Za korupční jednání OECD žádá účinné, přiměřené a odstrašující sankce. Ilustrační foto

Za korupční jednání OECD žádá účinné, přiměřené a odstrašující sankce. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Češi, zkroťte uplácení v cizině, vyzvala OECD

  • 10
Česko musí rázněji bojovat s přeshraniční korupcí. Vyplývá to ze zprávy OECD. České úřady podle ní musí donutit právnické osoby k odpovědnosti za uplácení v zahraničí.

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) po Česku chce, aby korupční jednání trestalo přiměřenými, ale zároveň odstrašujícími sankcemi.

Zprávu připravila pracovní skupina z 36 zemí, která zkoumala, jak Česká republika plní úmluvu o boji proti korumpování zahraničních veřejných činitelů při mezinárodních obchodních transakcích.

OECD Česku doporučila, aby zavedlo opatření, která by lépe chránila lidí, kteří chtějí případy korupce oznámit.

Opatření by měla dodávat odvahu zaměstnancům, kteří se kvůli odplatě jinak bojí na případy upozornit.

Podle Organizace je také potřeba, aby žalobci při trestání korupce častěji sahali po konfiskaci majetku.

Ve zprávě naopak oceňuje, že Česko přijalo zákonná opatření, která zamezují tomu, aby si podnikatelé úplatky odečítali z daní.

Odložená návštěva
Skupina měla Česko navštívit loni v říjnu, ale Praha na poslední chvíli návštěvu odložila.

Cesta se nakonec uskutečnila v květnu. Ve zprávě se nicméně uvádí, že odklad vyvolal otazníky nad vůlí České republiky úmluvu dodržovat.

Podle zveřejněného dokumentu by mělo Česko do roka předložit OECD zprávu o tom, jak v oblasti prevence přeshraniční korupce pokročilo.

Za dva roky by pak měla vyjít veřejně dostupná zpráva, která podá podrobný přehled o tom, jak si Česko ohledně připomínek ze strany OECD vede.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video