Při razantních rozpočtových škrtech by prý armáda mohla zapomenout na zahraniční mise.

Při razantních rozpočtových škrtech by prý armáda mohla zapomenout na zahraniční mise. | foto: Jan Kužník, Technet.cz

Česká armáda má mnoho náčelníků a málo bojeschopných indiánů

  • 182
Jaké problémy v armádě bude muset řešit nová vláda? S nadsázkou je lze shrnout do jediné věty: příliš mnoho náčelníků, ale zatraceně málo bojeschopných indiánů. A nejde jen o náčelníky, na tři vojáky připadá jeden civilní zaměstnanec armády. Ani to nemá ve vyspělých zemích NATO obdoby.

Stejně jako skutečnost, že jeden generál připadá na 547 bojovníků. Armáda také slouží politikům jako příruční pokladnička - sahají do jejího rozpočtu vždy, když peníze chybějí jinde.

Ministr obrany Martin Barták má sice v plánu šetřit, aby prý za méně peněz bylo více muziky, pokud by však podle něj nadcházející vláda vzala armádě z roku na rok 10 miliard korun, mělo by to pro vojsko devastující účinek.

"Při tak razantním škrtu by se náš rozpočet na příští rok scvrkl na osmatřicet miliard. Pak bychom museli zapomenout na pomoc lidem při živelních katastrofách a v podstatě i na zahraniční mise. Jenomže NATO není dobročinným spolkem, ale vojenským paktem, kam musíte hodně dávat, abyste mohl v případě problémů hodně dostat," připomíná ministr.

VV: Veřejnými soutěžemi lze ušetřit miliardy

Lídr Věcí veřejných Radek John se sice už tak razantně neohání desetimiliardovým škrtem, ale chce o něm dál jednat. "Rozhodně se to dá ušetřit. Na zakázkách především. Podívat se dnes musíme i na počty velitelů a vojáků," říká John. A odborníci přitakávají: veřejnými soutěžemi lze ušetřit miliardy.

Že může při vyjednávání narazit na tvrdší odpor než dosud, vyplývá i z vyjádření Alexandra Vondry (ODS), který je horkým kandidátem na křeslo ministra obrany: "Vzít takovou sumu armádě z roku na rok není možné. I když může i ona určitě šetřit."

Odborníci nejčastěji zmiňují jiný škrt, o němž se v armádě už delší dobu v kuloárech diskutuje: zrušit velitelství společných sil v Olomouci. Na tak malou armádu, jako je ta česká, je podle nich existence generálního a olomouckého štábu až příliš velkým luxusem.

Ministr Barták se do této diskuse odmítá pouštět s tím, že příští vláda musí jasně říct, co od armády očekává, a na tyto úkoly jí pak dát potřebné peníze. Naznačuje, že velké úspory může přinést snížení počtu civilních zaměstnanců. "Tam jsou úspory dost velké," říká.

Sjednocení s letectvem Polska a Slovenska?

Velmi to připomíná diskusi o přerovském letišti, jehož zrušením chtěla obrana ušetřit ročně 1,5 miliardy korun. Jindy rozhádaní pravicoví i levicoví poslanci z tohoto regionu se tentokrát vzácně semkli a letectvu odchod z Přerova zatrhli.

Se zajímavým návrhem úspor přichází zahraničněpolitický expert ČSSD Jan Hamáček. Nizozemsko s Belgií se kvůli obrovským nákladům na válečné námořnictvo dohodly na jeho sjednocení. Zrovna tak by to podle něj mohlo udělat Česko, Slovensko a Polsko, pokud jde o neméně drahý provoz letectva. Ani Hamáček však nesouhlasí, aby se armádě vzalo na příští rok 10 miliard. "To jsou laciné billboardové sliby," dodává.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video