikami.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video