Případů lékařů, kteří vyšetřovali pacienty pod vlivem alkoholu, je stále více.

Případů lékařů, kteří vyšetřovali pacienty pod vlivem alkoholu, je stále více. | foto: Profimedia.cz

Už bylo dost opilých doktorů, naštvala se komora. Řeší, co s tím

  • 37
České komoře lékařů pomalu ale jistě dochází trpělivost se stále častějším výskytem případů, kdy lékaři ošetřují své pacienty pod vlivem alkoholu. Komora teď vymýšlí, jak tyhle případy řešit.

Poslední rok pomalu ani neminul měsíc, aby se neobjevil nějaký případ lékaře, který ošetřoval pacienty opilý. A ne ledasjak: například rokycanský internista letos na jaře klidně pracoval a vyšetřoval pacienty se třemi promile alkoholu v krvi, což je už hodně těžká opilost (o jeho ordinování čtěte více zde).

I proto se Česká lékařská komora na víkendovém sjezdu usnesla, že bude hledat mechanismus, jak opilce ve svých řadách řešit. "Musíme se s nimi nějak vypořádat dřív, než poškodí pacienta a dojde na trestní stíhání," navrhl lékař Jiří Matuška a rozproudil tak žhavou diskusi.

O konkrétních případech opilých lékařůČtěte v pondělí 5. 11.

MF DNES v počítači
MF DNES pro iPad a iPhone

"Máme doktora, o kterém víme, že ordinuje opilý, pošleme tam strážníky, jenže on ordinuje ve své vile, kde dole má ordinaci, nahoře bydlí, a tak řekne strážníkům, že není na pracovišti, ale momentálně je doma, a tak si může dělat, co chce," popisovali lékaři své zkušenosti.

Doposud totiž komora může v podstatě jen udělit takovému lékaři důtku, pokutu či jej například podmínečně vyloučit z komory. I tady však nejdřív musí přijít stížnost od pacientů. Nic z toho ovšem lékaře závislého na návykových látkách nevyléčí a pacienty neochrání.

"Právní oddělení lékařské komory dostalo za úkol, aby se tím zabývali a připravili návrhy takových mechanismů, abychom mohli účinně zasáhnout dřív, než se něco stane," řekl prezident komory Milan Kubek. Podle něj je paradoxní, že pacienti si málokdy stěžují na lékaře, kteří pijí pravidelně, ale spíš na ty, kteří se opijí mimořádně.

Komora vyzvala Hegera k rezignaci

"U lékaře, který ordinuje běžně opilý a nezpůsobil žádný problém, jsou na to lidé tak nějak zvyklí. Berou to tak, že pan doktor už je takový. Ani to samozřejmě není v pořádku," dodává Kubek. Nejčastěji se lékařské komoře sejdou stížnosti na lékaře, kteří třeba slavili narozeniny nebo zrovna doma řeší těžkou životní situaci a opili se výjimečně.

I proto by podle lékařů bylo nejlepším řešením, kdyby komora mohla lékaře donutit jít se třeba na dva měsíce léčit, a teprve pak by se směl vrátit k pacientům. Nebo by měl "za trest" uloženou práci pod dohledem jiného lékaře, který by jej na čas kontroloval.

Lékaři na svém sjezdu také mimo jiné vyzvali ministra Leoše Hegera, aby odstoupil. Takové usnesení prošlo sice o jediný hlas, nicméně prošlo. Lékaři totiž nesouhlasí s tím, jak ministr dělá reformu - mimo jiné kritizují rušení lůžek v nemocnicích, elektronické recepty a požaduje také nulovou sazbu DPH na léky, aby stát sám sobě ze zdravotnictví nevysával peníze.

"Není tajemstvím, že vztahy mezi ministerstvem a komorou jsou dlouhodobě špatné," reagoval na to Leoš Heger s tím, že odstupovat na výzvu lékařů nemá v úmyslu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video