Čeští vojáci v Afghánistánu

Čeští vojáci v Afghánistánu | foto: Lubomír Světnička, natoaktual.cz

Češi zamíří na východ Afghánistánu možná za rok

  • 5
Česká republika nadále usiluje o jeden z provinčních rekonstrukčních týmů v Afghánistánu. Podle ministerstva obrany by Češi mohli od druhé poloviny roku 2008 řídit takový tým v provincii Lógar, jižně od metropole Kábulu. Kromě vojáků by tak v Afghánistánu působili i civilní experti.

"Jde o vlastní iniciativu České republiky v rámci mise ISAF. Takový národní projekt," řekl pro natoaktual.cz mluvčí ministryně obrany Andrej Čírtek.

Podle informativního materiálu, který by měla vláda projednat tento týden, by vojáci mohli převzít rekonstrukční tým v provincii Lógar jižně od Kábulu na podzim 2008. "Konkrétní datum zatím není, vláda projedná pouze informaci o stavu dílčích jednání," dodal Čírtek.

Vést vlastní rekonstrukční tým je všeobecně považováno za daleko prestižnější, než se jen částečně podílet na provozu nějakého jiného. Čeští vojáci takto operují ve Fajzabádu na severovýchodě Afghánistánu, kde spolu s vojáky Bundeswehru a Dány střeží rekonstrukční tým pod vlajkou Německa.

Provincie Lógar, jižně od metropole Kábulu, se od zaostalého a hornatého severu země výrazně liší. Jde totiž o jednu z relativně rozvinutých a prosperujících oblastí. Odlišná je i bezpečnostní situace. Zatímco ve Fajzabádu na severovýchodě jsou útoky na vojáky ISAF sporadické, východ a jih Afghánistánu patří k nejnebezpečnějším zónám, kde povstalci útočí prakticky denně.

V misi mají šanci i české firmy
Po celém území Afghánistánu v současnosti působí 25 rekonstrukčních týmů, další se připravují. Každý provinční rekonstrukční tým tvoří přibližně 200 vojáků a civilistů. Provinční rekonstrukční týmy jsou součástí Mezinárodních sil pro podporu bezpečnosti v Afghánistánu (ISAF) pod velením NATO.

Týmy se podílejí na obnově infrastruktury země včetně budování škol, zavlažovacích systémů nebo rozdělování humanitární pomoci. Fungují také jako poradci afghánských představitelů a samospráv, cvičí afghánské vojáky a policisty.

Jak velký by případně byl samostatný český tým, v němž by mohli vedle vojáků střežících bezpečnost skupiny působit například i civilní odborníci na opravu silnic, škol či elektrické sítě, se zatím neví. Jasné není ani to, zda do země Česká republika vyšle zcela novou jednotku, nebo se do provincie Lógar stáhnou čeští vojáci ze severu země.

Češi by se podle Čírtka starali nejen o realizaci jednotlivých projektů obnovy na daném území, ale také o plánování. Vedení provinčního rekonstrukčního týmu by zřejmě mohlo přinést uplatnění také českým firmám a podnikatelům.

Šance na oboustranně výhodné obchody tak například existuje při výstavbě cementáren. V minulosti se totiž na budování cementáren v Afghánistánu tradičně podílely československé podniky.

"Vojáci jsou důležitou součástí rekonstrukčního týmu, ale ne tou nejdůležitější," konstatoval Čírtek. Projektu se proto účastní i ministerstva zahraničí a průmyslu a obchodu.

Původně se hovořilo o tom, že by Česko převzalo rekonstrukční tým v Púli Chumrí na severu Afghánistánu, který dosud vede Maďarsko. To však po dobrých zkušenostech chce s rekonstrukčním týmem pokračovat.

, natoaktual.cz

Video