Češi v Kosovu doprovázejí autobusy

Měsíc po krvavých střetech mezi Srby a kosovskými Albánci panuje v Kosovu stále napjatá atmosféra. Ozbrojené eskorty českých vojáků doprovázejí každý den školní i linkové autobusy mezi vesnicemi.

"Nestřežené autobusy s dětmi by byly snadným cílem útoku. Riziko je velké," popsal situaci mluvčí českého kontingentu Jindřich Plescher.

Před měsícem napadli kosovští Albánci srbskou menšinu v této jihosrbské provincii. Vypalovali kostely i domy. Při nepokojích zemřely na tři desítky lidí.

Ačkoliv je v současnosti situace relativně klidná, je mezi Srby a kosovskými Albánci cítit napětí. "Vyhrožují Srbům, že je zlikvidují nebo že si to s nimi později vyřídí," řekl Plescher. Prakticky nepřetržitá přítomnost vojáků KFOR v ulicích měst a vesnic tak podle něj zaručuje, že nedochází k žádným dalším konfliktům.

"Díky hlídkám mírových sil mohou obyvatelé normálně vycházet. Nikdo si za přítomnosti vojáků nic nedovolí," uvedl Plescher.

Čeští vojáci střeží území o rozloze přes 1150 kilometrů, včetně prostoru kolem města Obilic, kde je několik srbských enkláv. Hlavním úkolem stále zůstává chránit etnické menšiny, především Srby. "Snažíme se eliminovat vliv a aktivity extrémistických skupin," doplnil Plescher.

Ještě do minulého týdne vozili v obrněných transportérech srbské uprchlíky, kteří před násilnostmi utekli, zpět do jejich domů. Vojenskými náklaďáky pak pomáhali převážet jejich majetek do oblastí, kam utekli před násilnostmi za příbuznými.

Češi zůstanou v Kosovu v plné síle
Česká republika bude mít i v příštích měsících v jihosrbské provincii Kosovo 400 svých vojáků, kteří společně se stovkou kolegů ze Slovenska tvoří 5. česko-slovenský prapor v misi KFOR.

- Při krvavých střetech v Kosovu v březnu uprchlo z domovů na 3600 Srbů a příslušníků dalších nealbánských národností.

- Při násilnostech 30 lidí zahynulo a více než šest stovek jich bylo zraněno, mezi nimi i 61 vojáků mezinárodních sil.

-Nejméně sedm srbských vesnic, více než 280 domů a 30 srbských kostelů a klášterů bylo vypáleno.

- Momentálně je v Kosovu 18 tisíc příslušníků jednotek KFOR
 posíleno přibližně o dva tisíce vojáků. NATO nemá v úmyslu je v Kosovu držet dlouho - jakmile se situace uklidní, posily stáhne.

- Operace KFOR
byla dosud nejpočetnější misí pod velením aliance. V první fázi čítala přes 50 tisíc mužů. Provincie Kosovo je součástí Srbska a Černé Hory.

- Od vojenského zásahu aliance proti bývalému jugoslávskému prezidentovi Slobodanovi Miloševičovi
v roce 1999 však zůstává pod správou OSN a NATO.

Česko se k tomu na sklonku minulého týdne zavázalo v Rize na jednání států zapojených do mírové operace KFOR.

Původně chtělo ministerstvo obrany v květnu stáhnout asi 100 českých vojáků.

Jak podle ČTK uvedl Václav Vlček z Jednotného operačního centra české armády, hned několik států, jako Finsko, Česká republika, Slovensko, se shodlo, že počty vojáků v Kosovu nesníží.

V oblasti tak nadále zůstane asi 18 tisíc vojáků pod velením NATO. Česko-slovenská jednotka je v misi součástí mnohonárodní brigády Střed, která má na starost severovýchodní oblast provincie.

Střídání kontingentu se zpozdí
Současný český kontingent v Kosovu měli v dubnu vystřídat 'čerství' vojáci. Kvůli nedávným nepokojům se však plánovaná rotace zpozdí o měsíc. Vojáci tak neplánovaně zůstanou v misi déle.

Jak potvrdila Iva Ruskovská z ministerstva obrany, ke střídání dojde až v květnu. "Termín není definitivně uzavřen," řekla.

Armáda totiž potřeba získat dodatečnou stovku vojáků a secvičit je se 300 už připravenými.

"Rozhodně to nebyla příjemná zpráva. Ani rodiny a příbuzní tím nejsou moc nadšení. Vojáci se s tím ale už smířili, patří to k jejich práci," konstatoval mluvčí kontingentu Jindřich Plescher.

natoaktual.cz - Informační a zpravodajský portál o NATO


Video