Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Češi žijí zdravěji a déle

  0:01aktualizováno  0:01
Pokud jde o zdraví, Češi si ve srovnání s ostatními zeměmi Evropské unie nevedou špatně - dožívají se stále vyššího věku a mnoho z nich přestalo s kouřením. Ve srovnání s ostatními kandidátskými zeměmi jsou na tom Češi dokonce výborně. Výjimkou jsou však umrtí na silnicích a při úrazech.

Jejich počet je pro Českou republiku smutnou vizitkou - je jich tu absolutně nejvíc a téměř třikrát tolik než například ve Švédsku.

Seveřanům je vůbec - soudě podle dat, která nově shromáždil Český statistický úřad - hodně co závidět. Švédové (platí to pro muže, protože u žen vedou Francouzky) se dožívají vůbec nejdelšího věku: v průměru více než 77 let. Možná i proto, že je mezi Švédy v celé Evropě nejméně kuřáků.

"Je to dáno i velkou vyspělostí této severské země," říká demografka Jitka Rychtaříková z Přírodovědecké fakulty Karlovy univerzity. "Naopak Portugalsko s nejnižší délkou života v Evropské unii bylo poměrně dlouho zaostalé, mezi starými lidmi bylo mnoho analfabetů," dodává.

Češi dosud nežijí ani tak dlouho jako Portugalci. Ale velmi rychle se to mění - Čechům se prodlužuje věk nejrychleji v Evropě, od pádu komunismu o celé čtyři roky. Ženy se průměrně dožívají 78 let, muži 72. "Je to bezesporu dáno velkým pokrokem v medicíně, změnou životního stylu a stravy," říká Rychtaříková.

Ubylo i kuřáků: ještě v roce 1996 jich bylo mezi muži 40 procent, nyní "jen" 33 procent. Z kandidátských zemí jsou na tom s dlouhověkostí lépe než Češi jen Kypřané, Malťané a Slovinci.

Jana Bondyová z Českého statistického úřadu má pro relativně dlouhý život Malťanů a Kypřanů vysvětlení: "Patrně není náhoda, že zmíněné národy žijí ve Středomoří." Na Středomoří oceňují zdravotničtí experti především tamější stravu, bohatou na vlákninu a olivový olej, což chrání před řadou civilizačních chorob.

Žádná dieta to však není, a když se k tomu přidá oblíbená jižanská siesta, je to zřejmě vysvětlení, proč jsou například Řekové nejtlustším národem v Evropě. "Asi se i málo hýbou," míní expertka na hubnutí Iva Málková.

U Čechů to naopak s obezitou není až tak zlé, jak se často říká. S 20 procenty u žen a 16 procenty obézních mužů jsou na tom Češi například lépe než Angličané. "Mýtus o vyhublých Angličankách padá," upozorňuje Bondyová.

Žebříček příčin úmrtí je všude stejný: vedou infarkty a rakovina. U infarktů Češi zabodovali, úmrtnost na ně se za posledních deset let snížila o celou třetinu. Vůbec nejméně však na nemoci srdce umírají Francouzi: "jen" každý třetí občan, zatímco jinde každý druhý. (Vědci to vysvětlují takzvaným francouzským paradoxem: mírná konzumace červeného vína, u Francouzů tak oblíbená, srdci prospívá.)

Naopak rakovina Čechy hodně trápí. Umírají na ni nejčastěji ze všech kandidátských zemí, více než Slováci či Maďaři, a dokonce dvakrát více než Bulhaři a Rumuni. Podle expertů je to daň za prodlužování lidského věku. Protože s infarkty si vyspělé země snáze poradí, na lidi pak číhá s větší pravděpodobností až rakovina.

Budeme jezdit k lékaři přes hranice?

Čeští pacienti budou moci po vstupu do unie cestovat za léčením i za hranice. Překážkou však mohou být peníze. Zdravotní péče není v západní Evropě nic levného.

Kdybychom se chtěli dožít co nejvyššího věku, měli bychom se zavčas přestěhovat do Francie či Švédska. V Řecku nás může lákat zase největší počet zubařů, a tedy teoreticky největší naděje, že člověk přijde v ordinaci brzy na řadu.

Až budeme potřebovat transplantaci orgánu, přejme si být v Rakousku či Španělsku - tamější lékaři provádějí nejvíce těchto zákroků v Evropské unii. A vůbec nejkvalitnější zdravotnictví je - měřeno penězi - v sousedním Německu, které na něj vydává nejvíc: přes 10 procent hrubého domácího produktu.

Zmíněné žebříčky vyplývají z dat, jež shromáždil Český statistický úřad. Zákonitě nastolují otázku: budou moci čeští pacienti po vstupu do EU cestovat za doktorem podle vlastního uvážení? Odpověď zní: více než dnes, ale ne neomezeně.

Kratší čekání na operaci?
Evropské směrnice říkají, že lidé se budou moci léčit v cizině, pokud s tím bude souhlasit jejich zdravotní pojišťovna. A ta jim nebude smět úhradu ošetření odepřít, pokud jim péči v dané době nedokáže zajistit doma. "To může být i tehdy, pokud by doba čekání na operaci byla neúměrně dlouhá," připouští ředitel Centra mezistátních úhrad Ladislav Švec.

Může nastat spor o to, co je "neúměrně dlouhé čekání". Podle Švece už však takové spory Evropský soudní dvůr v rámci unie soudně řešil - a většinou dal za pravdu pacientům. Pro české pacienty to však neznamená automaticky otevřené dveře.

"Evropské normy umožňují výjimku, pokud by to vedlo ke zhroucení zdravotnického systému státu," tvrdí Švec. A péče v Německu je například osmkrát dražší než v Česku.

U transplantací je turistika prozatím vyloučena. Jak uvedl Štefan Vítko z České transplantologické společnosti: "Každá evropská země má svou vlastní čekací listinu a žádné společné se nepřipravují."

Pacienti hodně připlácejí
Velkou překážkou v cestách českých pacientů do Evropy však bude zřejmě jiná věc: peníze. V řadě západních zemí se u lékaře hodně platí hotově. "Například v Norsku musí lidé platit třetinu ceny léku a veškerou péči u zubaře," upozornil Švec. Nic takového by zdejší pojišťovny přirozeně neproplácely.

A ještě jeden detail: kvantita automaticky neznamená kvalitu, tudíž ani mnoho zubařů nezajišťuje Řekům skvělý chrup. Jak říká Jiří Pollak, český stomatolog žijící ve Švýcarsku: "V Řecku pracuje většina zubařů jen půl dne. A bohatí Atéňané jezdí za kvalitními zubaři do Londýna či Curychu."

Právě Švýcaři mají chrup dokonalý, dbají totiž na prevenci. Byli k ní vedeni osvětou i ekonomicky: služby švýcarských stomatologů patří k nejdražším na světě.

 Hlavní zprávy

Další z rubriky

Zteč mechanizované jednotky na Dnech NATO v Ostravě
PŘEHLED: Co ve volbách slibují strany pro armádu a obranu

Jak se politické strany a hnutí, ucházející se o přízeň voličů ve sněmovních volbách, staví k otázkám zajištění bezpečnosti a obrany? Přinášíme ucelený...  celý článek

Poznáte místo?
100 POHLEDŮ: Baráčky jak lepidlem k sobě přilepené. Poznáte místo?

Pro období let 1890 až 1914 se vžilo označení Belle Époque - „krásná doba“. Právě v tomto období vznikla většina fotografií, které jsme zařadili do seriálu 100...  celý článek

„První chemoterapie je za mnou. Nehodlala jsem čekat, až budu za pár dní sbírat...
Pojišťovna otočila. Matce dvou tříletých holčiček léčbu rakoviny zaplatí

Jedinou větou zamítla Pavle Dandové Česká průmyslová pojišťovna efektivní biologickou léčbu rakoviny. Potom, co se o záležitost začala zajímat MF DNES,...  celý článek

ŠKODA AUTO a.s.
Trainee program - Výroba

ŠKODA AUTO a.s.
Středočeský kraj
nabízený plat: 35 000 - 70 000 Kč

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.