České velvyslanectví v Nairobi

České velvyslanectví v Nairobi | foto: www.mzv.cz

Češi zavřeli ambasády v pěti zemích. V Keni se diplomat přemístil ke Slovákům

  • 21
Česko uzavřelo ambasády v Keni, Kongu, Jemenu, Kostarice i Venezuele. Skončil také generální konzulát v indické Bombaji. V keňském Nairobi však zůstane český diplomat u Slováků. Kam se budou moci obrátit Češi, kteří se v ostatních zemích dostanou do nesnází?

Zaměstnanci českého velvyslanectví v keňském Nairobi vynášeli zbylé krabice s papíry a další zařízení z prostorů tamní ambasády ještě poslední lednový den, kdy naše zastupitelství oficiálně ukončilo svou činnost v zemi.

Kompetence úřadu, pod který spadala řada dalších afrických států a jenž každoročně navštíví deset tisíc českých turistů, převzalo zastupitelství v etiopské Addis Abebě. I když přítomnost českého úřadu z Nairobi nezmizí úplně.

"Ambasáda je uzavřena, ale okamžitě začíná fungovat Kancelář zastupitelského úřadu České republiky v Addis Abebě v Nairobi," řekla iDNES.cz odcházející velvyslankyně Gita Fuchsová. Keňa je podle ní nejnavštěvovanější destinace Čechů v subsaharské Africe a Česko v ní má i rozjednanou řadu obchodů, v Nairobi proto zůstane jeden český diplomat.

"Vlastně se vrátí do našeho federálního úřadu," poznamenala Fuchsová s tím, že úředník získá jednu kancelář na ambasádě Slovenské republiky. Po rozpadu ČSFR Češi dostali rezidenci a Slováci budovu zastupitelství. O tom, co se bude dít s českými nemovitostmi (hodnota majetku ČR v Keni se podle šéfa Asociace cestovních kanceláří Tomia Okamury pohybuje okolo 101 milionů korun), rozhodne ústředí v Praze.

České velvyslanectví v konžské Kinshase

Pod úřad v Keni patřilo osm států, z nichž sedm přešlo do kompetence Addis Abeby (Burundi, Komorský svaz, Rwanda, Seychely, Tanzánie, Somálsko a Uganda) a jeden - Eritrea - pod severoafrickou Káhiru. Právě na tyto dva úřady se od nynějška budou moci obrátit čeští turisté, kteří se v daných lokalitách ocitnou v nesnázích.

Kam se obrátit při potížích v Kostarice nebo v Jemenu?

Vstupní dveře českého úřadu v Nairobi nejsou jediné, v nichž v pondělí naposledy zarachotily klíče našich diplomatů. Po srpnovém rozhodnutí vlády kvůli škrtům ve vládním rozpočtu své působení ukončily i ambasády v Kongu, Venezuele, Kostarice, Jemenu a generální konzulát v indické Bombaji.    

A na koho by se nyní měli obrátit Češi v těchto destinacích? Kongo přešlo pod český úřad v nigerijské Abuji. Středoamerickou Kostariku, která dozírala i na Honduras, Nikaraguu, Panamu, Salvador a Belize, dostalo na starosti zastupitelství v Mexiku. Archiv českých dokumentů, razítka i formuláře na náhradní cestovní doklady z Jemenu skončily pro změnu v Abú Zabí ve Spojených arabských emirátech. A Venezuela nově spadá pod ambasádu v Brazílii, potvrdilo ministerstvo zahraničí.

RUŠENÍ AMBASÁD JE ZBRKLÝ KROK

Srpnové rozhodnutí vlády tehdy vyvolalo nespokojené reakce hlavně v opoziční ČSSD, ale i v řadách koalice. Podle předsedy zahraničního výboru Sněmovny Davida Vodrážky z ODS je rušení velvyslanectví zbrklý krok, který může poškodit české firmy.

Šéf diplomacie Karel Schwarzenberg z TOP 09 prý navíc výběr ambasád před rozhodnutím vlády nepřišel vysvětlit zahraničnímu výboru a jeho úřad svůj plán dostatečně neobhájil. Ministerstvo ale tvrdí, že návrh na uzavření misí konzultovalo s dalšími ministerstvy a informovalo i výbor.

Zdroj:ČTK


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video