Texaské městečko West s početnou komunitou potomků českých přistěhovalců.

Texaské městečko West s početnou komunitou potomků českých přistěhovalců. | foto: Vladislav Čech

„Koláčovou metropoli“ Texasu vybudovali čeští rodáci. Teď sčítá oběti

  • 77
Téměř třítisícový West, ležící necelých sto kilometrů jižně od Dallasu, je známý svými českými kořeny. Právě zde hledali emigranti z Čech štěstí v Novém světě, zapustili zde kořeny a dnes se k jejich odkazu hlásí většina bílých obyvatel. Někteří ještě mluví česky.

Stačí se podívat na jména místních obyvatel. West není jen texaské městečko, je zároveň sídlem s pevnými českými, moravskými a slezskými kořeny. Například benzin natankujete u pumpy Zatopek Oil.

Exploze v Texasu

Povědomě znějí i příjmení městských úředníků. "Máme hodně zraněných a jsem si jistý, že spousta z nich tu zítra už nebude. Potřebujeme vaše modlitby," vzkázal po výbuchu starosta Tommy Muska. "Zítřek bude hodně smutný," doplnil pro web stanice CBS městský radní Al Vanek, podle kterého záchranáři zasahovali na zhruba půltuctu míst.

Sídlí tu i český honorární konzul Raymond Snockhous. "Zatím nemáme příliš informací o tom, kdo zemřel nebo kdo byl zraněn. Obzvlášť v pečovatelském domě bylo mnoho postarších lidí, více než sto. Bylo to skutečně několik velmi těžkých hodin. Jsme tu ale velmi úzce spolupracující komunita, každý se snažíme pomáhat," řekla iDNES.cz jeho manželka Clarice.

Do Nového světa

Texas byl od poloviny 19. století cílem řady přistěhovalců z Rakouska-Uherska. Cestu přes oceán absolvovali s vidinou úniku z chudoby a touhou po svobodě. Řadu z nich povzbudil dopis, který odtud do své původní vlasti poslal evangelický duchovní Josef Arnošt Bergmann.

První větší skupina Čechů dorazila do Texasu v roce 1852 z Nepomuku a Čermné na severovýchodě Čech. Podle časopisu Český dialog pocházely další skupiny imigrantů hlavně z Moravy, kde se lidé dozvěděli o Texasu z novin, které opakovaně uveřejňovaly Bergmannův dopis.

Podle několik let starého odhadu představitelů Texas Czech Heritage and Cultural Center se zde k českým, moravským a slezským kořenům hlásí nejméně půl milionu lidí. Některé odhady ale mluví až o milionu potomků.

Zdroj: ČTK

Čeští, moravští a slezští rodáci sem začali přicházet po roce 1881, směřovala sem velká část vystěhovalecké vlny z Rakouska-Uherska.

Ve zmíněném roce cestu ke kolonizaci otevřela železnice, která propojila tři americké státy - Missouri, Kansas a Texas. Byl to čas, který hledání nového domova přál, v téhle době ostatně v Kansasu zakotvili rodiče kaplana Emila Kapauna, který nedávno posmrtně dostal nejvyšší americké vojenské vyznamenání (více zde).

Ale zpět do Texasu a do doby, kdy do něj poprvé ze severu přijel železný oř. Noví kolonisté kupovali úrodnou půdu a ze starého kontinentu si přinesli i znalost toho, jak na ní hospodařit, zakládali také obchody a dílny. Ještě během 19. století se začalo mluvit o "prosperujícím českém živlu" v tomto městečku - vlastně od roku 1892 oficiálně městě.

Velké rodiny, koláče i polka

Češi kromě zápalu pro zemědělství přinesli i sociální fenomén, dosud v této oblasti neznámý - velké rodiny. Do dvacátých let se zde tak stali většinovou kulturou, jejich potomci tvoří tři čtvrtiny obyvatel. A někteří starší ještě mluví česky, píše web města.

Ostatně se to českými příjmeními hemží i v seznamu vítězek soutěže o nejkrásnější dívku festivalu Westfest, který odkaz dávné vlasti připomíná. Třeba v roce 2010 zvítězila Katen Kolar, o dva roky dříve Kyndall Holecek. Když zabrousíme víc do minulosti, roku 1993 porotě učarovala Rachael Podsednik. Tančí se polka, nosí se kroje, hosté procházejí bránou s nápisem Vítáme vás.

A nebyli by to Češi, kdyby nepřinesli i kulinářské umění. Před jejich příchodem Texasanům slovo koláč (kolache) nic moc neříkalo. Dnes si je mohou kupovat v restauraci Czech Stop, kterou před třiceti lety založil podnikavec Bill Talk. Prodal dům ve městě Waco a všechny peníze "vsadil" na českou restauraci.

A dobře udělal: "Stála jsem ve frontě na newyorském letišti LaGuardia a slyšela jsem lidi, jak se baví o cestování po texaských silnicích. 'Jestli pojedeš dolů po pětatřicítce, stav se v Czech Stop,' říkal jeden," vzpomínala první zaměstnankyně a nynější šéfka podniku Barbara Schisslerová.

Jenže teď do její restaurace známé i na newyorském letišti lidé místo pro koláče chodí hledat pomoc. "Zraněných je hodně. Je to šílené, je to jako válka," řekla serveru The Star Telegram. V pozadí jejího telefonického hovoru zněly sirény.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue