Češi v Kosovu: klid během voleb

Přes obavy o bezpečnost během víkendových voleb v Kosovu nezaznamenali vojáci společného česko-slovenského praporu KFOR žádné incidenty. NATO před volbami posílilo jednotky v této srbské provincii o dva tisíce vojáků.

"Byl klid, plnili jsme běžné úkoly," řekl pro natoaktual.cz mluvčí českého kontingentu v Kosovu Jiří Trojánek.

Jednotka podle jeho slov byla v případě potřeby připravena okamžitě zasáhnout, bezpečnost během samotných voleb v oblasti působnosti 5. česko-slovenského praporu spolehlivě zvládla místní policie. Více o volbách v Kosovu čtěte ZDE

Po nepokojích a masových demonstracích letos na jaře prošli vojáci před kosovskými volbami speciálním výcvikem pro boj s davem. "Výcvikem prošla část jednotky. Zatím ale nebyl důvod k nasazení," konstatoval Trojánek.

Během voleb tak čeští vojáci jako každý den hlídkovali podél administrativní hranice se Srbskem. "Ve volebních místnostech bylo plno, lidé stály fronty. Přesto nemáme žádné zprávy o nějakém incidentu," uvedl Trojánek.

Čeští a slovenští vojáci střeží území o rozloze přes 1150 kilometrů, včetně prostoru kolem města Obilič, kde je několik srbských enkláv. Hlavním úkolem stále zůstává chránit etnické menšiny, především Srby, kteří se stali terčem útoků při jarních nepokojích. NATO poté opakovaně posílilo počty vojáků v Kosovu. Více čtěte ZDE

Ještě v létě vojáci vozili v obrněných transportérech srbské uprchlíky, kteří před násilnostmi utekli, zpět do jejich domů. Vojenskými náklaďáky pak pomáhali převážet jejich majetek do oblastí, kam utekli před násilnostmi za příbuznými.

Ozbrojené eskorty českých vojáků ještě donedávna doprovázeli každý den školní i linkové autobusy mezi. Bezpečnostní situace se však podle Trojánka natolik zlepšila, že se režim ozbrojených doprovodů značně zmírnil.

"Naši vojáci už nesedí v každém autobusu. Srbská strana nicméně nadále požaduje určitou ochranu, ale ta už není tak přísná. Pohyb školních autobusů je samozřejmě nadále monitorován," popsal Trojánek.

V Kosovu působí 400 českých profesionálů, především z 42. mechanizovaného praporu v Táboře a ze 4. brigády rychlého nasazení. Většina z nich není v Kosovu poprvé. Společně se stovkou kolegů ze Slovenska tvoří 5. česko-slovenský prapor v misi KFOR.

, natoaktual.cz

Video