Kožešina medvíděte

Kožešina medvíděte - Jeden ze zadržených měl doma kožešinu z malého medvíděte. (22. září 2004) | foto: Policie ČR, iDNES.cz

Češi vozili ilegální lovce na Slovensko

  • 71
Na Slovensku zadrželi dva české myslivce, kteří se podíleli na organizování ilegálních lovů. Zájemce o nezákonný odstřel zvířat získávali v Česku. Zaměřili se na ohrožené druhy tetřeva a chráněné medvědy. Pomáhali jim Slováci, kteří tipovali vhodné lokality.

"Zákazníci" platili ilegální odstřel slovenským tipařům. Slovenská policie zadržela před několika dny oba Čechy a jednoho jejich slovenského společníka.

Všichni byli obviněni z trestného činu pytláctví a porušování ochrany rostlin a živočichů spáchaného členy organizované skupiny.

Tetřev hlušec patří mezi kriticky ohrožené druhy, v Česku je jich podle posledního sčítání jen 200, na Slovensku je situace podobná. Medvěda hnědého chrání mezinárodní úmluva.

"Slovenský prokurátor podal soudci Okresního soudu v Brezně návrh na jejich vzetí do vazby," sdělila Lucie Uhlířová z Policejního prezidia ČR.

Pytlačili asi i v Česku
Jeden ze zadržených Čechů je podle policie vlivný podnikatel z Klatov, druhý podnikal na Písecku. Kriminalisté prověřují ještě roli jednoho klatovského advokáta, který o trestné činnosti pravděpodobně věděl.

Policisté zjistili, že "nimrodi" asi pytlačili i v Česku. Lovili dravce a labutě. Oba zatčení jsou členy Českomoravské myslivecké jednoty. Na lovecké výpravy jezdili i do exotičtějších zemí, zejména do Afriky a Ameriky. Odstřelili při nich například slona, lva, bizona, pumu a další zvířata.

Legálnost těchto lovů nyní prověřuje policie a Česká inspekce životního prostředí. Všechna vyjmenovaná zvířata jsou totiž přísně chráněna.

Při domovních prohlídkách v bydlištích zadržených, v objektu firmy a v advokátní kanceláři vyšetřovatelé zajistili kožešiny medvědů a rysů.

Jedna kožešina byla dokonce z malého medvíděte. Policie našla i lebky medvědů a vycpané exempláře tetřeva hlušce a tetřívka obecného.

Zatčený měl doma 60 zbraní
Klatovský podnikatel měl doma arzenál šedesáti střelných zbraní. Skupina měla k dispozici i nedovolenou vojenskou munici, další zbraně a policejní uniformy.

"Ve firemním autě podnikatele z Klatov bylo nezákonně namontované výstražné zvukové a světelné zařízení. Symboly Policie ČR zneužívali oba zadržení, zejména při řízení vozidel," dodala Uhlířová.

Na řešení případu se spolu se slovenskými kolegy a slovenskou Celní správou podíleli i čeští policisté z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu.


Video