Češi zvolí europoslance v půli června

  • 12
Češi zvolí své první poslance Evropského parlamentu v pátek 11. a v sobotu 12. června. Vyberou celkem 24 zástupců. Termín voleb vyhlásil prezident Václav Klaus. Platí pro ně stejná pravidla jako pro volby do sněmovny. Lidé volí kandidátky stran, nikoliv jednotlivá jména.

Všech čtyřiadvacet poslaneckých mandátů, které na Česko připadají, se poměrně rozdělí mezi strany, které překonají pětiprocentní hranici.

Vládní sociální demokracii povede do bitvy o Štrasburk poslanec Libor Rouček. Na volitelných místech jsou také senátor Richard Falbr, poslanec Milan Ekert či exministr Petr Lachnit.

V čele kandidátek dvou menších koaličních stran jsou ženy, senátorka Zuzana Roithová u lidovců a Helena Rögnerová u unionistů.

Opoziční ODS vsadila na "eurokritika" Jana Zahradila. Na kandidátce za ním následují brněnský primátor Petr Duchoň a poslanec Miroslav Ouzký. Volebním lídrem KSČM je Miloslav Ransdorf, druhé místo obsadil bývalý kosmonaut Vladimír Remek.

Kandidaturu zvažuje také senátor Vladimír Železný, bývalý republikánský poslanec Miroslav Sládek nebo finančník Viktor Kožený.

ROZLOŽENÍ SIL V EUROPARLAMENTU

(frakce blízké českým politickým stranám)
Evropská lidová strana: 231 poslanců (KDU-ČSL, ODS, US)
Strana evropských socialistů: 179 poslanců (ČSSD)
Konfederace Evropské sjednocené levice/Nordická zelená levice: 44 poslanců (KSČM)

Strany rozjedou předvolební kampaň se vstupem ČR do unie 1. května. Experti pochybují, že se jim během šesti týdnů podaří lidem vysvětlit, jaký má Evropský parlament význam a proč by měli hlasovat.

Jak vyplynulo z lednového průzkumu CVVM, evropské poslance nehodlá volit 27 procent Čechů.

Úspěšní kandidáti stráví ve Štrasburku pět let. Zpočátku budou pobírat plat od 47 do 65 tisíc korun. Evropský parlament jim bude navíc proplácet výdaje na bydlení či cestovné, a to až do výše půl milionu korun měsíčně.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video